Reklama

Putin věděl několik hodin předem, že Biden míří na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a prezident USA Joe Biden (vpravo) v Kyjevě.
Profimedia
 ČTK

Spojené státy informovaly ruskou stranu o návštěvě prezidenta Joea Bidena v Kyjevě několik hodin před jeho odletem. Agentuře Reuters to řekl bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan. Biden strávil v Kyjevě asi pět hodin, setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ohlásil další americkou vojenskou pomoc Ruskem napadené zemi.

Reklama

Sullivan po Bidenově odjezdu novinářům sdělil, že Bílý dům Rusko o Bidenově cestě informoval ještě před jeho odletem z Washingtonu z „dekonfliktních” důvodů, patrně aby USA předešly střetu s Ruskem v případě, že by Bidenova návštěva země ve válečném stavu způsobila špatný odhad situace, píše agentura AP. Na Ukrajinu pak Biden přicestoval podle médií vlakem ze sousedního Polska.

Biden strávil v Kyjevě pět hodin. Přislíbil nový balík vojenské pomoci Ukrajině

Americký prezident Joe Biden navštívil Kyjev, v ukrajinské metropoli na předem neohlášené návštěvě strávil přes pět hodin. S ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským jednal o dodávkách zbraní. Biden také oznámil nový balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 500 milionů dolarů (přes 11 miliard korun).

Přečíst článek

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv na telegramu napsal, že Biden obdržel před svou cestou na Ukrajinu záruky bezpečnosti. Neupřesnil však, kdo je americkému prezidentovi poskytl. „Biden, který předem obdržel bezpečnostní záruky, se nakonec vydal do Kyjeva. Slíbil mnoho zbraní a přísahal věrnost neonacistickému režimu až za hrob,” tvrdil Medveděv.

Rok ruské invaze na Ukrajinu. Podívejte se:

Reklama

Moskva ústy prezidenta Vladimira Putina dlouhodobě odůvodňuje válku proti sousední zemi potřebou její „denacifikace” navzdory faktu, že v čele Ukrajiny stojí prezident židovského původu a krajní pravice - soudě podle výsledků posledních voleb - hraje v ukrajinské politice jen okrajovou roli.

Jiří Hynek: Evropa nemá náboje ani na třicet dní. Ukrajině už těžko víc pomůžeme

Česko dodalo Ukrajině za rok války s Ruskem výzbroj a munici asi za dvacet miliard korun, říká Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a zbrojního průmyslu ČR. Z hlediska zbrojní pomoci Ukrajině je český příspěvek významný. Kolik přesně tanků či houfnic dodal stát nebo české firmy však nechce odhalovat. Evropa je podle Hynka nyní na hranici svých schopností dodávat na Ukrajinu vojenskou techniku. Zle podle něj zanedbala zbrojní průmysl. Pokud by nastal třeba konflikt s Ruskem, Evropa by byla načapána v nedbalkách. 

Přečíst článek

Biden v Kyjevě uctil památku ukrajinských padlých vojáků, setkal se s pracovníky amerického velvyslanectví a sdělil, že Ukrajina dostane nový balík vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů dolarů (přes 11 miliard korun), její konkrétní obsah oznámí Washington v úterý. Zelenskyj podle Reuters uvedl, že se svým americkým protějškem jednali o zbraních dlouhého doletu, a návštěvu ocenil jako mimořádně důležitý projev podpory všem Ukrajincům.

Reklama

Související

Obraz Kazimira Maleviče s názvem Mystic Suprematism (Black Cross on Red Oval) vystavený v roce 2015 v aukční síni Sotheby´s v New Yorku. Odhadovaná prodejní cena tehdy činila 45 milionů dolarů (téměř miliardu korun)

Rusko „přišlo” o malíře Maleviče i Repina, galerie je prezentují jako Ukrajince

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme