Tusk oznámil rekordní polské investice. Můžeme předehnat nejsilnější země Evropy, uvedl

Polský premiér Donald Tusk oznámil rozsáhlý investiční plán pro letošek v hodnotě 650 miliard zlotých (3,9 bilionu korun), který má nastartovat ekonomický růst polské ekonomiky, ale i přispět k bezpečnosti země. Informuje o tom agentura AFP.
„Takovou částku (na investice) v historii polské ekonomiky ještě nikdo nevyčlenil,“ řekl Tusk v projevu v sídle varšavské burzy věnovanému hospodářským plánům jeho proevropské koaliční vlády, která je u moci od konce roku 2023. „Nezbytnou podmínkou je samozřejmě bezpečnost, a tak není náhoda, že velká část peněz bude investována přímo do bezpečnosti,“ uvedl také. Polská vláda plánuje ve velkém investovat do rozvoje přístavů a železnice. „Jde o celou logistiku, osu sever-jih, která se stává klíčovou také z pohledu polské bezpečnosti,“ uvedl šéf polské vlády.
Polsko je jedinou zemí NATO, která sousedí jak s Ruskem, tak Ukrajinou, která se už skoro tři roky brání ruské invazi. Varšava platí za klíčového spojence Kyjeva a polští představitelé dlouhodobě varují, že podobně jako další západní země čelí snahám o destabilizaci ze strany Ruska.
Polsko doposud podle Tuska snilo o tom, že dožene hospodářsky nejsilnější země Evropy, ale „teď můžeme říct, že je možné předehnat ty, kteří se donedávna na nás dívali trochu svrchu, trochu se soucitem, často se solidaritou“.
Tusk chce přivést investory
Tusk také slíbil do Polska přivést další zahraniční investory a řekl, že v pokročilé fázi jsou jednání s technologickými společnostmi Google, Amazon, IBM a Microsoft. „Šéfové Microsoftu i Googlu budou v příštích dnech mými hosty a dokončíme jejich investiční plány,“ řekl bez dalších podrobností.
Polská média si všímají toho, že Tusk se během svého projevu obrátil na jednoho z nejbohatších Poláků, zakladatele a šéfa logistické firmy InPost Rafala Brzosku. Poprosil ho a další zájemce o pomoc při přípravě balíčku deregulací pro podnikatele. „Kdybyste co nejrychleji připravili nejdříve doporučení ohledně změn, kvůli kterým není potřeba měnit zákony,“ řekl. Úředníci mají podle Tuska v krvi, že „i když mluví o deregulaci, zpravidla vymýšlejí nové předpisy“. Brzoska dal Tuskovi najevo, že výzvu přijímá.
Podle předběžných odhadů Polského statistického úřadu vzrostla loni ekonomika Polska o 2,9 procenta. V roce 2023 to bylo 0,1 procenta.
Čína zavedla dodatečná cla na dovoz vybraného zboží ze Spojených států. Reaguje tak na opatření, k němuž minulý týden sáhla administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura Kjódó. Clo nad rámec už zavedených poplatků se liší podle konkrétních položek a dosahuje až 15 procent v případě amerického uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG), desetiprocentním poplatkem je pak zatížen dovoz ropy, zemědělských strojů či některých aut.
Peking vrací úder a zavádí cla až 15 procent na některé zboží z USA
Money
Americkému řetězci restaurací rychlého občerstvení McDonald's ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk o jedno procento na 2,01 miliardy dolarů (48,9 miliardy korun). Tržby ve Spojených státech se kvůli výskytu bakterie E.coli propadly nejvíce za téměř pět let, tržby ze zahraničí se však zlepšily a pomohly firmě zmírnit negativní dopad poklesu na domácím trhu.
Bakterie E.coli zasadila ránu McDonald's. Tržby v USA se řetězci propadly nejvíce za pět let
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.