Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

měna - informace o tématu

Moskevská burza MOEX

Burza v Moskvě reaguje na sankce. Zastavila obchodování v dolarech i eurech

Nejnovější americké sankce přinutily moskevskou burzu MOEX k zastavení obchodování v dolarech a eurech. Ruský rubl na mezibankovním trhu klesl až na měsíční minimum vůči dolaru, uvedla agentura Reuters. Burza MOEX podle ní provozuje největší ruské veřejné trhy s akciemi, dluhopisy, měnami a dalšími finančními produkty.

Přečíst článek
Americký dolar

Dolar zažívá nejlepší období od osmdesátek. Změnit to mohou prezidentské volby

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Mzdy v eurech jsou nesmysl. Buď je mějme v koruně, nebo přijměme euro

Přečíst článek
Proč Češi trvají na koruně? Lásce neporučís

Dalibor Martínek: Proč Češi trvají na koruně? Argumenty nemají. Je to jen o emocích

Přečíst článek

ČNB znovu sníží sazby. Kdo chce eura na dovolenou, měl by měnit co nejrychleji

Půl procenta. O tolik s největší pravděpodobností sníží rada České národní banky základní úrokovou sazbu již na dnešním zasedání. Umožňují jí to mimořádně dobrá data o inflaci, která patří k nejnižším v Evropské unii. Vzhledem k tomu, že úroky Evropské centrální banky nadále stagnují, lze očekávat další mírný propad kurzu koruny vůči společné evropské měně. To přitom může mít i mírný proinflační vliv.

Přečíst článek
Koruna v těžkých časech obstála, ukazují tvrdá data

Lukáš Kovanda: Česká koruna vládne. Za poslední čtyři roky je nejvýkonnější evropskou měnou

Koruna je v náročném období od začátku roku 2020 reálně vůbec nejvýkonnější evropskou měnou, předčí i švýcarský frank nebo euro. Přechodem na euro ztratí Česko možnost dohánět bohatší země skrze kurs, zbude jenom inflační kanál. Z hlediska vývoje nominálního kursu vůči dolaru je pak koruna druhou nejvýkonnější měnou uplynulých čtyř let, po švýcarském franku.

Přečíst článek
Koruna k euru nemůže než ztrácet, říká uznávaný obchodník na forexu

Lukáš Kovanda: Euro v Česku? Inflace mohla vylétnout až ke 30 procentům

Český prezident Petr Pavel vyvolal v rámci novoročního projevu svou zmínkou o přijetí eura v Česku velkou diskuzi napříč společností. Ekonom Lukáš Kovanda ve svém komentáři poskytuje malý exkurs do nedávné historie: Jak bojovaly proti inflaci centrální banky v Estonsku a v Česku?

Přečíst článek
Bankovky

Dalibor Martínek: Je smutné, že českou korunu obhajuje jenom ex-prezident Václav Klaus

Prezident Petr Pavel si při novoročním projevu pustil ústa na špacír, když lobboval za euro proti české koruně. Co ho k tomu vedlo může být tématem spekulací. Sám není ekonom, což není nic proti ničemu. Moudře se obklopuje poradci, kteří mu v ekonomické oblasti dávají dobré rady.

Přečíst článek
Kurz koruny vůči euru

Koruna by měla příští rok mírně oslabit kvůli snižování sazeb ČNB

Kurz české měny k euru by měl v roce 2024 mírně oslabit v důsledku očekávaného snižování úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Shodli se na tom oslovení analytici. Koruna letos postupně oslabila o 2,1 procenta na 24,70 CZK/EUR, což je nejslabší úroveň od loňského srpna.

Přečíst článek
polský Zlotý

Lukáš Kovanda: Polský zlotý posiluje po volebním triumfu prounijních stran

Polský zlotý dnes výrazně posiluje, proti euru i proti koruně, neboť mezinárodní investoři jsou si jistější volebním triumfem polských prounijních stran. Čechům to ovšem zdražuje nákupy v Polsku, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Indická nejvyšší bankovka v hodnotě 2000 rupií.

Za pět dnů končí nejvyšší indická bankovka. Lidé jich po kapsách nosí ještě za tři miliardy dolarů

Indická centrální banka nařídila 19. května stáhnout z oběhu nejvyšší bankovky v hodnotě 2000 rupií (asi 552 korun). A přestože na výměnu bankovky za menší mají lidé už jen pět dnů, stále jich mají po kapsách v přepočtu za tři miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Inflace klesá už jen nepatrně, je stále čtyřikrát vyšší než cíl České národní banky a letos už výrazněji neklesne. Nahoře ji drží vysoké ceny energií a odeznívající efekt vysoké srovnávací základny loňského roku, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Koruna k euru oslabila na devítiměsíční minima. Nejsilnější úrovně má už za sebou

Koruna proti euru od začátku září oslabila o 1,2 procenta na 24,35 koruny za euro, a dostala se tak na nejslabší úrovně za posledních devět měsíců. Od začátku roku je slabší o 0,84 procenta, řekl analytik XTB Štěpán Hájek. Posílit podle něj nyní česká měna nemá důvod. Podle odhadů i dalších analytiků není vyloučený pokles kurzu až k hranici 24,50 Kč za euro.

Přečíst článek
Jan Holý ze SAB Finance: Koruna je v lepší kondici, než někteří říkají

Jan Holý ze SAB Finance: Koruna je v lepší kondici, než někteří říkají

Koruna se v posledních týdnech dostává pod palbu spekulantů. Podle viceprezidenta SAB Finance Jana Holého je na tom však mnohem lépe. Navíc Česká národní banka sice na jednu stranu ukončila i slovní intervence na podporu kurzu, ale zároveň trhy velmi době vědí, že má dostatečnou palebnou sílu při případných velkých výprodejích.

Přečíst článek
Reklama

News box

Čistý zisk skupiny Trigema, zaměřené převážně na development, loni meziročně klesl téměř o polovinu na 2️⃣2️⃣9️⃣​​​​​​​ milionů korun. Klesly jí také meziročně tržby zhruba o čtvrtinu na 1,57 miliardy korun. Celková aktiva společnosti vzrostla o 1,2 miliardy na 7,3 miliardy korun. Výsledky ovlivnily zejména převod nových bytů do fondu skupiny a některé stavební zakázky. 
Spolupráce s Ukrajinou nespočívá jen v pomoci zemi napadené Ruskem, je zaměřena na budoucnost a pro obě strany 👍 výhodná, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po dnešním společném jednání vlád obou zemí v Praze. Vývoz na Ukrajinu stoupl oproti předválečné době o čtvrtinu, což přináší řadu příležitostí pro lidi a firmy v obou zemích.
Na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve 🤝 spolupráci s českou společností Sellier & Bellot. Na dnešní tiskové konferenci v Praze po druhých mezivládních konzultacích to oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal. 
Mezinárodní měnový fond (MMF) ponechal výhled růstu světové ekonomiky na letošní rok na 3️⃣,2️⃣ procenta, jak uvádí jeho jarní prognóza. Zlepšil ale výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) Indie a Číny, tedy klíčových představitelů hospodářského seskupení BRICS. Fond to dnes uvedl v aktualizaci jarního výhledu.
Pražská burza těží především z příznivé nálady na globálních trzích, 📉 poklesu úrokových sazeb České národní banky a slabší koruny, shodli se analytici oslovení ČTK. Nevyloučili dosažení rekordní úrovně v příštím roce. Hlavní index pražské burzy PX v pondělí překonal hranici 1600 bodů, naposledy se na této úrovni ocitl v červnu 2008 před vypuknutím globální finanční krize.
Španělský výrobce 🚆 vlaků Talgo obdržel nabídku na fúzí od českého konkurenta Škoda Transportation. S odvoláním na sdělení firmy Talgo to dnes uvedla agentura Reuters. Španělský podnik upřesnil, že dostal nabídku na obchodní spojení. Škodu požádal o poskytnutí dalších podrobností, včetně ceny.
Předsedkyní Evropského parlamentu se dnes opět stala maltská europoslankyně 👩 Roberta Metsolaová z frakce Evropské lidové strany (EPP). Zvolena byla na dva a půl roku trvající funkční období na první schůzi europarlamentu v jeho novém složení po červnových volbách.
Objem zemního plynu, který Rusko potrubím vyváží do zemí Evropské unie, se v prvním pololetí meziročně 📈 zvýšil o 24 procent. Vyplývá to z červencové zprávy, kterou v pondělí zveřejnila organizace zemí vyvážejících plyn (GECF). Spotřeba plynu v EU klesá.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu  zakázal armádě pořizovat záznamy z jednání o válce v Pásmu Gazy. Podle informací, které dnes zveřejnil server deníku Haarec, se tak stalo jen pár dní po říjnovém útoku teroristického hnutí Hamás na jih Izraele. Později, když to podmínky dovolily, premiér nechal jednání přesunout do vládních budov.
Česko chce 👍 vylepšit systém přeshraničního vyplácení důchodů v Evropské unii. Ministr Marian Jurečka dnes v této souvislosti na jednání unijních ministrů práce a sociálních věcí předkládá výzvu, která žádá jednotlivé členské státy i Evropskou komisi, aby se tématem zabývaly. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme