Reklama

Ruské zlato se po invazi na Ukrajinu stalo tabu. Švýcaři mu nyní dali milost

Ruské zlato se po invazi na Ukrajinu stalo tabu. Švýcarsko jej přesto začali opět dovážet
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu a spuštění několika balíků masivních protiruských sankcí se na seznamu nežádoucích komodit dovážených z Ruska ocitlo i zlato. Po dvouměsíční pauze ale Švýcarsko opět přikročilo k jeho dovozu. Důvodem je, že na zlato určené ke zpracování v dané zemi se sankce nevztahují, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Více než tři tuny zlata byly v květnu odeslány z Ruska do jednoho ze zpracovatelských závodů ve Švýcarsku. Alpská země dovezla ruské zlato poprvé od únorového začátku invaze na Ukrajinu, což ukazuje, že postoj západního průmyslu k drahým kovům z Ruska možná přestává být tvrdý jako dosud, uvedl Bloomberg.

zlato, zlaté slitky

Zlato mělo chránit před inflací. Proč tedy i jeho cena klesá?

Zlato je vykreslováno jako bezpečný přístav v dobách nejistoty a inflace zvlášť. Takto jej prodejci nabízejí i drobným klientům. V posledním kvartále přitom cena zlata klesla o více než pět procent. 

Přečíst článek

Dodávky představují asi dvě procenta dovozu zlata do klíčového zpracovatelského centra za minulý měsíc. Může to také znamenat změnu ve vnímání ruských drahých kovů, které se po invazi staly tabu.

Dovoz zlata z Ruska do Švýcarska do května 2022 (v tunách):

Zdroj: Bloomberg

Například většina britských rafinérií slíbila, že nebude přijímat zlato z Ruska poté, co London Bullion Market Association vyškrtla vlastní výrobce ze svého akreditovaného seznamu. 

Reklama

Velmoc ve zpracování zlata

Zatímco to bylo považováno za de facto zákaz dovozu nezpracovaného ruského zlata na londýnský trh, jeden z největších na světě, sankční pravidla nezakazují zpracování ruského kovu jinými rafineriemi. Švýcarsko je domovem pěti velkých závodů na zpracování zlata, které dohromady zpracovávají dvě třetiny světového zlata

Ilustrační foto

Investiční vína porážejí zlato i akcie. Zhodnocení se počítá v desítkách procent

Zájem o burgundská vína jakožto investice nebývale roste. Rostoucí poptávka zvyšuje jejich cenu, a to až o desítky procent. Loňská produkce francouzského vína navíc byla vůbec nejslabší v historii, což se také podepsalo na jeho ceně.

Přečíst článek

Ještě v březnu nejméně dva velké závody na zlato odmítly přetavit ruské slitky, i když jim to tržní pravidla dovolovala. Jiní, jako Argor-Heraeus, uvedli, že přijmou produkty rafinované v Rusku před rokem 2022, pokud budou existovat dokumenty prokazující, že by to nebylo finančně přínosné pro ruskou osobu nebo subjekt. Všech pět švýcarských zpracovatelů zlata se k obnovení dodávek na dotazy Bloombergu okamžitě nevyjádřilo.

Někteří kupci nadále zůstávají opatrní vůči ruským drahým kovům, včetně zlatých prutů odlitých před válkou, které jsou stále obchodovatelné na západních trzích. V palladiu došlo k trvalé dislokaci mezi spotovými cenami v Londýně a futures v New Yorku kvůli většímu riziku příjmu ingotů z Ruska v New Yorku. Švýcarsko ale již rovněž dováží malá množství palladia z Ruska – největšího světového těžaře kovu – od dubna.

Paládium, ruda drahého kovu

Palladium v průmyslu hned tak něco nenahradí

Vědce už dlouho zajímá jeden drahý kov. Palladium. Nechtějí do něj investovat. Chtějí jej nahradit a zbavit ho jeho ceny. Palladium vědeckou komunitu ale nadále šokuje, když nedávno absolutně rozbilo další nadějnou technologii, která ho měla nahradit, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme