Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

MFF: Světová ekonomika příští rok poroste rychleji. Indie a Čína ale zpomalí

Růst
Pixabay
 ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta. V jarní prognóze čekal růst o půl procentního bodu nižší. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích.

Reklama

Výhled na letošní rok měnový fond ponechal beze změn a nadále počítá s šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

„Přístup k vakcínám se ukázal jako hlavní linie zlomu, podél které se zotavení globální ekonomiky dělí na dvě části: na země, které se ještě letos mohou těšit na další normalizaci aktivit, a na ty, které se budou nadále setkávat s opakovanými případy infekce a rostoucím počtem úmrtí. Zotavení ale není jisté ani v zemích, kde je výskyt infekce nyní velmi nízký, jestliže virus bude přetrvávat jinde,” uvedl měnový fond.

Do první skupiny zemí patří podle fondu téměř všechny vyspělé ekonomiky. Naopak výhled pro velkou část rozvojových a mladých tržních ekonomik je proti dubnu horší.

Čínský export, ilustrační foto

Čínská ekonomika vzrostla o 7,9 procenta, dynamika růstu zpomaluje

Tempo růstu HDP Číny ve druhém čtvrtletí zvolnilo. Druhá největší světová ekonomika meziročně vzrostla o 7,9 procenta, je to méně, než odhadovali analytici.

Přečíst článek

Reklama

Výhled pro Českou republiku aktualizace neobsahuje. V jarní prognóze měnový fond uvedl, že česká ekonomika letos vykáže růst hrubého domácího produktu (HDP) o 4,2 procenta a v příštím roce o 4,3 procenta. Evropská komise (EK) na začátku července předpověděla českému hospodářství na letošek růst o 3,9 procenta a na příští rok o 4,5 procenta. České ministerstvo financí odhaduje letošní růst ekonomiky na tři procenta, Česká národní banka (ČNB) na 1,2 procenta.

Inflace nebude dlouhodobá

Vyšší inflace z posledních měsíců, která se objevila zejména ve Spojených státech a některých dalších vyspělých zemích, je podle měnového fondu z valné části reakcí na uvolnění protiepidemických opatření. V příštím roce by se tak měla vrátit na úrovně před pandemií. Vyšší inflace i v příštím roce podle fondu přetrvá v některých rozvojových zemích, kde má vliv tlak na růst cen potravin a také snaha dovozců promítnout do nákladů vyšší ceny ropy.

Měnový fond varoval, že pokud by inflace zůstala delší dobu vysoko, mohla by americká centrální banka (Fed) a s ní i centrální banky dalších vyspělých zemí přehodnotit svou měnovou politiku. Preventivní zpřísnění jejich měnové politiky by pak nepříznivě zasáhlo růst mladých tržních ekonomik, a to hned dvakrát - jednou kvůli odlivu kapitálu a podruhé kvůli přísnějším finančním podmínkám.

Marek Mora, viceguvernér ČNB

My nechráníme spotřebitele, ale finanční stabilitu, říká viceguvernér Mora

České banky hlídáme, hypoteční pravidla příliš neporušují. Nemovitosti jsou drahé, ale už jsou vidět signály ochlazení, říká v rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora.

Přečíst článek

Hlavní ekonomka MMF Gita Gopinathová na tiskové konferenci po zveřejnění výhledu řekla, že vysoká inflace je především záležitost Spojených států. V některých odvětvích se kvůli vysoké inflaci zvyšuje tlak na růst mezd, neplatí to ale obecně.

„Déletrvající problémy v dodavatelských řetězcích a prudký růst cen bydlení jsou jedny z faktorů, které mohou vést k trvale vyšší inflaci,” uvedla Gopinathová.

Indie a Čína zpomalí

Výrazné riziko představuje i snížení objemu financí, s nimiž Spojené státy počítají na infrastrukturu a sociální výdaje. O podobu tohoto programu se stále přou republikáni a demokraté v Kongresu. MMF odhaduje, že navrhované výdaje zvýší růst americké ekonomiky letos o 0,3 procentního bodu a příští rok o 1,1 procentního bodu.

Michal Šnobr

Michal Šnobr: Jsem investor, akcionář, hoteliér, zemědělec i fanda Lega

Známý aktivistický akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr v červenci prodá svůj herní řetězec JRC Czech. Jde prý trochu konsolidovat své rozkročení - chce se soustředit na rozvoj Amenity Resorts a návazný byznys včetně farem a současně se aktivněji vrátí i na kapitálové trhy. A s větším kapitálem. „Přichází správná doba,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Většinu doporučení ponechal MMF beze změn. Vlády by podle něj měly upřednostnit výdaje na zdravotní péči, především na očkování, dále na podporu chudších domácností a zranitelnějších firem, a také více investovat do vzdělání, školení a do projektů, které zvýší produktivitu. Urychlit by podle fondu měly i přechod k nízkouhlíkové ekonomice.

Výrazně lépe si proti jarnímu výhledu povedou zejména Spojené státy, kterým fond zlepšil výhled růstu HDP na letošní rok na sedm procent z původního odhadu 6,4 procenta. Příznivější výhled má fond například i pro Mexiko, naopak Indie a Čína porostou proti jarnímu výhledu pomaleji, i tak ale bude tempo jejich růstu proti jiným zemím nadprůměrné.

Bitcoin, ilustrační foto

Stanislav Šulc: Vsadit vše na bitcoin? Raději ještě počkejte

Masivní zdražování, rostoucí nedůvěra v systém, vzkazy vlivných influencerů i chování nejbohatších lidí planety. Zdá se, jako by digitální aktiva byla sázkou na jistotu.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

investorka a šéfka investiční strategie skupiny UniCredit Manuela D´Onofrio

Sázka na jistotu? Dneska dluhopisy, říká šéfka investiční strategie UniCreditu

Přečíst článek
Válka na Ukrajině snížila růst v Evropě a výrazně zvýšila inflaci

Válka snížila hospodářský růst Evropy, horší dopady teprve přijdou, uvádí studie švýcarské centrální banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme