Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Žádná pozitiva ani jistoty. Spotřebitelé se bojí utrácet, podnikatelé jsou skeptičtí

účty, ilustrační foto
iStock
Veronika Kudrnová
vku

Žádná pozitiva ani jistoty. Taky by se daly shrnout výsledky červencového průzkum důvěry v české ekonomice. Důvěra spotřebitelů se dokonce propadla na nejnižší hodnotu v historii zjišťování.

Reklama

Důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 95,7 bodu. Snížila se u podnikatelů i spotřebitelů. Pesimismus spotřebitelů sílí pět měsíců v řadě a je nejhorší za celou dobu sledování, uvedl Český statistický úřad. Důvěra v hospodářství Česka se snížila i v meziročním srovnání.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl proti červnu o 2,9 bodu na 100,2 a u spotřebitelů o 1,1 bodu na hodnotu 73,6. „Spotřebitelé se domnívají, že jejich současná finanční situace stejně jako celková hospodářská situace v České republice se zhoršuje a že tento negativní trend bude pokračovat i v příštích měsících,” sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Guvernér rakouské centrální banky Robert Holzmann

Vrcholný člen ECB: Eurozóna míří do recese. Bylo by lepší se jí vyhnout

Evropská centrální banka v uplynulém týdnu poprvé za dekádu zvýšia úrokové sazby. Důvodem byla rapidní inflace. Spekulace o recesi však navzdory aktuálním akcím ECB sílí.

Přečíst článek

„Na červencovém průzkumu důvěry v české ekonomice lze asi jen těžko hledat něco pozitivního. Snad jen mírný pokles inflačních očekávání, avšak jinak vyznívají výsledky poměrně nepříznivě,” komentoval aktuální statistiku Petr Dufek, hlevní ekonom Banky Creditas.

Domácnosti více promýšlejí útraty 

Nálada spotřebitelů ovlivňují negativní očekávání dalšího vývoje ekonomiky i vlastní finanční situace domácností. Dál přetrvávají obavy z inflace a pomalu si i domácnosti začínají uvědomovat i riziko nezaměstnanosti.

Podle statistiků se rekordní počet spotřebitelů obává zhoršení vlastní finanční situace. Blízko svého historického maxima je i počet těch, kteří hodnotí svou finanční situaci hůře než v předešlých 12 měsících.

panelák, Jižní Město

Lukáš Kovanda: Měsíční splátka za panelákový byt? 45 tisíc, to je nová realita

Hypotéky v Česku prudce zdražují. Podle dnes zveřejněných údajů Fincentra Hypoindexu odpovídala průměrná úroková sazba počátkem července 6,24 procenta. Za poslední měsíc tak stoupla o další citelnou 0,53 procenta. Hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Jsou dražší dokonce i než těsně před globální finanční krizí, jež vrcholila v letech 2008 a 2009. Ta tehdy následně způsobila pokles cen tuzemských nemovitostí.

Přečíst článek

V podnikatelském sektoru firmy krotí své dřívější optimistické vyhlídky poptávky, a to dokonce i ve službách, které ještě na jaře svoji budoucnost viděli v tomto směru velmi pozitivně. Pouze obchod věří, že poptávka zůstane stabilní, bez ohledu na inflační realitu.

„Aktuálně (ze zpětného pohledu) však pro průmysl není poptávka hlavním problémem, tím skutečným je nedostatek materiálu. Je to problém největší, a dokonce jej firmy vnímají jako největší současnou překážku dalšího fungování. Mění se nejenom pohled firem na další vývoj zakázek, ale i nabírání zaměstnanců. Vyšší zájem nabírat nyní mají jen stavební firmy, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků. Chybějící zaměstnanci jsou i nadále hlavní bariérou pro další vývoj či expanzi tohoto odvětví. Hned další v pořadí je nedostatek materiálu,” dodal Dufek. 

Celkově podle něj vyznívá průzkum ve směru útlumu české ekonomiky, zejména pokud jde o spotřebu domácností. Ta letos v důsledku probíhajícího propadu kupní síly obyvatel výrazně poklesne, i když dosavadní zpožděná čísla tomu zatím příliš nenapovídala.

Zlaté slitky

Stanislav Šulc: Máte zlato? Před inflací ani dopady války vás rozhodně nechrání

Inflace pokračuje v růstu, a kromě devadesátých let, kdy ceny rostly rychleji kvůli transformaci, takový skok v cenách nikdo nepamatuje. Řada lidí se před inflací již několik měsíců snaží bránit například investicemi do zlata, to však často není k dostání, a tak sahají po stříbru. Data ukazují, že to je sázka na špatné koně, kterým pomáhá jen růst dolaru.

Přečíst článek

Naproti tomu výsledky podnikatelského sektoru – byť jsou méně příznivé než na jaře – nevypadají z pohledu posledních dvou let nijak tragicky. „Spíše než na dramatický propad to vypadá na delší útlum české ekonomiky, jejímž hlavním problémem je nyní inflace, respektive dostatek surovin vč. těch energetických,” uzavřel Dufek.

Obchodní centrum - ilustrační snímek

Lukáš Kovanda: Pandemické úspory už Češi utratili. Teď se bojí utrácet

Češi výrazně omezují své útraty, inflace se začíná výrazně projevovat. Pandemický polštář už spotřebitelé vyčerpali, či jej dále v obavě z finanční budoucnost vyčerpávat nechtějí.

Přečíst článek

Blíží se recese? Více k tématu čtěte zde

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme