Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jana Brodani: Dlouhodobý investiční produkt je šancí pro důstojnější stáří

Jana Brodani: Dlouhodobý investiční produkt je šancí pro důstojnější stáří
iStock
Jana Brodani

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) míří ve sněmovně do třetího čtení. Stejně jako doplňkové penzijní spoření bude součástí daňově zvýhodněného třetího důchodového pilíře. Jeho účelem bude motivovat lidi, aby si ve větší míře sami zajistili peníze na stáří a nespoléhali se jen na státní důchod. „Jedná o vcelku malou legislativní změnu, která ovšem přinese větší šanci na důstojné stáří,“ uvádí v komentáři k DIP Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Reklama

Na potřebě zatraktivnění třetího pilíře se shoduje celý finanční trh. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že tento typ penzijního produktu je naprosto běžný ve všech okolních zemích i v investičně rozvinutých zemích. A i když penzijní fondy jako jediné budou mít státní příspěvek, je potřeba třetí pilíř zatraktivnit i pro mladší a střední generaci. DIP toto přináší. 

Dlouhodobý investiční produkt se diskutuje již posledních osm let. Je vítané, že se poslanci na něj dívají čerstvým pohledem. Obzvláště omezení produktů, do kterých lze prostřednictvím DIP investovat, posune tento produkt více do té nejpřísněji regulované části kapitálového trhu. DIP přinese investorům řadu nových možností, jak se zajistit na stáří, a to prostřednictvím mnohem širších možností investic, jako jsou akcie a dluhopisy obchodované na burze, investiční fondy a depozita.

Nový produkt spoření na stáří má ambici naučit Čechy aktivně investovat

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) se teprve ve vládních kuloárech finišuje a jeho parametry se vyjasní při schvalování až v průběhu nadcházejících týdnů či měsíců. Už teď je ale zřejmé, že formulace a využívání DIP vnese lepší světlo i větší spravedlnost do investic, které mají Čechy zajišťovat na stáří. Vláda by se měla novelou zabývat na svém zasedání nejspíš 18. června a má v plánu její schválení tak, aby mohla začít platit od 1. ledna 2024. Banky i finanční poradci finální podobu DIP už proto netrpělivě vyhlíží. 

Přečíst článek

Šance na důstojné stáří

Poskytovat DIP můžou jenom regulovaní poskytovatelé. V průběhu diskuzí se objevily i některé výhrady vůči poskytovatelům, obzvláště co se týče zahraničních obchodníků, kteří však dle české právní úpravy mají povinnost mít pobočku v České republice, proto musejí dodržovat pravidla pro nabízení investičních služeb, která jsou platná pro všechny licencované subjekty, a jako takové i dohlížené Českou národní bankou.

Reklama

Velmi dobrým návrhem je i povinná registrace poskytovatele DIP u ČNB. Poskytovatelem DIP může být jenom licencovaný subjekt, ale takováto dodatečná registrace poskytne lepší přehled jak pro orgány veřejné správy, tak i pro investory, kteří si budou moct jednodušeji získat informace o poskytovatelích DIP a vybrat mezi nimi. DIP není unifikovaný produkt,  investoři si i mohou uzavřít smlouvy s více poskytovateli a mít tak více DIPů (avšak uplatnit v daňovém přiznání si lze příspěvky pouze do výše 48 tisíc ročně).

Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky

Jana Brodani: Češi budou moci spořit a investovat mnohem kreativněji - a s daňovým odpočtem

Účet dlouhodobých investic neboli investiční penzijní účet a nová regulace v připravované novele nepřináší z pohledu regulace kapitálového trhu nijak zásadní novinky. Nově ale přináší pravidla, na jejichž základě bude možné zajímavěji investovat i uplatňovat daňové odpočty, popisuje výkonná ředitelka Asociace pro rozvoj kapitálového trhu (AKAT) Jana Brodani v rozhovoru k novele, kterou by měla vláda projednat ještě před letními prázdninami. Na podzim by mělo dojít k její schválení tak, aby od ledna už mohla nová pravidla začít platit.

Přečíst článek

Demografická situace se vůbec nevyvíjí pozitivně. Nelze očekávat, že státní penze z prvního pilíře bude dostatečná pro zajištění důstojného života, a tak DIP představuje novou možnost pro všechny, kdo mají možnost a vůli si na penzi spořit, si lépe vybrat produkty, jejichž prostřednictvím tak budou činit.

Státní příspěvek však bude i nadále možné čerpat pouze v případě investic do penzijních fondů. Nabízet DIP bude téměř každá bankovní i nebankovní licencovaná společnost zabývající se investicemi, což přinese značnou konkurenci do třetího pilíře, ze které budou profitovat klienti.  

DIP je nyní v rukou Poslanecké sněmovny, a následně Senátu ČR.

Pojištění dlouhodobé péče

I podle toho se bude odvíjet jeho účinnost, která by však měla nastat ideálně již příští rok. I když se jedná o vcelku malou legislativní změnu, přinese zatraktivnění třetího dobrovolného penzijního pilíře a větší šanci na důstojné stáří. V rámci tohoto zákona se navrhuje také další produkt pojišťovacího typu - tzv. pojištění dlouhodobé péče, který ještě více rozšíří možnosti třetího pilíře o pojištění těžkých forem invalidity, a zavedení tzv. zaměstnaneckých akcií, které motivují zaměstnance obzvláště ve startupech a mohou zatraktivnit vznik nových a inovativních společností v České republice.  

Oproti původnímu návrhu doznal zákon upravující DIP několik změn. Jedním z bodů je omezení investičních nástrojů, do nichž budou lidé moci vkládat peníze. Vypadly firemní dluhopisy a jiné cenné papíry, které nejsou obchodované na regulovaných trzích. Další změnou je nemožnost uplatnit portfoliový přístup. Původně byla v rámci DIP navrhována možnost neuplatňovat tříletý časový test při prodeji cenných papírů. Zdanění v rámci DIP bude probíhat na základě obecných pravidel zdanění investic – uplatní se obecná pravidla zdanění úroků, dividend a časového testu pro prodej cenných papírů.

Nová zbraň proti nízkým důchodům. Jmenuje se “dlouhodobý investiční produkt”

Nová zbraň proti nízkým důchodům. Vláda umožnila zvýšit penzi dlouhodobým investováním

Podpora penzijního spoření má nové parametry. Na svém středečním zasedání je schválila vláda premiéra Petra Fialy. Pokud novela projde úspěšně celým legislativním procesem, změny by měly začít platit od 1. ledna 2024. Novela přináší například změnu výše státního příspěvku, mění minimální délku povinného spoření z pěti na deset let a zavádí nový produkt, takzvaný dlouhodobý investiční produkt (DIP), který umožní lidem další varianty zhodnocování uspořených peněz.

Přečíst článek

Reklama

Související

Dvě pětiny Čechů spoření na stáří neřeší. Podporovaný DIP by to mohl změnit

Přečíst článek
Ministr sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečkův plán: Lidovci chtějí přidat rodinám a ubrat bezdětným. Návrh v minulosti neuspěl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme