Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Francouzi, nebo Korejci. Kdo dostaví české „jaderky“, bude jasné v červenci

Jaderná elektrárna Temelín
profimedia.cz
 ČTK

Energetická skupina ČEZ, která má na starosti jaderný tendr, v pátek předala vládě nabídky, které obdržela na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku. Závazné nabídky na konci dubna podaly francouzská společnost EDF a korejská firma KHNP.

Reklama

Vláda by podle dosavadního harmonogramu měla vybrat vítěze tendru zřejmě už v červenci, do konce srpna by pak měla rozhodnout i o počtu stavěných reaktorů

Jeden nový jaderný blok by měl vzniknout v Dukovanech do roku 2036, při případné větší výstavbě by vznikly až dva v Dukovanech a dva v Temelíně.

K podání závazných nabídek na stavbu více reaktorů vláda vyzvala EDF a KHNP na konci letošního ledna. Rozhodla tak po analýze prvních nabídek na stavbu jednoho reaktoru v Dukovanech, jejich součástí byly i nezávazné opce na další bloky.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházely až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny neuvedl. Z trojice uchazečů o jaderný tendr naopak vypadla severoamerická firma Westinghouse, která podle kabinetu nesplnila podmínky původního tendru.

Reklama

Jaderná elektrárna Dukovany

Westinghouse je ze hry. Dukovany za stamiliardy dostavějí Francouzi, nebo Korejci

Vláda vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky.

Přečíst článek

Převzetí hodnotící zprávy v pátek potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Vláda má nyní možnost se k této zprávě vyjádřit z pohledu národních bezpečnostních zájmů. Výběr preferovaného uchazeče oznámíme během července společně s tím, jakým způsobem využijeme opce na výstavbu více jaderných bloků v lokalitách Dukovany a Temelín,“ uvedl Síkela.

Nabídky podle ČEZ posuzovalo přes 180 odborníků ze společnosti i mimo ni, kteří se zaměřovali především na jejich ekonomickou, obchodní a technickou stránku. „Model hodnocení nabídek byl nastaven na základě doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Všechny cenové vstupy a všechna rizika byla kvantifikována. Obě nabídky byly porovnány podle podle stejného kritéria, a to ceny na vyrobenou megawatthodinu, za jakou by vyráběl elektřinu nový blok od každého z uchazečů,“ řekl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Podle současných předpokladů by smlouvy s vybraným uchazečem měly být finalizovány a připraveny k podpisu do konce března příštího roku. V případě výraznějších změn smluvních podmínek oproti podané nabídce by pak mohl být vyzván druhý z uchazečů, upozornil ČEZ. Po uzavření smluv pak bude následovat příprava projektové dokumentace tak, aby byl splnitelný termín zahájení zkušebního provozu nového bloku v roce 2036.

Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Dosud nabízené ceny zástupci vlády i ČEZ odmítli komentovat. Někteří ekonomové v lednu odhadovali, že stavba čtyř reaktorů by mohla vyjít až na dva biliony korun.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.

Přečíst článek

Datové koncentrátory a konvertory

V oblasti moderní energetiky patří Česko k evropské špičce. Naše firmy pomáhají s transformací v řadě zemí

Rozmach energií z obnovitelných zdrojů s sebou přináší řadu výhod. Pro distributory a dodavatele je ovšem rovněž obrovskou výzvou. Zapojení velkého množství nových energetických zdrojů, které jsou navíc závislé na počasí, síle větru, slunečním svitu a dalších těžko predikovatelných faktorech, přináší řadu problémů, které je třeba řešit. Mezi ty největší patří výkyvy v přenosových sítích, přebytky energií a nutnost jejich ukládání nebo zvyšující se požadavky na přehlednost a bezpečnost celé soustavy. 

Přečíst článek

Reklama

Související

Petr Brzezina, šéf českého Westinghouse

Není čas na experimenty, náš reaktor jako jediný funguje, říká Petr Brzezina, šéf českého Westinghouse

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme