Reklama

Čína v tichosti podporuje západní sankce. Nově zakázala ruským letadlům létat do země

Boeing letouny 787
Dave Sizer / Creative Commons / CC BY 2.0

Čínské úřady se rozhodly uzavřít letiště pro desítky letadel ruských leteckých společností. Zákaz se vztahuje na letouny amerického výrobce Boeing, které nebudou moci přistávat na čínských letištích.

Reklama

Čína tak nadále v tichosti dodržuje západní sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu, píše list The Moscow Times. Po prudkém omezení dodávek elektroniky a vybavení, odmítnutí dodávek leteckých dílů a úplném zastavení investic do jakýchkoli ropných a plynárenských projektů, je uzavření letišť pro boeingy ruských leteckých společností dalším krokem, který Peking zavedl.

Podle dokumentu, který tento týden obdrželi ruští dopravci, čínské úřady požadují, aby letadla z Ruska neměla dvojí registraci. Letadla jsou nyní přeregistrována v Rusku, ale jejich původní registrace zůstává na Bermudách. Vymazat je z bermudského rejstříku nelze - k tomu jsou oprávněni pouze pronajímatelé, kteří se většinou k sankcím proti Rusku připojili.

Ruská letadla mouhou přelétavat Čínu jen tranzitně

Boeingy ruských společností mohou od nynějška létat přes čínské území pouze tranzitně. Nová pravidla se už dotkla společnosti Aviastar-TU, hlavního partnera internetového obchodu AliExpress.

ropný tanker

Ruská ropa míří do Indie a Číny v rekordním množství. Evropa ztratila prvenství v objemu dodávek

Protiruské sankce a omezování poptávky po ruské ropě ze strany západního světa přiměly Kreml zaměřit svou pozornost do Asie. Moře nyní brázdí rekordní množství tankerů s více než 70 miliony barelů na palubách – téměř trojnásobně více, než před začátkem ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Asie – zejména díky Číně a Indii – tak v uplynulém měsíci poprvé předběhla Evropu jako největšího kupce, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Společnost, která týdně přepravovala do Ruska 700 tun čínského spotřebního zboží, dostala oznámení, že pět jejích letounů Boeing nesplňuje požadavky Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), sdělil agentuře Interfax zdroj z trhu logistických služeb.

Reklama

„Pokud lety do Číny nebudou zastaveny, bude letecká společnost potrestána příslušnými sankcemi,“ dodal.

Rusko celkem zabavilo zahraničním pronajímatelům více než 500 letadel v hodnotě deseti miliard dolarů (cca 230 miliard korun). Toto opatření bylo jednou z částí odvetných sankcí, když společnosti Boeing a Airbus odmítly dodávat Rusku náhradní díly a provádět údržbu letadel své výroby.

Bombardier Global 8000 je nejrychlejším business jetem na světě, představen byl v květnu 2022.

VIDEO: Ještě akčnější miliardáři. Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě

Kanadský výrobce letadel Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě. Letadlo Global 8000 má dolet rekordních 14 800 kilometrů a kapacitu 19 pasažérů. Společnost ho plánuje uvést na trh v roce 2025. Vzdálené destinace tak brzy mohou být dostupnější, uvedl server CNN.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin si se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem rozumí

Skončí válka na Ukrajině ještě před 16. říjnem? Na Putina tlačí čínský prezident a napomoci by mohl i Kissinger

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme