Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

„Faktor Trump“ prohrává konzervativcům volby. Nyní zaúřadoval v Austrálii

Volby v Austrálii přinesly výrazný triumf vládnoucí Laboristické straně premiéra Anthonyho Albaneseho.
profimedia.cz
Karel Pučelík

Možná nastal čas, aby konzervativci začali odhazovat červené čepice. Trumpovský styl se před několika měsíci mohl jevit jako magnet na nespokojené voliče, nyní funguje spíše jako přítěž. Aktuálně to pocítil lídr australské opozice Peter Dutton, který neobhájil ani svůj poslanecký mandát. Stejně dopadl už i kanadský konzervativec Pierre Poilievre.

Australané si v sobotu zvolili nové složení parlamentu. Volby přinesly výrazný triumf vládnoucí Laboristické straně premiéra Anthonyho Albaneseho. Ačkoli sčítání hlasů obvykle trvá vícero dní, z projekcí vyplývá, že si strana v počtu mandátů polepší a patrně bude mít dostatek hlasů pro jednobarevnou vládu.

Dvaašedesátiletému Albanesemu se podařilo překonat „kletbu“ úřadujících premiérů. V Austrálii totiž není běžné, aby se předsedovi vlády podařilo vydržet ve funkci po dvě po sobě jdoucí volební období. Naposledy se tak stalo před dvaceti lety.

Konzervativní koalice vedená Liberální stranou naopak zcela propadla. Ještě před několika týdny přitom byl její lídr Peter Dutton pravděpodobným příštím premiérem. Dutton sám dokonce skončil mimo parlament. Příběh australských voleb tedy není nepodobný tomu, který jsme sledovali na začátku týdne v Kanadě.

Australský premiér Anthony Albanese

U premiérského kormidla v Austrálii zůstává labourista Anthony Albanese

Po parlamentních volbách v Austrálii zůstane na další tři roky u moci labouristický premiér Anthony Albanese, vyplývá z předběžných výsledků hlasování.

Přečíst článek

Bydlení, zdravotnictví… a Trump

Koalice kolem Liberální strany měla na začátku letošního roku navrch a průzkumy jí dávaly slušné šance na vítězství s relativně pohodlným náskokem před laboristy. Její vedení se ale začalo tenčit a na konci března se karty obrátily. Liberálové (kteří jsou v tomto případě konzervativní stranou) už na tento vývoj nedokázali odpovědět.

Hlavními linkami kampaně byly životní náklady, dostupnost zdravotnictví a nedostatek dostupného. To jsou oblasti, kterým se Albanese chtěl věnovat a už se mu na tomto poli podařilo ukořistit několik úspěchů. Problematickým bodem byla naopak práva domorodých obyvatel.

Kanadský premiér Mark Carney

Karel Pučelík: Carneymu se podařil neuvěřitelný obrat. Liberálové vítězí v kanadských volbách

Zdá se, že liberální svět má nového lídra. Mark Carney a jeho Liberální strana dokázali vyhrát v předem prohraných parlamentních volbách. Nic na tom nezměnily ani hrozby a urážky ze strany Donalda Trumpa. Proč si Kanaďané zvolili právě jeho, ekonoma bez žádných zkušeností z volených funkcí?

Přečíst článek

Do kampaně však v kritický moment vstoupilo i mezinárodní dění, zejména politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Albanese patří mezi Trumpovy kritiky. Po oznámení vlny drastických cel na dovoz do USA byl autorem výroku, že „nikde na Zemi není bezpečno“ – s poukazem na cla na Heardův a McDonaldův ostrov, kde žijí jen tučňáci, a která patří pod správu jeho země. Samotná Austrálie dostala „základních“ deset procent, přestože má se Spojenými státy negativní platební bilanci.

Zkáza Trumpa z Temu

Zato Albaneseho rival Peter Dutton byl s Trumpem často srovnáván, získal dokonce nelichotivou přezdívku „Trump z Temu“. Dlouhodobě zastává konzervativní stanoviska, prosazuje tvrdý přístup k imigraci, chce očekávat počty státních zaměstnanců a bojovat proti „woke“ ve školách a útočil na zelenou politiku. V lednu přišel s plánem na vytvoření funkce připomínající DOGE Elona Muska. K tomu si osvojil trumpovský styl a populistickou rétoriku.

A zde přichází čas na paralelu s Kanadou, kde se lídr Konzervativní strany Pierre Poilievre už už chystal přebírat premiérské křeslo, vždyť jeho strana měsíce dominovala průzkumům, ale nakonec přišel stejně jako Dutton o svůj poslanecký mandát. Také on byl s Trumpem srovnáván. Trumpovský styl byl nějakou dobu v kurzu, jak ukazovaly i průzkumy. Nyní se zdá, že je spíše přítěží. Voliči nyní vidí, do jakého chaosu může populistická politika vyústit.

V Austrálii byl tento „faktor Trump“ možná slabší a v kampani hrály podstatnou roli i další zmiňovaná témata, v Kanadě šlo hlavně o odpověď na politiku USA, ale jistě se do výsledků voleb promítl. I sám Peter Dutton se snažil spojení s Trumpem odmítat, leč nepříliš úspěšně. Umírnění politici jako Anthony Albanese nebo kanadský premiér Mark Carney sice mají své mouchy, ale pro většinu voličů jsou jistější variantou pro dobu nejistoty, než nepředvídatelní populisté.

Související

Karel Pučelík: Gróňané, držte se od Trumpa dál. Cesta k nezávislosti vede přes Kodaň

Přečíst článek
Doporučujeme