Reklama

Za pět dnů končí nejvyšší indická bankovka. Lidé jich po kapsách nosí ještě za tři miliardy dolarů

Indická nejvyšší bankovka v hodnotě 2000 rupií.
Profimedia
Dušan Kütner
duk

Indická centrální banka nařídila 19. května stáhnout z oběhu nejvyšší bankovky v hodnotě 2000 rupií (asi 552 korun). A přestože na výměnu bankovky za menší mají lidé už jen pět dnů, stále jich mají po kapsách v přepočtu za tři miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

Indická bankovka nejvyšší hodnoty bude stažena z oběhu za méně než týden – ale v oběhu jsou stále bankovky v hodnotě téměř 240 miliard rupií (přes 66 miliard korun).

Muž v Indii strávil bez placení 603 nocí v pětihvězdičkovém hotelu Roseate House, který se nachází v blízkosti mezinárodního letiště Indiry Gándhíové v indické metropoli.

Indický filuta dokázal žít dva roky v luxusním hotelu. Ale bez placení

Muž v Indii strávil bez placení 603 nocí v pětihvězdičkovém hotelu Roseate House, který se nachází v blízkosti mezinárodního letiště Indiry Gándhíové v indické metropoli. Ankuš Dutta si původně pobyt zarezervoval jen na jednu noc od 30. května 2019. Zůstal ale až do ledna 2021 a zanechal po sobě nesplacený účet pět milionů rupií (přes 1,5 milionu korun), informoval list The Guardian. S podvodem mu podle policie pomáhali zaměstnanci hotelu.

Přečíst článek

Indická centrální banka nařídila stáhnout bankovku v hodnotě 2000 rupií 19. května a lidem dala termín do konce září, aby si je směnili nebo uložili na účet v bance. Zatímco naprostá většina z bankovek byla od té doby vyměněna, sedm procent z nich zůstalo ještě v září v oběhu, uvedl Bloomberg.

Dvoutisícovka v boji proti korupci

Růžově zbarvená bankovka v hodnotě 2000 rupií byla představena v listopadu 2016, aby znovu nastartovala ekonomiku. Premiér Narendra Modi tehdy šokoval rozhodnutím stáhnout ze dne na den bankovky v hodnotě 1000 a 500 rupií v rámci boje proti korupci. Nejvyšší bankovka se poté rychle stala oblíbenou bankovkou pro velké hotovostní obchody a shromažďování úspor.

Historický úspěch. Indové přistáli u jižního pólu Měsíce

Historický úspěch. Indové přistáli u jižního pólu Měsíce

Velký den pro indický vesmírný program. Asijská země jako první na světě úspěšně přistála v blízkosti jižního pólu Měsíce. Přistávací modul sondy Čandrájan-3 dosedl na měsíční povrch v 14:34 středoevropského letního času.

Přečíst článek

Indická centrální banka ve svém květnovém oznámení o stažení dvoutisícovky uvedla, že bankovky splnily svůj účel a v běžné platebním styku se nepoužívají. Citovala také svou „politiku čistých bankovek“ a plán nahradit užíváním poškozené a znečištěné bankovky do čtyř až pěti let novými.

Bankovky zůstanou zákonným platidlem i po 30. září, nebudou však akceptovány pro účely transakcí a bude je možné vyměnit pouze v centrální bance. Držitel ale bude muset zdůvodnit, proč pro něj nebylo možné dodržet stanovenou lhůtu.

Bakopa drobnolistá

Biohacking: Zázrak z Indie pomůže srdci, mozku a zažene stres

Bakopa, známá také jako brahmi, pochází z Indie a dnes roste v tropických a subtropických částech světa. Existuje řada druhů bakopy, ale jako léčivka se využívá Bacopa monnieri. Brahmi, nazvaná podle hinduistického boha stvořitele Brahmy, se tradičně používá v ájurvédské medicíně jako diuretikum a tonikum pro nervový systém i srdce. Bakopa je ale zejména mocné nootropikum, což je látka zvyšující kognitivní schopnosti mozku a paměť. Používá se také k léčbě široké škály dalších zdravotních problémů, jako jsou bolesti zad, kloubů a problémů v sexuální oblasti u mužů i žen.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Mark Mobius: Inflace bude, dokud tu budou centrální banky

Investorská legenda Mark Mobius pro newstream.cz: Inflace bude, dokud tu budou centrální banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme