Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

VIDEO: Ještě akčnější miliardáři. Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě

Bombardier Global 8000 je nejrychlejším business jetem na světě, představen byl v květnu 2022.
Bombardier Aviation, s laskavým svolením
Štěpán Kult

Kanadský výrobce letadel Bombardier představil nejrychlejší business jet na světě. Letadlo Global 8000 má dolet rekordních 14 800 kilometrů a kapacitu 19 pasažérů. Společnost ho plánuje uvést na trh v roce 2025. Vzdálené destinace tak brzy mohou být dostupnější, uvedl server CNN.

Reklama

Global 8000 je jen jedním z mnoha pokroků v četných snahách zvýšit rychlost osobních letadel více než dvě desetiletí poté, co kultovní francouzský Concorde odešel do důchodu, podotkla CNN.

Starší model Bombardieru Global 7500 má oproti novému modelu dolet „pouhých“ 14 260 kilometrů. „Global 8000 využívá neskutečné vlastnosti svého předchůdce Global 7500 a poskytuje našim zákazníkům letadlo nové éry,“ řekl prezident společnosti Éric Martel.

Podívejte se na propagační video společnosti Bombardier k modelu Global 8000:

zdroj: Bombardier, You Tube

Global 8000 se ale nechlubí jen špičkovou rychlostí Mach 0,94 a doletem. Stroj se může podle tvůrců pochlubit například i tím, že se jedná o první letoun dopravní kategorie, který dokáže létat nadzvukově s udržitelným leteckým palivem (SAF). 

Martin Feč

Martin Feč: Private jetem se do Ruska dostanete. My to ale v žádném případě nenabízíme

Během pandemie obliba soukromých letů vzrostla, lidé se dostali do míst, kam by je běžné linky nedopravily, navíc se vyhnuli frontám a potenciální nákaze. Podle Martina Feče z brokerské společnosti Charter Advisory, která lety s private jety zprostředkovává, se tak cílová skupina této formy přepravy rozrůstá. „Už to není jen svět vlastníků firem, ale nově třeba i manažerů z korporátu,“ tvrdí.

Přečíst článek

Letadlo rovněž dbá na bezpečí a komfort. Má nejzdravější kabinu v oboru, tedy nejnižší nadmořskou výšku kabiny ve své třídě 2900 stop (cca 883 metrů) při letu ve výšce 41 tisíc stop (cca 12 152 metrů). V kokpitu využívá letovou palubu Bombardier Vision, která disponuje novější technologií fly-by-wire.

Téma zvyšování rychlosti strojů je v leteckém průmyslu velmi žhavé. Vývojem strojů s nadzvukovou rychlostí se zabývá například společnost Boom Supersonic, která cestovala prototyp X-B1, který má kapacitu sedadel mezi 65 a 88 místy.

Zájem je i u dopravců. V minulém roce oznámila letecká společnost United Airlines, že bude nabízet „cesty v nadzvukové rychlosti“, poté co uzavřela dohodu za nákup 15 nadzvukových jetů.

Americké aerolinky, ilustrační foto

Jste v letadle? Nechovejte se jako hlupák. Americký úřad rozdal rekordní pokuty za nepříslušné chování

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) letos uložil rekordní pokuty v celkové výši dvou milionů dolarů (45 milionů korun) kvůli rekordnímu počtu  neukázněných cestujících. Nejčastěji si lidé odmítali nasadit roušku.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Letiště, ilustrační foto

Chaos na letištích. Lufthansa ruší tisíce letů kvůli nedostatku personálu, další aerolinky kvůli stávkám

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme