Reklama

Trh s komerčními nemovitostmi v Česku zamrzl. Prodeje jsou nejslabší od roku 2014

Stavební dělník, ilustrační foto
Pixabay
Petra Jansová
pej

Investoři do komerčních nemovitostí v tuzemsku letos vloží téměř dvě miliardy eur (asi 51 miliard korun). Loni to bylo o 600 milionů eur více. Letošní čísla jsou podle realitně-poradenské společností CBRE nejslabší za posledních sedm let. Rok 2022 by ale měl přinést změnu k lepšímu.

Loni se v Česku podle dřívějších statistik CBRE prodaly komerční nemovitosti za 2,66 miliardy eur (asi 67,2 miliardy korun). Téměř polovinu objemu ale tehdy připadla na jedinou transakci - prodej rezidenčního portfolia Residomo, které koupila švédská společnost Heimstaden Bostad za 1,3 miliardy eur (32,85 miliardy korun). V předkrizovém roce 2019 podle CBRE objem investic do komerčních nemovitostí v Česku meziročně vzrostl téměř o třetinu na 3,25 miliardy eur.

Za letošní propad může z části koronavirová pandemie a cestovní restrikce, které ztížily možnosti uzavírání kontraktů se zahraničními partnery. S jejím ústupem by se měla karta obrátit, a to hned v příštím roce. „Od nového roku očekáváme silný start, který se odrazí v investiční aktivitě. Tu povede trh s logistickými a industriálními nemovitostmi, uvedla Clare Sheilsová, generální ředitelka CBRE pro Českou republiku.

V prvních třech čtvrtletích letošního roku se podle jiné studie, kterou zpracovala developerská společnost Colliers, pronajalo nejvíce průmyslových a logistických prostor v celé historii sledování. Bezprecedentní poptávka nájemců po volných prostorách v kombinaci s rekordně nízkou mírou neobsazenosti a slibnými vyhlídkami na růst nájemného ještě dál podpoří zájem o tento segment. 

Logistické a industriální nemovitosti si tak udrží pozici silného investičního aktiva v protikladu například k rezidenčním nemovitostem. „V příštím roce předpokládáme jejich nízké objemy na celkovém množství tuzemských transakcí, jelikož kvůli neustále rostoucím cenám bytů developeři nemají dostatečnou motivaci stavět nové nájemní projekty,” dodala vedoucí oddělení investic v CBRE Katarína Brydone.

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo nově pronajato více průmyslových a logistických prostor než kdykoliv v historii. Vzhledem k vysoké poptávce a rekordně nízké míře neobsazenosti, která se ve 3. čtvrtletí 2021 pohybovala kolem 2,5 procenta, se nájemné za prémiové industriální prostory dále zvyšuje. „Nájemné v prémiových nemovitostech se meziročně zvýšilo o 12 procent, což znamená jeden z nejvyšších nárůstů v Evropě, a v roce 2022 bude tento trend pokračovat,” dodal Jan Hřivnacký, vedoucí pronájmů industriálních nemovitostí v CBRE.

Ve 3. čtvrtletí roku 2021 bylo ve výstavbě téměř 900 tisíc metrů čtverečních, přičemž v příštím roce má být dokončeno přibližně 500 tisíc m2. Ve 3. čtvrtletí došlo k poklesu spekulativní výstavby na asi 26 procent a očekává se, že v podobném duchu bude pokračovat i následující rok.

Posilovat budou podle Sheilsové také kanceláře a retailové parky.

Bruce Springsteen

Springsteen, Dylan, Simon či Young. Rok, kdy rockové hvězdy prodaly svou tvorbu

Jeden z nejvíce oceňovaných rockových písničkářů Bruce Springsteen prodal katalog svých písní hudebnímu vydavatelství Sony Music. Oznámila to vydavatelská společnost. Cena činí odhadem půl miliardy dolarů (asi 11,1 miliardy korun), firma ji nekomentovala. Dvacetinásobný držitel Grammy se ke konci roku po Bobu Dylanovi, Neilu Youngovi, Paulu Simonovi či Tině Turner stal další z hudebních ikon, která k prodeji práv na své celoživotní dílo přistoupila. Důvod je podle analytiků prostý – daně.

Přečíst článek

Firmy chtějí lepší kanceláře

Přestože se už firmy naučily v průběhu jednotlivých pandemických vln relativně dobře fungovat se zaměstnanci na home office, poptávka po kancelářích zpět ožívá. Míra neobsazenosti kanceláří se tak v posledních dvou letech zvýšila a v současné době činí osm procent. V příštím roce by se ale měla mírně snižovat. Ve výstavbě je nyní v Česku zhruba 173 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských ploch, z toho přibližně 85 tisíc metrů čtverečních má být dokončeno příští rok. 

Pandemie přinesla i požadavky pronajímatelů na podobu kanceláří. Ti budou dávat přednost moderním, flexibilním prostorům.

Evropská centrální banka, ilustrační foto

Inflace v Evropské unii je na dvacetiletém maximu

Růst cen v Evropské unii, způsobený zejména zdražováním energií, v listopadu opět zrychlil. Meziroční míra inflace vystoupila na 5,2 procenta, což je nejvýše za poslední dvě desetiletí. V říjnu činila míra inflace v Evropské unii 4,4 procenta. Ceny rostly ve všech unijních zemích vyjma České republiky, kde zůstala inflace na hodnotě 4,8 procenta. 

Přečíst článek

Hybridní pracoviště a flexibilní pracovní režimy se objevovaly již před pandemií covidu-19, nicméně v současnosti se stávají novým fenoménem. Chytré společnosti neustále vyhodnocují a zdokonalují svou firemní politiku ohledně místa a způsobu výkonu práce tak, aby vyhovovala měnícím se potřebám. To nutně neznamená pronájem méně kancelářských prostor, ale jejich nezbytnou evoluci,“ uvedl Simon Orr, vedoucí kancelářského sektoru v CBRE.

Retailových parků je nedostatek

Retailové parky se během covidových lockdonů ukázaly jako atraktivní investiční produkt, kterého je ovšem velký nedostatek a poptávka zde výrazně převyšuje nabídku.

„V novém roce očekáváme rostoucí zájem o investice do obchodních center – investování do nich se z hlediska výnosů (tzv. yieldů) stane atraktivnější právě proto, že během uplynulých dvou let výnosy u jiných sektorů komerčních nemovitosti klesaly. To sice neznamená, že by se v 1. pololetí příštího roku mělo uzavřít velké množství nových obchodů, nicméně zájem o tento segment bude růst současně s tím, jak bude klesat riziko dalších lockdownů. Letní a podzimní statistiky návštěvnosti a tržeb u většiny obchodních center jsou optimistické a předznamenávají jejich silné zotavování,” uzavírá Brydone.

nákupy, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Inflace tady byla i přes 50 procent. A není to tak dávno

Zprávy, že inflace bude začátkem příštího roku možná přes osm, nebo dokonce přes deset procent, plní média. Zdraží elektřina, potraviny, stavební materiál, papír, pojistky, prostě všechno.

Přečíst článek

kapr

Jak doplaval kapr na náš štědrovečerní stůl?

Co si dáte na Štědrý den k večeři? Smaženého kapra s bramborovým salátem? Pak patříte ke dvěma třetinám Čechů, kteří se drží této tradice. Ačkoli historie vánočního kapra nesahá zdaleka tak hluboko do minulosti, jako tradice rybníkářství a chovu kaprů u nás.

Přečíst článek

Conor McGregor

MMA vyrábí milionáře. I v zákulisí

První turnaj bojového sportu Oktagon proběhl v Česku přesně před pěti lety. Mixed Martial Arts, MMA, je celkově mladý sport, už ale přilákal velké peníze. Na fenoménu mohou zbohatnout i laici: na sport se horečně sází a do akcií majitelů promotérských firem se dá investovat, jak vyplývá z analýzy newstream.cz. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme