Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Západ stiskl „finanční jaderné tlačítko“. USA a EU se dohodly se zmrazení rezerv ruské centrální banky

Charkov, lidé v e frontě na bankomat
ČTK
Lukáš Kovanda

Spojené státy a Evropská unie se dohodly na zamrazení rezerv ruské centrální banky, píše Bloomberg. Ta tak přichází o stovky miliard dolarů.

Reklama

 Rezervy činí 643 miliard dolarů. V praxi však západní spojenci mohou zmrazit maximálně jen zhruba dvě třetiny této sumy. A to tu část rezerv, kterou ruská centrální banka drží v dolarech, eurech a potenciálně dalších měnách spojenců Západu, jako je japonský jen. Sankci tak unikne ta část rezerv, kterou má ruská centrální banka v čínské měně, a také podstatná část rezerv, jež drží ve zlatě, protože to má převážně deponováno na své domácí půdě.

Západ by tak měl být s to nakonec celkově zmrazit rezervní aktiva ruské centrální banky až za zhruba 425 miliard dolarů. Ruská centrální banka nebude moci s těmito prostředky nakládat, což ochromí její možnost provádění měnové politiky.

Historicky jde o bezprecedentní krok. Podobné opatření v minulosti Spojené státy uplatnily vůči íránské nebo venezuelské centrální bance, ale až v době, kdy už v těchto ústavech nebylo příliš co zmrazit. Devizové rezervy totiž v obou případech byly proti nynějším ruským titěrné. Nyní dějinně poprvé se zmrazení má týkat tak významného objemu rezerv a relativně významné ekonomiky, jež svého času patřila dokonce do skupiny G8 osmi nejvýznamnějších hospodářství světa.

Reklama

Rubl čeká volný pád

V důsledku tohoto kroku se v pondělí po otevření devizových trhů ruská měna, rubl, ocitne ve „volném pádu“. Ruská centrální banka bude mít značné problémy jeho pád zastavit. Bude zřejmě muset přistoupit k prodeji svého rezervního zlata a také svých rezervních čínských jüanů, případně jiných rezervních aktiv, bude-li to možné. Za tato aktiva bude ve velkém nakupovat rubly, čímž je bude stahovat z trhu a snažit se tak zastavit jejich propad. Bude je ovšem stahovat s tou vyhlídkou, že ruská měna, kterou takto za čínské devizy, zlato či jiná aktiva (ale ne dolary a eura, ty už budou zmrazené) získá, dále citelně znehodnotí, což dále oslabí pozici ruské centrální banky a její možnost provádět měnovou politiku. „Volný pád“ rublu tak může vyústit v jeho totální krach.

Ursula von der Leyenová

Evropa přitvrzuje: Dohodla se na vyřazení Ruska ze systému SWIFT

Evropská komise navrhne lídrům EU odpojit vybrané ruské banky od globálního platebního systému SWIFT, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na Twitteru. Server agentury Bloomberg rovněž upozorňuje, že Bidenova administrativa aktivně zvažuje zmrazení rezerv ruské centrální banky.

Přečíst článek

Pokud tyto informace pronikají přes ruskou propagandistickou clonu, lze už zřejmě od pondělí čekat bankovní runy po celém Rusku. Tedy známé fronty před bankami. Řadoví Rusové se budou snažit si své rubly z bank vybrat, případně je ještě směnit do jiné měny, například do jüanu. To však bude krajně obtížné, ne-li nemožné. Lze také očekávat zvýšené převody do kryptoměn. Kreml navíc zřejmě bude muset přistoupit k nějaké formě kapitálových kontrol, případně úspory lidí znárodnit, aby s nimi mohl režim disponovat sám – za účelem nákupu potravin, léků, případně třeba i zbraní. Je navíc otázkou, zda se banky v Rusku vůbec otevřou.

V této souvislosti je třeba počítat s obrovským nárůstem frustrace a nespokojenosti ruského obyvatelstva, neboť přes víkend se z občanů Ruska stanou občany pomyslné „Severní Koreje“ – dramaticky zchudnou. Citelné oslabení rublu navíc vyvolá inflační vlnu. Inflace může postupně nabrat parametrů pádivé inflace, nebo dokonce hyperinflace. Dříve však pravděpodobně nastane celkový rozvrat ruského finančního systému.

Vladimir Putin

Dalibor Martínek: Potáhne Putin dál do východní Evropy? Kdo mu v tom zabrání?

„Šachy jsou nejintelektuálnější sport,“ prohlásil na pódiu hotelu v černomořském středisku Dagomys nedaleko Soči Vladimir Putin začátkem června roku 2014. Konal se tam jubilejní 45. ročník vyhlášeného dětského turnaje v šachu s účastí více než tří set školáků z celého světa.

Přečíst článek

Je samozřejmě otázkou, jak na situaci zareaguje Kreml a ruská centrální banka. Zoufalí lidé činí zoufalé činy. A řadoví Rusové vlastní zoufalství ze ztráty celoživotních úspor snadno přenesou na své vládce.

Západ stiskl „finanční jaderné tlačítko“. Nezbývá než doufat, že odpovědí nebude stisk skutečného jaderného tlačítka. Ale nebude moc jiných možností, jak se Kreml bude moci za zmrazení stovek miliard pomstít tak, aby to Západ bolelo. 

zamrzlé kohouty

Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy

Dvě čínské státní banky, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) a Bank of China, pozastavují dolarové financování ruského surovinového vývozu a částečně také financování tohoto vývozu v čínské měně, píše Bloomberg.

Přečíst článek

>>>>>> Vše k válce na Ukrajině čtěte zde <<<<<<

Reklama

Související

Rubl prudce padá, ruští propagandisté zuří. Dávají to za vinu centrální bance

Přečíst článek

Přiznání šéfa ruské banky: Za naše ztráty mohou západní sankce, ochromily finanční sektor

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme