Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Rekordní pokuta. Společnost Illumina musí zaplatit přes deset miliard, uvedla Evropská komise

EU, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Evropská komise vyměřila americké biotechnologické společnosti Illumina maximální možnou pokutu 432 milionů eur, tedy přes deset miliard korun, za to, že dokončila převzetí firmy Grail před získáním souhlasu evropských regulátorů. Podle serveru CNBC jde o dosud největší pokutu, jakou EK za podobné pochybení vyměřila. Illumina pokutu označila za nezákonnou a nepřiměřenou a hodlá se proti ní odvolat.

Reklama

Americká společnost Grail se zabývá diagnostikou rakoviny. Firma Illumina oznámila dohodu o jejím převzetí za 7,1 miliardy dolarů, přes 150 miliard korun, v roce 2020. Evropská komise v červenci 2021 zahájila hloubkovou kontrolu transakce a v září 2022 převzetí zablokovala kvůli obavám z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Illumina ale už v srpnu 2021, tedy před dokončením prověrky, ohlásila dokončení transakce.

Vyměřená pokuta odpovídá deseti procentům ročních globálních tržeb firmy Illumina. To představuje maximální finanční postih, jaký může Evropská komise za takové pochybení vyměřit. „Je to velmi vážné porušení pravidel, které vyžaduje vyměření odpovídající pokuty s cílem odradit od takového konání," uvedla Evropská komise. Firma Grail dostala pouze symbolickou pokutu 1000 eur.

Americký miliardář Elon Musk

Analýza: Zázračných 150 procent. Jak Tesla dokázala za půl roku vydělat investorům tolik?

Trefit dno bývá cílem investorů, ačkoli to je nemožné. Trefit dno akcií Tesly však zase tak složité nebylo. A kdo nakoupil akcie slavného výrobce elektromobilů letos v lednu, sklízí nyní zisk kolem 150 procent. Důvody? Tady jsou.

Přečíst článek

Loni v prosinci Evropská komise firmy Illumina a Grail informovala, že hodlá přijmout nápravná opatření, která budou vyžadovat zrušení akvizice. Konečné rozhodnutí ohledně zrušení akvizice ale ještě nepadlo, napsala Evropská komise.

Illumina se proti loňskému rozhodnutí Evropské komise zablokovat akvizici odvolala. Očekává, že verdikt ohledně odvolání padne koncem letošního nebo začátkem příštího roku, píše CNBC.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme