Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Biohacking: Zázrak z Indie pomůže srdci, mozku a zažene stres

Bakopa drobnolistá
ČTK
Alžběta Shejbalová

Bakopa, známá také jako brahmi, pochází z Indie a dnes roste v tropických a subtropických částech světa. Existuje řada druhů bakopy, ale jako léčivka se využívá Bacopa monnieri. Brahmi, nazvaná podle hinduistického boha stvořitele Brahmy, se tradičně používá v ájurvédské medicíně jako diuretikum a tonikum pro nervový systém i srdce. Bakopa je ale zejména mocné nootropikum, což je látka zvyšující kognitivní schopnosti mozku a paměť. Používá se také k léčbě široké škály dalších zdravotních problémů, jako jsou bolesti zad, kloubů a problémů v sexuální oblasti u mužů i žen.

Reklama

V roce 1998 získali Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství společně Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro a Ferid Murad za zásadní objev oxidu dusnatého jako signální molekuly v kardiovaskulárním systému. V oceněných výzkumech byla použita právě bakopa jako zdroj oxidu dusnatého. Ten udržuje hladinu krevního tlaku v normálním rozmezí tím, že posílá cévám signály k jejich uvolnění a rozšíření. Tak může krev daleko jednodušeji proudit a zároveň se tím také předchází tvorbě sraženin a arteriálního plaku.

Jednou z nejslibnějších terapií, kde lze bakopu použít, je léčba Alzheimerovy choroby. Potvrzuje to i Nadace pro výzkum léčiv na Alzheimerovu chorobu, i v případě obecné prevence demence a poklesu duševních schopností. Několik studií na zvířatech například zjistilo, že bakopa zlepšuje poznávací schopnosti, snižuje oxidační stres a může chránit mozek před příznaky Alzheimerovy choroby a demence. Navíc má méně závažných vedlejších účinků než léky, které se dnes na tato onemocnění předepisují.

Astragalus, čínská medicína

Biohacking: Jak předcházet nemocem? Poradí si astragalus

Další z adaptogenů, který je tak trochu všelék. Poradí si se zánětem, posiluje imunitu a pomůže i během léčby rakoviny. Astragalus znali už staří Číňané.

Přečíst článek

Listy bakopy obsahují skupinu saponinů zvaných bakosidy, které jsou pravděpodobně zodpovědné za léčebné vlastnosti byliny. Studie totiž ukázaly, že jak purifikované bakosidy, tak extrakty z bakopy bakosidy obsahující, zlepšují několik aspektů duševních funkcí a schopnosti učení. Bakosidy podporují přenos nervových impulzů, což z bakopy činí slibnou léčbu poruch pozornosti ADHD. Toto onemocnění zpravidla vzniká v dětství a jedná se o chronický stav, který zahrnuje potíže s pozorností, hyperaktivitu a impulzivitu. Ve studii zaměřující se na děti s ADHD vykazovaly oproti dětem, které dostávaly placebo, významné zlepšení v testech mentální kontroly a logické paměti. Výsledky se zdají být trvalejšího rázu, efekty totiž působily i týdny po ukončení suplementace. Bakopa působí na osoby s ADHD v několika rovinách - zklidňuje, snižuje stres a úzkost a povzbuzuje duševní procesy.

Brahmi je také významný adaptogen, což znamená, že extrakt z bakopy působí jako přírodní prostředek proti stresu. Pomáhá totiž našemu tělu lépe zvládat každodenní stresovou zátěž a činí organismus odolnějším a přizpůsobivějším. Odhaduje se, že stres je spojený až s 90 procenty chronických onemocněních. Studie na zvířatech provedená v Ústředním ústavu pro výzkum léčiv v Indii ukázala, že extrakt z Bacopa monnieri úspěšně chrání před akutním a chronickým stresem. Snížil totiž výskyt žaludečních vředů a zlepšil činnost nadledvinek, což je primární párový orgán pro kompenzaci stresu v organismu. 

Bazalka posvátná

Biohacking: Tulsi je univerzální lék proti stresu

Tulsi, nebo také bazalka posvátná (lat. Ocimum tenuiflorum nebo Ocimum sanctum) je adaptogenní bylina, používaná tradičně v ajurvédské medicíně a její název znamená v hindštině „nesrovnatelná“. Je to aromatický keř z čeledi bazalkovitých. Předpokládá se, že pochází ze severní části střední Indie a nyní již roste po celé východní Asii. Má lehkou citronovou vůni a čaj z ní připravený je považován za jeden z nejzdravějších nápojů vůbec. Tulsi, tak jako ostatní adaptogeny, funguje v lidském těle jako univerzální lék tam, kde je potřeba. Zejména jsou vhodné pro kompenzaci nezdravého životního stylu, zvláště dopadů stresu. Tulsi má schopnost pomáhat udržovat homeostázu imunitního, reprodukčního, centrálního nervového i kardiovaskulárního systému.

Přečíst článek

Výzkum na zvířatech publikovaný Michiganskou univerzitou prokázal pozitivní účinky bakopy na snížení deprese a úzkosti. Tyto pozitivní účinky na nervový systém byly biochemicky přisuzovány posílení účinků neurotransmiterů acetylcholinu, serotoninu nebo GABA. GABA je odvozená aminokyselina, jejíž rovnovážná hladina hraje mimo jiné důležitou úlohu při prevenci záchvatů při onemocnění epilepsií. 

Biohackeři obecně doporučují užívat bakopu v několika týdenních cyklech- 8-12 týdnů suplementace s minimálně měsíční přestávkou. Nežádoucí účinky obvykle nejsou, nebo jsou minimální ve zvykací fázi. Bakopa může mít mírný sedativní účinek, proto buďte opatrní při kombinaci s jinými druhy sedativních preparátů. Může také zesilovat aktivitu léků stimulujících štítnou žlázu nebo potlačovat účinnost léků snižujících funkci štítné žlázy. Samotná rostlina má tendenci akumulovat těžké kovy, proto je vhodné si pořídit certifikovanou brahmi z renomovaných zdrojů.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Dánská firma úspěšně otestovala svůj lék na obezitu, její akcie stoupají

Lék na obezitu? Dánská firma úspěšně otestovala svůj přípravek. Její akcie lámou rekordy

Přečíst článek
Na počátečních fázích výzkumu antibiotik dnes pracují spíše malé firmy. Ty velké se obávají finančních rizik.

Farmaceutický průmysl vyhlíží nová antibiotika a současně se jich bojí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme