Reklama

Válka pomáhá zlatu. Bitcoin se neukázal jako bezpečné útočiště, zatím

Zlato a bitcoin, ilustrační foto
iStock
Zdeněk Pečený

Válečný konflikt na Ukrajině ukázal, co investoři v turbulentních dobách považují za bezpečný přístav. Zlato jím je, bitcoin nikoliv.

Reklama

S ruskou ofenzívou na Ukrajině, která přiměla investory zbavit se rizikových investic, se cena zlata přiblížila dvou tisícům dolarů za troyskou unci. Vůči ostatním měnám posiluje také americký dolar, který je mezi světovými platidly vnímám jako bezpečné útočiště.

Naopak se vůbec nedaří bitcoinu ani dalším kryptoměnám, které se potápí jak kámen hozený do vody. A to navzdory tvrzení některých kryptoměnových investorů, že opodstatnění digitálních měn v čase krizí naopak sílí. Zlato a bitcoin, který mnozí nazývají digitálním zlatem, se ale za poslední měsíce odpoutaly od jakékoliv společného cenového vývoje. 

„Jak se totiž ukázalo, bitcoin je vnímaný investory spíše jako rizikové aktivum a v prostředí nervozity, jako je ta, kterou sledujeme na finančních trzích nyní, se ho investoři spíše zbavují a jeho cena klesá. Zato tradiční zlato ukázalo, že dokáže podobných situací využít k růstu,“ konstatuje Štěpán Hájek, analytik společnosti XTB. 

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin prudce zlevnil. Mezi investory se odděluje zrno od plev, oportunisté odpadávají

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa v pondělí zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud rekordní cenu, necelých 69 tisíc dolarů. 

Přečíst článek

Rozdílný vývoj může podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila vysvětlit přepálená cena bitcoinu, která byla vyhnána mánií, a navíc podpořena finanční pákou. 

Reklama

„Když ale Fed oznámil, že bude zvyšovat úrokové sazby, tak to vede ke snížení valuací, a především prodražení finanční páky a uzavírání pozic. Není bez zajímavosti, že vysoký podíl těžařů bitcoinu je z Ruska,“ dodal Navrátil.

Trh se nechová racionálně

Po několika měsících, kdy investoři zlatu nevěnovali příliš pozornost, v něm opět hledají bezpečné místo pro svůj kapitál. „Zlatu poslední tři měsíce pomáhají v růstu inflační očekávání a nejistota blízké budoucnosti růstových akciových titulů, které jsou ohroženy výhledem několikanásobně zvýšených úrokových sazeb,“ říká Hájek. 

Přitom prostředí vyšších úrokových sazeb není pro zlato obvykle příznivé. „Trh se ale ne vždy chová racionálně. Cenový růst zlata urychlila nervózní geopolitická situace na Ukrajině vyvrcholená plnohodnotnou ruskou vojenskou invazí,“ vysvětluje Hájek. 

Cenu a vývoj zlata podle něj do té doby určoval americký dolar, ve kterém je jeho cena vyjádřena a chová se tedy inverzně proti jeho vývoji. „Naopak bitcoin se díky své adaptaci mezi institucionální investory dostal do skupiny velkých spekulativních peněz, za což si může částečně sám, kvůli své vysoké volatilitě,“ říká Hájek.

Bitcoinová rodina

Bitcoinová rodina se přestěhovala do Portugalska kvůli daním

Třiačtyřicetiletý Didi Taihuttu, jeho žena a tři děti žijí jako digitální kočovníci. Nyní zakotvili v Portugalsku. Jihoevropská země má totiž nulové daně na bitcoin, píše CNBC.

Přečíst článek

Bitcoin jako prostředek podkopávání sankcí

Zlato i kryptoměny jsou řadou investorů využívány jako zajištění proti inflaci. „Zajímavé je, že ačkoliv inflační očekávání vzrostly, zlato, které je považováno za instrument, který má chránit proti inflaci, tak také vzrostl za posledních šest měsíců o sedm procent. Zatímco bitcoin, který je také propagován jako protiinflační zajištění, tak naopak za stejné období propadnul o 20 procent,“ říká David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. 

Zda bitcoin opravdu pomůže investorům ochránit prostředky před inflací se teprve ukáže, ale nedávný průzkum amerického online brokera Charles Schwab ukázal, že tomu řada investorů věří. Podle průzkumu se 26 procent dotázaných proti inflaci zajištují bitcoinem a 23 procent zlatem. 

Vitalik Buterin při konferenci ETHDenver

Zakladatel etherea Buterin: Krypto zažívá další zimu, trhu to ale prospělo

Kryptozima. I tak někteří přezdívají období nízkých cen a menší aktivity investorů do digitálních mincí. Právě tu současnou kryptozimu však Vitalik Buterin, muž, který se podílel na založení Etherea, přivítal. „Lidé, kteří pracují na vývoji krypta, obzvláště pak ti s dlouhodobou vizí, medvědí trh vítají,“ uvedl Buterin pro agenturu Bloomberg. Vysvětlil to tím, že skokový růst hodnoty prý zbytečně láká pozornost krátkodobých spekulantů.

Přečíst článek

Mezitím jsou západní sankce vůči Rusku důvodem neklidu v kryptokomunitách. Snaha odříznout Rusko od mezinárodního bankovního systému a značná anonymita digitálních měn by mohla ruským hráčům poskytnout možnost vyhnout se sankcím za pomoci kryptoměn

Sledování toku financí na platformách zprostředkujících obchod s kryptoměnami je složitý. Již minulý rok americké ministerstvo financí upozorňovalo, že kryptoměny ohrožují americký sankční program. Někteří fandové kryptoměn se obávají, že to mohlo vést k podstatně přísnější regulaci či omezení digitálních měn a obchodu s nimi.

>>>>>> Aktuální dění na Ukrajině sledujete v našem on-line speciálu <<<<<<

Reklama

Související

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česku hrozí nejhorší inflace za 30 třicet let. Zlato ani byty vás před ní neochrání

Přečíst článek
Hacker, ilustrační foto

Sankce bolí ruské oligarchy. Aby se jim vyhnuli, investují do bitcoinu. Kryptoměna zdražuje

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme