Stanislav Šulc: Josif Stalin Superstar. Sovětský diktátor prožívá nečekaně důsledný comeback

Agentura Bloomberg přišla s netradičním článkem, v němž popisuje celou řadu motivů, jak současní Rusové vnímají diktátora Josifa Stalina. A to na nejrůznějších úrovních od prezidenta Vladimira Putina přes různé politiky a vědce po zástupce „našich lidí“. Stalin prožívá comeback, jaký by si ani nejkovanější soudruzi v osmdesátkých nedokázali představit.
Agentura Bloomberg svůj text začíná popisem (staro)nové dominanty moskevské stanice metra Taganskaja. Tu od letoška zdobí zrekonstruovaný obří reliéf, jehož dominantou je právě Josif Stalin, nad nímž do zářné budoucnosti hledí jeho učitel V. I. Lenin. Právě diktátor Josif Stalin se v posledních měsících stává významným hrdinou celé řady diskusí, pořadů a veřejných vystoupení.
A za jeho comebackem do určité míry stojí současný ruský prezident Vladimir Putin, který například oficiálně přejmenoval letiště ve Volgogradu na „Stalingrad“. Důvod? Přáli si to vojáci bojující na frontě, jejichž hlas je pro Putina „zákon“, doslova prohlásil.
Ale to je jen střípek. Obliba Stalina roste, což podle Bloombergu dokresluje řada průzkumů, ale také anket, například v jedné z nich Rusové označili Stalina za největší figuru svých dějin.
Ruské banky v červnu zvýšily čistý zisk meziměsíčně o 32,4 procenta na 392 miliard rublů (106 miliard korun). Za celé první pololetí vydělaly 1,7 bilionu rublů (459 miliard korun), což je zhruba stejně jako ve stejném období loni. S odkazem na sdělení ruské centrální banky to v pátek uvedla agentura Reuters. Zdroje agentury Bloomberg zároveň tvrdí, že ruským bankám přibývá špatných úvěrů.
Ruské banky přehazují zisky, ale uvnitř to hnije
Money
Symbol práva a pořádku
Odborníci upozorňují, že v důsledku války na Ukrajině a rétoriky, která ji v Rusku definuje, dochází ke značnému posunu v interpretaci Stalinovy figury.
„Stalin je nyní spojován s řádem, nikoli se zlem,“ řekla pro Bloomberg Alexandra Arkhipová, antropoložka a vědecká pracovnice na Ecole Normale Superieure v Paříži. „Je vnímán jako manažer, který vybudoval zemi,“ dodala.
A jako zajímavý doplněk této tezi přidejme další citaci z článku. Dopustil se jí Georgy Filimonov, guvernér Vologodská oblast. „Ano, nepochybně došlo k tragédiím, ale také k pokroku, k velkému vítězství, k velkým úspěchům,“ řekl.
Tím dokonale obnažuje to, jak funguje současná manipulace ušitá světem sociálních sítí – na jedné straně zcela bagatelním a nekonkrétním způsobem přiznáte, že „došlo k tragédiím“, abyste vzápětí nabídli dávku dopaminu tím, že Stalina spojíte s růstem otčiny. To, že těmi „tragédiemi“ byly hladomory, sociální experimenty na desítkách milionech lidí a smrt zhruba 50 milionů lidí, se jaksi vytratí.
Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Trump také a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Trump hrozí Rusku. Mír ve válce s Ukrajinou, nebo zničující cla
Politika
Vrána k vráně
Ale taková už je zkrátka doba. Každý mocný si vybírá svého hrdinu. Ti na vrcholu potravního řetězce, jako jsou „manažeři“ Ruska, Číny nebo USA, se vzhlížejí v minulosti vlastních národů. Putin vrací na scénu Stalina, Si Ťin-pching využívá hodně inspirace u Mao Ce-tunga pro udržení moci, Donald Trump obdivuje prezidenta Williama McKinleyho a občas svým jednáním připomíná prezidenta Andrewa Jacksona.
A pak tu máme menší rybky, jmenovat netřeba, které se naopak vzhlížejí ve velkých rybách dneška. Principielně jde o totéž. A je dobré připomenout, že si nelze vybrat jenom část vzoru, většinou, dříve či později, je inspirace totální. Jak ostatně naznačuje i působení Vladimira Putina, který Stalina obdivoval mnohem dříve, než se jeho menší verzí stal.
Americký prezident Donald Trump zásadně obrací ve svém dosavadním přístupu k Rusku. Zdá se, že poté, co mu nevyšla metoda „cukru“, zkusí nyní metodu „biče“. Jeho „rány“ mají přitom dopadnout i na jiné země, než je Rusko. Konkrétně na ty, které odebírají ruskou ropu, plyn, uran a další vývozní položky.
Lukáš Kovanda: Uvalí Trump devastační 500procentní clo na Slovensko a Maďarsko?
Názory
Hongkongský úřad pro ochranu osobních údajů vyšetřuje červnový únik dat francouzské společnosti Louis Vuitton, který se dotkl přibližně 419 tisíc zákazníků. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Data ve stejném měsíci unikla i v jihokorejské pobočce této firmy.
Hackeři dostali Louis Vuitton do problémů. Ztrátu dat o VIP klientech prošetřují úřady
Zprávy z firem