Reklama

Zakladatel etherea Buterin: Krypto zažívá další zimu, trhu to ale prospělo

Vitalik Buterin při konferenci ETHDenver
Chet Strange/Bloomberg
 nst
nst

Kryptozima. I tak někteří přezdívají období nízkých cen a menší aktivity investorů do digitálních mincí. Právě tu současnou kryptozimu však Vitalik Buterin, muž, který se podílel na založení Etherea, přivítal. „Lidé, kteří pracují na vývoji krypta, obzvláště pak ti s dlouhodobou vizí, medvědí trh vítají,“ uvedl Buterin pro agenturu Bloomberg. Vysvětlil to tím, že skokový růst hodnoty prý zbytečně láká pozornost krátkodobých spekulantů.

Reklama

Ceny kryptoměn se po maximech z loňského listopadu pohybují v některých případech až o desítky procent níže. Bloomberg Galaxy Crypto Index je 45 procent pod svým historickým maximem. Ether, nativní „měna“ pro globálně nejrozšířenější blockchain, od listopadu ztratil 40 procent hodnoty.

Od poslední kryptozimy v roce 2018 zažívaly kryptoměny takřka nekontrolovaný boom. Podle serveru CoinGecko nyní existuje přes 12,5 tisíce druhů digitálních mincí. Bloomberg upozorňuje, že právě v této mase mincí se skrývá krása, ale i riziko kryptosvěta. Mnoho projektů totiž vzniklo pouze jako krátkodobá spekulace a jejich hodnota byla tržně zmanipulována. V tomto kontextu pak agentura zmiňuje právě oblíbenou strategii „pump and dump“.

„Tyhle projekty samozřejmě v průběhu zimy odpadnou a na trhu zůstanou jen ty s dlouhodobou vizí,“ predikuje osmadvacetiletý kryptomiliardář. Dodal, že nynější období nízkých cen kryptoměn podle něj jako kryptozima vypadá. „Třeba se ale mýlím, kryptoměny přecijen mohou kopírovat nestálost finančních trhů,“ uvedl na konferenci ETHDenver.

Buterin a jeho Ethereum Foundation nyní pracuje na zvýšení robustnosti ETH sítě. „Až si každý zase bude chtít vyzkošet blockchain, nechceme, aby zjistil, že tam už pro něj není místo,“ uzavřel.

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin se propadl pod 38 tisíc dolarů, je nejníž od srpna

Nejznámější kryptoměna bitcoin se v pátek dostala na nejnižší úroveň za více než pět měsíců, protože globální trhy opět zachvátila averze k riziku. Nedaří se tak ani ethereu, které padá pod tři tisíce dolarů.

Přečíst článek

Reklama

Ruské tanky

Tenze na Ukrajině sráží ruské akcie i rubl. Výprodeje stíhají i bitcoin

Hlavní index ruských akcií odepsal více než šest procent a výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Výprodeje stíhají také kryptoměny.

Přečíst článek

Bitcoin, ilustrační obrázek

Jeden bitcoin bude ještě letos stát tři miliony korun, říká analytik, který se zatím nemýlil

Bitcoin dnes nad ránem středoevropského času stál bez několika málo tisíc 1,5 milionu korun. To je jeho historicky nejvyšší cena v české měně. Nebýt razantního zvýšení základní úrokové sazby v podání České národní banky z minulého týdne, už nyní by bitcoin vyšel na víc než právě půldruhý milion korun.

Přečíst článek

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin odolal embargu Pekingu. Přes víkend smazal většinu ztrát z minulého týdne

Trh s kryptoměnami se vzpamatoval z propadu, který minulý týden způsobila čínská centrální banka. Její rozhodnutí totiž uvrhlo tamní kryptospekulanty do ilegality.

Přečíst článek

Reklama

Související

Luka Planinc

Krypto se v Česku rozjíždí ve velkém. Nyní přijde regulace, říká odborník na právní otázky kryptoměn

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme