Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Mladí sní o předčasném důchodě. Realita ale bude jinde

Mladí sní o předčasném důchodě. Realita ale bude jinde
iStock
Ondřej Bílek
obi

Téměř polovina lidí mladších 40 let tvrdí, že by chtěli odejít do důchodu dříve, než jim bude šedesát. To je překvapivá zpráva, která se velmi pravděpodobně zcela mine s realitou. Světové ekonomické fórum si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého mladší generace nepočítají s prodlužováním věku odchodu do důchodu. Přitom v řadě zemí se vede veřejná debata o opaku, počítá s tím například i „reforma“ penzí v Česku. Ve Francii i přes pouliční protesty už k němu došlo.

Reklama

Navzdory tomu, že mnozí z těch, kteří se blíží k důchodu, zjistili, že musejí pracovat déle, aby se uživili, Světové ekonomické fórum uvádí, že 44 procent lidí mladších 40 let stále tvrdí, že by rádi přestali pracovat nejpozději v šedesáti.

V praxi ukončení práce v tak raném věku prohloubí propast v úsporách a výši důchodu. Mohlo by to být také škodlivé na makroekonomické úrovni kvůli snižování míry participace práce,“ vysvětluje WEF ve zprávě, kterou zveřejnila CNBC.

Senioři na jachtě

Dalibor Martínek: Důchodci, přestaňte vydírat stát. Buďte solidární se svými vnoučaty

Lidí, kteří v Česku pobírají nějakou státní důchodovou dávku, je 3,4 milionu. A to včetně víc než 400 tisíc invalidních důchodců. Lidí, kteří pracují a přispívají na důchody, je 5,3 milionu. To jsou statistická data. Průměrný důchod nyní činí 20 216 korun. Což je zhruba na úrovni 48 procent průměrné mzdy v Česku. Pro lidi, kteří nepracují. A kteří by měli mít po svém produktivním věku na účtu úspory, měli by podle očekávání vlastnit dům. Někteří i jachtu.

Přečíst článek

Přitom trendem je posouvání hranice odchodu do důchodu, protože například v Česku jinak hrozí zhroucení důchodového systému. Výsledek průzkumu se výrazně posouvá při pohledu na úplná data včetně všech věkových skupin. Celkově 40 procent  lidí uvedlo, že by rádi pokračovali v práci i po dosažení 65 let. Zpráva, kterou Světové ekonomické fŕum zveřejnilo ve čtvrtek a nese název „Žít déle, lépe: Porozumění gramotnosti dlouhověkosti“, zahrnuje zjištění z celosvětového průzkumu více než 350 lidí o postojích k důchodu.

Reklama

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Stanislav Šulc: Schyluje se k bitvě o důchody. Přitom zatím o nic nejde

Již za pár hodin vypukne ve sněmovně boj o novou podobu důchodů. Vláda se snaží protlačit zejména pomalejší růst valorizací. Argumentuje udržitelností průběžného systému pro další dekády. Opozice se chce za seniory (obrazně řečeno) prát a chce schválení zamezit všemi dostupnými prostředky. Výživné to jistě bude. Přitom tato bitva nemá vůbec smysl. Nevěříte? Tady jsou hlavní argumenty, proč aktuální vláda jen protahuje agónii systému, který by se měl raději zhroutit.

Přečíst článek

Pokud jde o finanční nastavení do budoucna, 55 procent dotázaných uvedlo, že nemají naspořeno dost peněz na důchod. Zhruba 37 procent lidí mladších 40 let také nepřemýšlelo o tom, kolik peněz budou potřebovat, až přestanou pracovat, zjistil průzkum.

Velká propast

„Respondenti ve věku nad 40 let se zdají být spokojenější s nižší úrovní příjmu v důchodu: 39 procent uvádí, že chtějí třetinu nebo polovinu současné výplaty. S tím souhlasí pouze 25 procent lidí mladších 40 let,“ uvádí zpráva. Podle Světového ekonomického fóra existuje velká propast mezi tím, jak vysoký příjem by případní důchodci chtěli mít, a tím, co skutečně budou mít. Tomu lze pomoci tím, že budou déle pracovat, více spořit a investovat s vyšším rizikem.

Lukáš Kovanda: Česko krvácí na důchodech jako nikdy. A může být ještě hůř

Důchodový účet Česka padá letos do rekordního deficitu, který oproti loňsku narostl trojnásobně. Pokud Ústavní soud letos neposvětí snížení mimořádné valorizace penzí, bude deficit penzí ještě o dvacet miliard vyšší.

Přečíst článek

Opatrnost je však klíčová, říká Světové ekonomické fórum. „S každou z těchto pák nebo s jejich kombinací jsou spojeny významné ekonomické, sociální a politické důsledky,“ vysvětluje se ve zprávě.

Dvě třetiny respondentů průzkumu také uvedly, že očekávají, že budou finančně pomáhat starším členům rodiny – což může mít zase dopad na jejich vlastní finanční stabilitu, poznamenala zpráva.

Mojmír Hampl

Mojmír Hampl: Náš penzijní systém je absurdní. Každý třetí senior odchází do penze předčasně

Mojmír Hampl dodal z pozice šéfa Národní rozpočtové rady vládě na konci loňského roku dvacet stran podkladů s návrhy na škrty ve výdajích a navýšení příjmů, aby se veřejné finance přestaly potápět do stamiliardových dluhů. A pak nechal vládu půl roku koupat se ve vlastní šťávě. Kabinet minulý týden představil úsporný balíček, který do velké míry kopíruje návrhy Hamplova úřadu. Jak je hodnotí sám Hampl? „Jsem rád, že politici vůbec našli nějaký kompromis,“ říká v rozhovoru pro Newstream. Prostor pro další škrty vidí a nejvíc ho děsí přemýšlení politiků o garantovaném důchodu.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Češi si na důchod spoří, ale málo. Investování se bojí, raději spoléhají na štěstěnu a sází

Češi si na důchod spoří, ale málo. Investování se bojí, raději spoléhají na štěstěnu a sází

Přečíst článek
Vláda navrhuje posunout hranici odchodu do důchodu.

Lukáš Kovanda: Navýšení věku odchodu do důchodu do veřejné kasy jen vrátí ty peníze, které vzalo zrušení superhrubé mzdy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme