Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V Singapuru jezdí autem pouze skuteční boháči. Jen povolení vlastnit jej stojí miliony

V Singapuru vlastní auto jen skuteční boháči. Ostatní jezdí hromadnou dopravou
iStock

V Singapuru je i střední třída nucena jezdit hromadnou dopravou. Běžný Singapuřan si jednoduše auto dovolit nemůže. Jen za povolení jej vlastnit by musel zaplatit miliony plus pořizovací cenu vozu samozřejmě.

Reklama

Pořízení automobilu v Singapuru se výrazně prodraží, cena desetiletého povolení pro vlastnění velkého rodinného vozu se nyní vyšplhala na nové rekordní maximum 146.002 singapurských dolarů (zhruba 2,5 milionu korun), píše server BBC. Náklady na pořízení auta v Singapuru jsou tak podle BBC nejvyšší na světě.

Například vůz Toyota Camry Hybrid v Singapuru včetně nákladů na desetileté povolení přijde na zhruba 250 tisíc singapurských dolarů (přes čtyři miliony korun), což je přibližně šestinásobek ve srovnání se Spojenými státy, píše BBC.

Státní regulace proti dopravním zácpám

Systém desetiletých povolení pro vlastnění automobilů a motocyklů zavedl asijský městský ostrovní stát v roce 1990 jako opatření proti dopravním zácpám. Povolení, jejichž cena se liší podle typu motorového vozidla, se prodávají v aukcích, které se konají jednou za dva týdny. Počet nabízených povolení stanovuje vláda.

Ačkoli je Singapur relativně malý, patří mezi země s největším počtem milionářů na světě. Běžný obyvatel Singapuru s průměrným platem kolem 70 tisíc singapurských dolarů ročně si však může automobil jen těžko dovolit. Vláda se snaží obyvatel motivovat k používání singapurské veřejné dopravy, která je označována ze jednu z nejlepších na světě, píše BBC.

Reklama

Singapur poprvé ovládl žebříček nejdražších měst ve světě sestavovaný společností  Julius Baer.

Bez peněz do Singapuru nelez. Poprvé ovládl žebříček nejdražších měst ve světě pro milionáře

Singapur se poprvé vyšplhal na vrchol žebříčku nejdražšího města na světě pro život dolarových milionářů. Žebříček na základě průzkumu sestavila společnost Julius Baer Group a mimo jiné z něj vyplývá, že asijská a americká města jsou stále dražší, zatímco evropské metropole se v pořadí posunují níže a níže, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Nenáviděná emisní norma Euro 7 dostala zelenou. Ale je mírnější

Nenáviděná emisní norma Euro 7 dostala v EU zelenou. Ale je mírnější

Ministři Evropské unie zodpovědní za konkurenceschopnost schválili novou emisní normu Euro 7. Na sociální síti X to oznámil český ministr dopravy Martin Kupka, který vyjednaný kompromis označil za velký úspěch.

Přečíst článek

Alexandr Vondra: Kašlu na uhlíkovou stopu, české zájmy létám hájit do Bruselu letadlem

Matador české politiky a současný europoslanec za ODS Alexandr Vondra jde znovu do boje o křeslo v evropském parlamentu, volby se konají v červnu, strany nyní ladí složení kandidátek či koalice. Bývalý disident, poradce Václava Havla, velvyslanec, ministr či senátor je známý svými ostrými postoji vůči ruské agresi, klimatickému šílenství či Fransi Timmermansovi. „Znám ho pětadvacet let, tykáme si, ale jeho odchod jsem uvítal,“ říká Vondra o muži, kterému vyčítá příliš radikální prosazování evropské klimatické doktríny. Ta podle něj ohrožuje evropskou konkurenceschopnost i peněženky lidí. Příští evropské volby nebudou podle Vondry referendem o české vládě. Naopak, prý mohou přinést Česku silnější pozici v Evropské komisi i celé evropské struktuře. A tím i větší kontrolu nad tvorbou norem, které jsou pro život v Česku klíčové.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Během oficiální premiéry na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech představili nový Rolls-Royce Cullinan Series II .

OBRAZEM: Premiéra luxusního Rolls-Royce ve Varech. Jak vypadá SUV se sedačkami z hedvábí?

Přečíst článek
Lexus ES 300h

AUTOTEST: Pohodlný hybrid s ekonomickým provozem. Lexus předvedl za málo peněz hodně muziky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme