Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Peking ztíží čínským firmám vstup na zahraniční burzy

Burza, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Čínské firmy, které chtějí vstupovat na zahraniční akciové burzy, budou nově muset žádat souhlas úřadu pro kybernetickou bezpečnost.

Reklama

Peking zpřísní pravidla pro čínské firmy, které chtějí vstupovat na zahraniční akciové burzy. Čeká je přezkum. Dotkne se technologických společností s více než milionem uživatelů. Ty budou nově muset požádat o schválení úřad pro kybernetickou bezpečnost. O jeho zveřejněném návrhu nových pravidel, který potvrzuje dřívější zprávy médií, informuje agentura Reuters.

Instituce krok zdůvodnila obavou, že údaje, které firmy před primární veřejnou nabídku akcií (IPO) musejí povinně předávat zahraničním úřadům pro dozor nad burzami, mohou být zneužity zahraničními vládami.

Zahraniční vlády mohou údaje a osobní informace „ovlivňovat, kontrolovat a zlovolně zneužívat,” uvedl čínský úřad. Dodal, že se při kontrolách zaměří také na možná národní bezpečnostní rizika ze zámořských IPO.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Miliardáři na táboře v Sun Valley: řešily se nákupy, bitcoin i rafting

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a další těžkotonážní jména dnes odjíždějí z prázdninového pobytu v Idahu. Teprve se uvidí, které nové akvizice z toho vyplynou.

Přečíst článek

Peknig chce mít přehled

Úřad očekává ke zveřejněným návrhů připomínky. Zvažuje, že se povinnost schvalování bude vztahovat i na firmy, jako je Alibaba, Baidu nebo Didi, s jejichž akciemi už se obchoduje ve Spojených státech, pokud by chtěly uvést na trh novou emisi akcií.

Krok má výrazně ztížit čínským firmám možnost ucházet se na zahraničních burzách o kapitál na další rozvoj podnikání. Podle analytika Feng Čchu-čchenga z pekingské společnosti Plenum přiměje mnoho čínských firem vstupovat na hongkongskou burzu spíše než jít do zahraničí, aby se vyhnuly přezkumu úřadů. „Práh jednoho milionu uživatelů je velmi nízký a v zásadě by platil pro každou internetovou společnost usilující o IPO,” řekl analytik agentuře Bloomberg.

Na americké akciové burzy letos vstoupilo už 37 čínských firem, což je více než za celý loňský rok, a dohromady na nich podle údajů Bloombergu získaly 12,9 miliardy dolarů (asi 280 miliard korun). Celkem se v USA obchoduje zhruba 250 čínských společností.

Stavba bytového komplexu, ilustrační foto

Velcí investoři byty drží. Česko má na trhu rekordní špunt

V Praze je levnější bydlet v nájmu než platit hypotéku. Kdo nestihne vlak, na byt dosáhne těžko.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Obchodování s akciemi zadluženého čínského developera Evergrande je zastaveno

Nekonečný příběh Evergrande. Obchodování s akciemi zadluženého developera je pozastaveno

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme