Reklama

Putinovi obchodníci nabízejí na veletrhu válkou testované zbraně

Ruští prodejci zbraní na veletrhu IDEX.
ČTK
Ondřej Bílek
obi

Ruský zbrojní průmysl se navzdory sankcím účastní veletrhu IDEX ve Spojených arabských emirátech a nabízí zbraně, které byly testovány ve válce na Ukrajině.

Reklama

Více než 200 ruských zbraní od tanků přes raketové systémy až po útočné pušky Kalašnikov je od pondělí vystaveno na veletrhu IDEX v Abú Dhabí, který patří mezi největší na světě. „Většina prezentovaných produktů již byla testována v reálných bojových podmínkách,“ citovala agentura Bloomberg Sergeje Čemezova, šéfa ruského státního konglomerátu obranného průmyslu Rostec, před zahájením veletrhu. „To je jedna z hlavních výhod ruských zbraní oproti konkurentům.“

Rok ruské invaze na Ukrajinu. Podívejte se:

USA, Velká Británie a Evropská unie uvalily sankce na ruské výrobce zbraní v reakci na válku na Ukrajině, která trvá už rok. Nicméně ruský zbrojní průmysl se veletrhu v Abú Dhabí účastní, protože Spojené arabské emiráty se těmito sankcemi necítí vázáni.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prezident USA Joe Biden (vpravo) v Kyjevě.

Putin věděl několik hodin předem, že Biden míří na Ukrajinu

Spojené státy informovaly ruskou stranu o návštěvě prezidenta Joea Bidena v Kyjevě několik hodin před jeho odletem. Agentuře Reuters to řekl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Biden strávil v Kyjevě asi pět hodin, setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ohlásil další americkou vojenskou pomoc Ruskem napadené zemi.

Přečíst článek

Reklama

Například ruský vicepremiér Denis Manturov se veletrhu zúčastnil a ocenil nárůst obchodu mezi Ruskem a Spojenými arabskými emiráty na devět miliard dolarů v roce 2022. Manturov je klíčová postava, ruský prezident Vladimir Putin ho v červenci pověřil dohledem nad vojenskou výrobou , aby zvýšil dodávky na frontu.

Protestní shromáždění proti ruské agresi na Ukrajině, 11. října 2022 na Václavském náměstí v Praze.

Většina lidí schvaluje podporu Západu Ukrajině, silně proruských Čechů je stále stejně

Téměř rok po vpádu Ruska na Ukrajinu zůstává většina lidí v Česku na straně Západu, další třetina si není názorem jistá. Prorusky smýšlejících nijak významně nepřibylo. Pomoc ukrajinským uprchlíkům před válkou schvaluje 60 procent Čechů, tedy mírně víc než loni v létě. Vyplývá to z lednových průzkumů agentury STEM, jejichž výsledky zveřejnil projekt České zájmy v EU.

Přečíst článek

Přesto pořadatelé na rozdíl od předchozích let nezařadili ruské společnosti do hlavního sálu IDEX, místo toho je umístily do izolovaného pavilonu.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Ropný tanker (ilustrační foto).

Stínová flotila. Stárnoucí tankery převážející ruskou ropu představují ekologickou hrozbu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme