Reklama

Lukáš Kovanda: Pandemické úspory už Češi utratili. Teď se bojí utrácet

Obchodní centrum - ilustrační snímek
Stanislav Šulc / Newstream
Lukáš Kovanda

Češi výrazně omezují své útraty, inflace se začíná výrazně projevovat. Pandemický polštář už spotřebitelé vyčerpali, či jej dále v obavě z finanční budoucnost vyčerpávat nechtějí.

Reklama

Tržby maloobchodníků v květnu nečekaně silně propadly. V meziročním vyjádření poklesly o bezmála sedm procent. Pokles reálně o 6,9 procenta je více než dvakrát hlubší, než předpokládal ten nejpesimističtější expertní odhad.

Zvláště dramaticky se propadly tržby prodejcům oděvů a obuvi. To souzní s průzkumy, podle nichž si letos Češi raději odpustí koupi nového oblečení, než aby si odepřeli dovolenou, třeba i zahraniční u moře. Po dvou letech omezeného, ba nemožného cestování jsou zkrátka na zahraniční pobyt tolik natěšeni, že za něj neváhají utrácet, ač jsou jejich obavy z vlastní finanční budoucnosti kvůli inflaci nejchmurnější od krize let 2012 a 2013, v některých aspektech ještě za mnohem delší dobu.

Sledujte komentáře ekonoma Lukáše Konvandy

Češi také šetří například na sportovním vybavení, ale omezují se také v pořizování notebooků, mobilů nebo obecně elektroniky. To vše je totiž zbytné zboží, jež si mohou odepřít, když se jako právě v těchto dnech a týdnech tolik obávají dalšího zrychlování inflace a zejména pak energetické drahoty, kterou může na podzim výrazně umocnit napjatá situace stran dodávek ruského plynu do EU. Tržby stoupají jen lékárnám nebo drogeriím, což jsou obchody, jež prodávají zboží často spíše nezbytné povahy, na němž se prostě šetřit příliš nedá. 

Na rozdíl od předchozích měsíců v květnu již domácnosti v ČR vyčerpaly svůj pandemický polštář úspor. Nebo se jej dále bály vyčerpávat. Spotřebitelská důvěra je na nejnižší úrovni od začátku měření počátkem milénia. Inflace se navíc dále rozjede, už v červenci může přesáhnout dvacetiprocentní úroveň. Což spotřebitelské tržby jen dále omezí.

Česká národní banka, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: ČNB v květnu bránila korunu. Spálila přitom 3,5 miliardy eur

Po jmenování Aleše Michla guvernérem vydala Česká národní banka letos v květnu na obranu koruny celkem zhruba 3,5 miliardy eur. Plyne to z údajů banky. To odpovídá bezmála 87 miliardám korun dle nynějšího kursu.

Přečíst článek

Elektřina, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Další velké zdražování elektřiny přijde po podzimních volbách

ČEZ zdražuje lidem energie jen měsíc od posledního zdražení. Nejde letos o poslední zvyšování cen. Na podzim domácnosti čeká naprostý cenový šok, inflace může atakovat úroveň 20 procent.

Přečíst článek

Reklama

Související

Obchodní centrum - ilustrační snímek

Lukáš Kovanda: Češi šetří na všem. Na podzim lze čekat vlnu krachů hospod i firem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme