Jádro je passé a na větrníky není spoleh. Němci tlačí plyn

Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová v pátek vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elektřiny z jádra. Návrat by podle ní vyžadoval příliš mnoho peněz a není pro něj ani shoda ve společnosti.
Jaderná energetika podle německé ministryně Reicheové patří k evropskému energetickému mixu, ne už ale k německému. Důraz chce Reicheová klást na budování plynových elektráren, informovala agentura DPA.
O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu původně rozhodla už v květnu 2011 vláda kancléřky Angely Merkelové z Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejímiž členy jsou Reicheová i kancléř Friedrich Merz. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě z téhož roku.
Konzervativní unie CDU/CSU před únorovými předčasnými volbami do Spolkového sněmu opakovaně říkala, že v současnosti považuje konec výroby jaderné elektřiny v Německu za chybu. Velkým zastáncem jaderné energetiky je mimo jiné předseda bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder, který loni na návštěvě Prahy podpořil spolupráci s Českem v této oblasti.
Německý energetický mix
Podle Reicheové, která v pátek hovořila na konferenci v jižním Německu, byl ale odklon od jaderné energetiky v zemi dokonán a obrat by stál příliš mnoho peněz. Poslední tři jaderné elektrárny odpojilo Německo od sítě v roce 2023, energii z jádra tak přestalo vyrábět po více než 60 letech. Ministryně hospodářství také uvedla, že kromě peněz by chyběla pro návrat k jádru i potřebná důvěra podnikatelů, kteří by se procesu účastnili, a společenská shoda, že se jedná o správný krok.
Zatímco v Německu už do energetického mixu jádro patřit nebude, v jiných zemích Evropské unie tomu tak není, upozornila Reicheová. Mezi státy v EU, které počítají ve svém energetickém mixu s jádrem, patří i Česko.
Reicheová vyzvala k urychlení výstavby nových plynových elektráren. „Potřebujeme flexibilní plynové elektrárny, které by dodávaly proud, když nebude foukat vítr a svítit slunce,“ uvedla. Jak důležité jsou takové plynové elektrárny, podle ministryně ukázal nedávný rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově, jehož příčina je ovšem stále nejasná.
Obnovitelné zdroje se v loňském roce podílely na výrobě elektřiny v Německu z téměř 60 procent. Reicheová v této souvislosti řekla, že Německo se v současnosti na ochranu klimatu soustředí „skoro až příliš“. Obnovitelné zdroje je podle ní třeba využívat, ale „vždy musíme dbát na náklady“.
K nastartování německého hospodářství, které v posledních dvou letech vykázalo pokles a v letošním roce by mělo podle odhadů stagnovat, je podle ministryně třeba snížit ceny energií. Reicheová před nástupem do vlády působila ve vedení dceřiné společnosti energetické firmy innogy.
Největší výpadek proudu v historii Španělska, který před týdnem postihl celý Pyrenejský poloostrov, pořádně zavařil tamní ekonomice. Agentura Bloomberg uvádí, že jev způsobil škodu za téměř 400 milionů eur, tedy skoro deset miliard korun.
Blackout ve Španělsku „vymazal“ z tamní ekonomiky 400 milionů eur. Co ho způsobilo, je záhadou
Money
Vláda chtěla slavnostně podepsat kontrakt na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, ale žaloba francouzské EdF a předběžné opatření soudu to zatím odložilo. Je to ale pro Česko dobrá smlouva a je výhra do toho jít s Korejci? Český průmysl u toho subdodávkami rozhodně moc nebude. Shrňme ti to, Francouzi zuří, Korejci inkasují, Američané se smějí, a Češi moc neví, ale celé to nakonec zaplatí.
David Ondráčka: Dukovany made in Korea. Byla by to pro Česko výhra?
Názory
Finanční škody způsobené odkladem finální dohody k Dukovanům mohou při zdržení několika měsíců jít do stovek milionů korun. Záležet bude na přesné době zpoždění tendru. Novinářům to dnes řekl šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Věří, že soud nakonec uzná správnost tendru. Škodu chce firma následně vymáhat po francouzské firmě EDF. Beneš také při hodnocení nabídek uchazečů uvedl, že nabídka EDF v tendru nebyla výhodná a česká strana by ji nemohla nikdy podepsat.
Šéf ČEZ: Zdržení tendru může nové Dukovany prodražit o stovky milionů. Škodu budeme po Francouzích vymáhat
Zprávy z firem
Skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře poslední energetickou krizi zvládla dobře, udělala si z ní ale jasný závěr. „Svět se mění a stává se více volatilním, nestabilním,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Petr Milev, výkonný šéf této mezinárodní skupiny se sídlem v Praze. „Musíme být připraveni na to, že krize budou přicházet, umět s nimi žít, počítat s vyšší nestabilitou a výkyvy cen energií.“
Šéf Energo-Pro: S vodními elektrárnami různě po světě jsme odolní vůči krizím
Money