Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Whisky, drahé hodinky nebo automobily. Do jakého luxusního zboží je nejlepší investovat?

Na aukci Sotheby's v New Yorku se v únoru 2023 prodala láhev mimořádně vzácné whisky Macallan za 250 tisíc dolarů (asi 5,56 milionu korun).
Sotheby's, s laskavým svolením
 ČTK

Investice do luxusního zboží se v roce 2023 znehodnotily v průměru o jedno procento, za deset let ale vynesly 100 procent. Vyplývá to z Indexu luxusních investic, který sestavuje společnost Knight Frank. Inflace v ČR činila loni 10,7 procenta, za desetileté období 41,6 procenta.

Reklama

Kategorie umění se podle indexu loni zhodnotila meziročně o 11 procent. Šperky měly v tomto období výnos osm procent, hodinky pět procent, mince čtyři procenta, barevné diamanty dvě procenta a víno jedno procento. Vzácné lahve whisky přišly v průměru o devět procent hodnoty, auta o šest procent, kabelky čtyři procenta a nábytek dvě procenta.

„V posledních letech byl o sudy s whisky nebývalý zájem, což se odráželo i na indexu Knight Frank. Investoři i spekulanti nakupovali ve velkém a kvalitních sudů s whisky byl nedostatek. Po událostech v loňském roce (inflace, válka, energie) zájem lehce opadl a trh celkově spíše stagnoval. Věříme, že po zklidnění situace se obchody opět nastartují a v roce 2024 bude pokračovat zhodnocování směrem nahoru,“ uvedl analytik investiční platformy Portu Marek Pokorný.

Roman Valihrach

Roman Valihrach: Méně kryptoměn by bylo ku prospěchu

Milion dolarů za bitcoin není nereálné, říká Roman Valihrach, zakladatel největší tuzemské kryptoburzy Coinmate. „Jestli to bude za 5 nebo za 20 let, to nevím,“ dodává Valihrach, který tvrdí, že bitcoin by v budoucnu mohl nahradit zlatý standard. V rozhovoru s newstream.cz dále mluví o tom, zda je Česko „krypto Švýcarskem“, jak by stát mohl podpořit digitální měny, aby Česko přestalo být montovnou či jak hodnotí spolupráci s Tipsportem.

Přečíst článek

Pokles trhu s vínem

Co se týče aut, je zakladatel Historic Automobile Group Dietrich Hatlapa rovněž optimistický. Je podle něj normální, že silná výkonnost jiných investičních tříd v roce 2023, jako jsou akcie, apetit sběratelů mírně utlumila. „Jde o velmi malý trh, takže stačí jen malá změna v portfoliu a ukáže se její velký vliv. Nebylo to ale tak jednoznačné. Některé značky, například BMW a Lamborghini, které oslovují mladší sběratele, se loni tomuto trendu vyhnuly a vzrostly,“ dodal. HAG je výzkumná společnost specializující se na sledování trhů a cen historických a klasických automobilů.

Reklama

Trh s vínem podle indexu Knight Frank Fine Wine Icons prochází obdobím cenové korekce po dlouhém období růstu a některá vína od velmi malých výrobců zaznamenala největší pokles. „Lahve za 50 liber často vystřelily na 200 nebo 300 liber, takže pokles trhu je očekávaný,“ uvedl Nick Martin z Wine Owners, což je platforma a služba zaměřená na správu, obchodování a investování do vína.

Některé kategorie ale loni nabídly zajímavé zhodnocení a hlavní aukční domy dosáhly řady rekordních prodejů. V loňském roce byly například vydraženy nejcennější láhev skotské whisky, nejdražší Ferrari 250 GTO nebo nejdražší modrý diamant.

Měď a zlato jsou dnes rekordně drahé. Proč přesně?

Lukáš Kovanda: Měď a zlato jsou dnes rekordně drahé. Proč přesně?

„Investovat teď do mědi je ta nejlepší investice, kterou jsem za třicet let viděl,“ říká matador komoditních trhů Jeff Currie, kterého cituje agentura Bloomberg. Cena mědi je přitom na historickém rekordu. Na rekordu je také další kov, zlato. Co stojí v pozadí mánie po těchto kovech?

Přečíst článek

„Jako na každou investici i na investice do luxusního zboží se musíme dívat z dlouhodobého horizontu. Výkyvy k investování patří a méně pozitivní obrázek loňského roku plně vyvažuje pohled například na desetiletou výkonnost, kde zmiňovaný index luxusních investic vzrostl o sto procent a pozitivní výsledek si udržely všechny sledované kategorie,“ řekl Pokorný. Například kategorie whisky se podle něj za posledních deset let zhodnotila o 280 procent.

Do luxusních a sběratelských předmětů lze investovat přes on-line platformy, kde zájemce nakoupí pouze část daného aktiva a nemusí se o tento majetek starat.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Klubové setkání "Ženy jako investorky do krásy" - Newstream Business Club českých a slovenských žen

Lidé více hledají jistotu v umění, nákup uměleckých děl a šperků byl za covidu enormní, uvedly expertky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme