Žena z Berounska naletěla falešným bankéřům. Přišla o 400 tisíc

O 400 tisíc korun připravili podvodníci ženu z Berounska. Vydávali se za pracovníky banky. Ženě namluvili, že se někdo pokusil jejím jménem sjednat spotřebitelský úvěr, a přiměli ji tak k převedení peněz na jiné účty. Oznámila to na policejním webu Simona Vacherlohnová z berounské policie.
Ženu kontaktovala telefonicky falešná pracovnice banky, která si u ní nejdříve ověřovala jméno, příjmení a datum narození. Tyto údaje měla správně, čímž zvýšila svou důvěryhodnost. Po ověření údajů ženě řekla, že se na ni někdo pokusil sjednat úvěr a zneužil její údaje. Podvodnice poté ženu přepojila na údajného bezpečnostního technika, na jehož doporučení i naléhání žena převedla peníze na "zrcadlové účty".
Od údajného pracovníka banky obdržela údajné přístupové údaje do účtů a informaci, že se jí brzy ozve policie. Přístupy však nefungovaly a policie se neozvala. „Ženě tak nezbývalo nic jiného než se obrátit na svou banku, kde jí sdělili, že se stala další obětí podvodníků,“ uvedla Vacherlohnová.
V tomto případě sehrál podle ní významnou roli fakt, že podvodnice znala osobní údaje okradené, což zásadně zvýšilo důvěryhodnost telefonátu. Mezi další nástroje podvodníků patří naléhání, časová tíseň a strach, který vyvolávají.
„Sofistikovanější technikou je spoofing. Jedná se o zneužití oficiálních telefonních čísel bank a dalších institucí. To znamená, že u příchozího hovoru vidíte známé telefonní číslo, ve skutečnosti ale volá někdo cizí. Tento způsob využívají často podvodníci, kteří se vydávají za pracovníky bankovních institucí, za policisty a další úředníky,“ varovala Vacherlohnová.
Policie se zabývá dvěma obdobnými případy podvodu na Hodonínsku, falešný bankéř tam od dvou lidí získal dohromady čtyři miliony korun. Přesvědčil je, že někdo ukradl jejich identitu a žádá o úvěr, uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.
Na jihu Moravy řádí falešný bankéř. Lidi už obral o miliony
Money
Hackeři loni investory do kryptoměn připravili o rekordních 3,8 miliardy dolarů (83,7 miliardy korun). Předloni investoři přišli o 3,3 miliardy dolarů. Ukazuje to poslední analýza společnosti Chainalysis, upozornil zpravodajský server CNBC.
Zabezpečení nestačí. Hackeři loni okradli investory do kryptoměn o 3,8 miliardy dolarů
Trhy
Kyberpodvodníci jsou stále sofistikovanější a dokážou podvést leckoho včetně vzdělaných lidí. I když počty trestných činů, které podvodníci páchají rostou i letos, nárůst podle policejního prezidenta Martina Vondráška není tak dynamický jako vloni. Banky se totiž spolu s Policií ČR intenzivně pouští do boje s kyberzločinem. Například ČSOB má v plánu spolu s policií proškolit milion lidí, kteří budou proti kyberšikaně ostražití a budou moci informovat o kybernebezpečích i své okolí. Škody jdou do desítek tisíc korun a někdy až milionů korun.
Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky
Money
Centrální banka upozorňuje, že hrozí zvýšená aktivita podvodníků, kteří zneužívají citlivé údaje a přístupy k platebním kartám nebo do internetového bankovnictví.
ČNB varuje před podvodníky. Ohroženi jsou všichni lidé s platebními kartami
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.