Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tvrdá rána pro Západ. Čína je ochotna Rusku pomoci překonat sankce

čínský ministr zahraničí
ČTK
 ČTK

Čína je připravena změkčit dopady sankcí uvalených na Rusko kvůli napadení Ukrajiny a pomoci zemi v situaci, kdy se zhoršují její vztahy se Západem. Pomoc čínských bank by pro vývoj konfliktu mohla být klíčová, píše na svém webu deník Financial Times.

Reklama

Světové mocnosti postupně ohlašují tvrdé sankce proti ruskému režimu, který napadl sousední Ukrajinu. Finanční analytici a geopolitičtí experti se domnívají, že Čína Rusku pravděpodobně pomůže západní sankce překonat. Mohla by tak učinit obchody se zdroji a půjčkami státních bank. Udělá to podle nich proto, aby ochránila své vlastní ekonomické a finanční zájmy.

„Stupeň čínské podpory ruským akcím by mohl být vlivným faktorem ve formování a rozvíjení krize,” citoval deník Financial Times analytika společnosti Economist Intelligence Unit Toma Raffertyho.

Od doby, co Rusko podle odhadů soustředilo u hranic s Ukrajinou na 190 tisíc vojáků, se Čína pokusila vytvořit rovnováhu mezi podporou ruského prezidenta Putina ze strany čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a svým zájmem na stabilitě v regionu.

Reklama

Čína: Ruská akce není invaze

Zahraniční média nemají podle Pekingu pravdu, když kroky Ruska na Ukrajině označují za invazi, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. To zároveň konstatovalo, že Rusko je nezávislá země a může činit vlastní rozhodnutí v souladu se svými zájmy.

„Vyřešily snad americké sankce nějaký problém? Je svět díky těm sankcím lepší? Vyřeší se otázka Ukrajiny sama díky americkým sankcím vůči Rusku? Bude evropská bezpečnost lépe zaručena díky americkým sankcím vůči Rusku?” tázal se ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Na Václavském náměstí se sešly desítky stoupenců Ukrajiny.

Tereza Zavadilová: Putin Rusko na válku ekonomicky připravoval. Klíčem k izolaci je Čína

Rusko už během druhé poloviny loňského roku rozdmýchávalo napětí kolem ropy a plynu - což znamená, že do jeho státní kasy přiteklo o polovinu peněz více než v předchozím roce.

Přečíst článek

Peking Moskvu ekonomicky podporoval už za jejích dřívějších sporů se Západem. Pomáhal jí i poté, co začátkem roku 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym.

Pokud Západ neuvalí na Čínu skutečně hmatatelné náklady, bude Čína stále pomáhat Rusku v zákulisí,” řekl Financial Times vedoucí pracovník čínského programu ve Středisku východních studií ve Varšavě Jakub Jakobowski.

Od anexe Krymu se schopnost Pekingu zmírnit dopady sankcí zvýšila, protože obě země ve svých dvoustranných obchodech neustále omezovaly používání dolaru. Čínsko-ruské ekonomické vazby se také upevnily, přičemž se očekává, že bilaterální obchod loni dosáhl rekordních 140 miliard dolarů (3,1 bilionu korun). To odráží jeho setrvalý dvouciferný roční růst, upozorňuje list Financial Times.

Fronta aut před ukrajinskou čerpací stanicí

Válka na Ukrajině zdražuje ropu i zlato. Koruna padá

Trhy se po šoku ze zahájení války na Ukrajině zčásti stabilizují. Koruna zpomalila své prudké oslabování. Unce zlata za poslední dva týdny podražuje o skoro 5000 korun.

Přečíst článek

Lidé na Ukrajině se probudili do válečného stavu.

Čeští miliardáři již posílají miliony uprchlíkům z Ukrajiny

Do iniciativy se zapojili například zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič nebo partner Pale Fire Capital Jan Barta. Dalším přispěvatelem twitterové výzvy se stala Alza miliardáře Aleše Zavorala. A také Martin Hájek, zakladatel Livesportu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Čína a další země závratně vydělávají na „praní špinavé ruské ropy“ a jejím přeprodeji na Západ

Lukáš Kovanda: Čína a další země závratně vydělávají na „praní špinavé ruské ropy“ a jejím přeprodeji na Západ

Přečíst článek
Americký prezident Joe Biden

Únava z války. Američané nenávidí Bidena a další pomoc Ukrajině již nejspíš neprojde

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme