Reklama

Týden tradera: Poklidné vody burz rozvířili čínští regulátoři

Burza, ilustrační foto
Pixabay
Kryštof Míšek

Uplynulý týden se nesl v letním duchu, kurzotvorných zpráv s dopadem na trhy bylo obecně pomálu. Přesto došlo k několika událostem, které rozbouřily jinak poklidné vody burz, na kterých jsou přítomny stále levné peníze Fedu a ECB.

Reklama

Znepokojení do trhů vnesly čínské regulatorní orgány, které si čím dál více došlapávají na tamní technologický sektor. Tentokrát se na mušku regulátorů dostaly společnosti zaměřené na vzdělávání, které do budoucna mohou být pouze neziskovými organizacemi. 

Ovšem investorská obec si tento krok vyložila jako další ukázku útlaku mířeného na čínské společnosti obchodované na světových burzovních parketech a spustila mohutný výprodej napříč sektory. Jeho výsledkem byl propad indexu v Šanghaji o 8 procent a v Hongkongu o bezmála 9 procent za celý týden. 

Následně ještě dorazila zpráva, že USA odmítají registrovat čínské firmy na svých burzách. Přese všechno můžeme konstatovat, že výrazné slevy na technologických společnostech typu Alibaba nebo Baidu mohou být pro investory ve střednědobém horizontu zajímavou příležitostí, kdy se může ukázat, že strach z další regulace tohoto sektoru může být až přehnaný.

Ilustrační foto

Zadlužují se i bohatí. Úvěry mají skoro zadarmo

Nejbohatší rodiny si ve větší míře berou úvěry. Ty jsou totiž levné, zatímco měny kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. 

Přečíst článek

Druhou významnou událostí týdne pak bylo čekávané zasedání americké centrální banky (Fed), které mělo naznačit další výhled pro monetární stimuly dodávané do americké ekonomiky a tempo jejich případného útlumu. 

Reklama

Podle Fedu dosáhnula americká ekonomika od minulého hodnocení značného zlepšení, ale to nestačí, aby Fed začal s redukcí nákupů aktiv. Očekává se proto, že centrální banka k tomuto kroku na konci srpna na pravidelném sympoziu o měnové politice v americkém Jackson Hole. Hlasy v jejím ústředí, které volají po utlumení podpory totiž rychle přibývají. 

Výraznější dopad na finanční trhy spíše tedy očekáváme s příchodem září. Již loni trh prošel v tomto období kratším poklesem. Plán možného útlumu podpory spolu s opravdu vysokými valuacemi (technologický Nasdaq se nedávno obchodoval na kdysi těžko představitelných 15 000 bodech při P/E okolo 37!) může být nakonec spouštěčem zdravé tržní korekce, která by přehřátým americkým trhům jednoznačně prospěla.

Růst

MFF: Světová ekonomika příští rok poroste rychleji. Indie a Čína ale zpomalí

Mezinárodní měnový fond (MMF) zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 procenta. V jarní prognóze čekal růst o půl procentního bodu nižší. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích.

Přečíst článek

Na domácím trhu bylo živo zejména okolo výsledků domácích bankovních titulů. Moneta Money Bank reportovala čísla za druhé čtvrtletí. Výsledky na úrovni zisku překonaly konsensus. Banka vykázala čistý zisk na úrovni 833 milionů korun při čistém úrokovém výnosu 2,06 miliardy korun. Šéf Monety Tomáš Spurný očekává další nabídku ze strany PPF ohledně společného bankovního projektu. Akcie na zprávu ale téměř nereagovaly, zato příjemné překvapení si pro akcionáře připravila rakouská Erste Bank. Zisk se významně zvýšil, a to až na 563 milionů eur, a to i při slušném úrokovém výnosu (1,96 miliardy eur). Akcie by tak mohly nabízet další potenciál a v příštích týdnech atakovat úrovně z června kolem 880 korun za akcii.

Burza cenných papírů Praha

Pražská burza je nejsilnější za posledních deset let

Středeční závěr pražské burzy se zapsal do historie. Index PX dosáhl nejsilnější úrovně za posledních deset let, když překročil hranici 1200 bodů.

Přečíst článek

Čínské burzy v posledních dnech čelí výraznému propadu

Tragický start týdne na čínských burzách zavinil covid i politická regulace

V pondělí se čínský hlavní index CSI 300 propadl o 3,2 bodu, v úterý dokonce o více než 3,5 procenta. Je tak nejníž od listopadu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Komerční banka

Akcie Komerční banky zažily pořádnou rally. Povzbudil je návrh na mimořádnou dividendu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme