Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Žena z Berounska naletěla falešným bankéřům. Přišla o 400 tisíc

Žena z Berounska naletěla falešným bankéřům. Přišla o 400 tisíc
iStock
 ČTK

O 400 tisíc korun připravili podvodníci ženu z Berounska. Vydávali se za pracovníky banky. Ženě namluvili, že se někdo pokusil jejím jménem sjednat spotřebitelský úvěr, a přiměli ji tak k převedení peněz na jiné účty. Oznámila to na policejním webu Simona Vacherlohnová z berounské policie.

Ženu kontaktovala telefonicky falešná pracovnice banky, která si u ní nejdříve ověřovala jméno, příjmení a datum narození. Tyto údaje měla správně, čímž zvýšila svou důvěryhodnost. Po ověření údajů ženě řekla, že se na ni někdo pokusil sjednat úvěr a zneužil její údaje. Podvodnice poté ženu přepojila na údajného bezpečnostního technika, na jehož doporučení i naléhání žena převedla peníze na "zrcadlové účty".

Od údajného pracovníka banky obdržela údajné přístupové údaje do účtů a informaci, že se jí brzy ozve policie. Přístupy však nefungovaly a policie se neozvala. „Ženě tak nezbývalo nic jiného než se obrátit na svou banku, kde jí sdělili, že se stala další obětí podvodníků,“ uvedla Vacherlohnová.

V tomto případě sehrál podle ní významnou roli fakt, že podvodnice znala osobní údaje okradené, což zásadně zvýšilo důvěryhodnost telefonátu. Mezi další nástroje podvodníků patří naléhání, časová tíseň a strach, který vyvolávají.

„Sofistikovanější technikou je spoofing. Jedná se o zneužití oficiálních telefonních čísel bank a dalších institucí. To znamená, že u příchozího hovoru vidíte známé telefonní číslo, ve skutečnosti ale volá někdo cizí. Tento způsob využívají často podvodníci, kteří se vydávají za pracovníky bankovních institucí, za policisty a další úředníky,“ varovala Vacherlohnová.

Bankovka v hodnotě 2000 korun

Na jihu Moravy řádí falešný bankéř. Lidi už obral o miliony

Policie se zabývá dvěma obdobnými případy podvodu na Hodonínsku, falešný bankéř tam od dvou lidí získal dohromady čtyři miliony korun. Přesvědčil je, že někdo ukradl jejich identitu a žádá o úvěr, uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Přečíst článek

Bitcoin, ilustrační foto

Zabezpečení nestačí. Hackeři loni okradli investory do kryptoměn o 3,8 miliardy dolarů

Hackeři loni investory do kryptoměn připravili o rekordních 3,8 miliardy dolarů (83,7 miliardy korun). Předloni investoři přišli o 3,3 miliardy dolarů. Ukazuje to poslední analýza společnosti Chainalysis, upozornil zpravodajský server CNBC.

Přečíst článek

Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Kyberpodvodníci jsou stále sofistikovanější a dokážou podvést leckoho včetně vzdělaných lidí. I když počty trestných činů, které podvodníci páchají rostou i letos, nárůst podle policejního prezidenta Martina Vondráška není tak dynamický jako vloni. Banky se totiž spolu s Policií ČR intenzivně pouští do boje s kyberzločinem. Například ČSOB má v plánu spolu s policií proškolit milion lidí, kteří budou proti kyberšikaně ostražití a budou moci informovat o kybernebezpečích i své okolí. Škody jdou do desítek tisíc korun a někdy až milionů korun. 

Přečíst článek

Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB varuje před podvodníky. Ohroženi jsou všichni lidé s platebními kartami

Centrální banka upozorňuje, že hrozí zvýšená aktivita podvodníků, kteří zneužívají citlivé údaje a přístupy k platebním kartám nebo do internetového bankovnictví.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme