Reklama

Zadlužují se i bohatí. Úvěry mají skoro zadarmo

Ilustrační foto
iStock
Tereza Zavadilová

Nejbohatší rodiny si ve větší míře berou úvěry. Ty jsou totiž levné, zatímco měny kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. 

Ten, kdo si myslí, že miliardáři si mohou koupit vše a nepotřebují si půjčovat peníze, může mít pravdu. Současná situace ale natolik nahrává půjčkám, že i nejbohatší rodiny si vypomáhají úvěry. Úrokové sazby centrálních bank se pohybují kolem nuly, zatímco inflace letos viditelně roste - v Česku dosáhla meziročně 2,8 procenta a ve Spojených státech dokonce 5,4 procenta. 

"Rodiny s majetkem sto milionů dolarů a více se dostanou na úrokovou sazbu do jednoho procenta," řekl serveru Bloomberg Dan Gimbel, šéf investiční platformy NEPC Private Wealth. "Mohou být věci, které si chtějí koupit, ať už byt, jachtu či dokonce nějaký menší byznys, a pak může úvěr, pokud třeba nechtějí sahat do svého portfolia a raději ho nechají plně zainvestované, dávat smysl, " popisuje americkou realitu.

Byt ve Svatém Mořici

 V Česku je situace podobná. "Zájem prémiových či privátních klientů o hypotéky rozhodně neopadl a za první pololetí tohoto roku registrujeme až dvouciferný nárůst oproti tomu minulému. V průměru se hypotéky u segmentu privátních klientů pohybují okolo 10 milionů korun a více," říká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Ovšem tak dobrou sazbu jako Američané ale Češi nedostanou - Česká  národní banka drží úrokovou sazbu o trochu výše než americký Fed. Není tomu dávno, kdy rostly ceny desetiletých státních dluhopisů, od nichž se odvíjejí hypoteční sazby. "Sazby neustále rostou díky ceně zdrojů, úrokovou sazbu pod dvě procenta ročně i u těchto klientů poskytujeme ojediněle," dodává Plocek.

Zlatá ryba, ilustrační foto

Klub těch opravdu nejbohatších se za poslední rok rozrostl

Majetek v hodnotě 100 a více miliard dolarů má v současnosti celkem deset lidí. Nejčastěji zakladatelé big tech firem.

Přečíst článek

Americké privátní banky jsou schopny sazbu kolem jednoho procenta fixovat i na dvacet let.  Podle Jamala Aliho, zakladatele společnosti Azura, se levnými půjčkami klienti zajišťují proti budoucímu růstu sazeb. "Ultrabohatí klienti často myslí na další generace. Když máte syna či dceru a víte, že bude chtít žít v Miláně, Paříži či St. Moritz, můžete jim nyní opatřit bydlení a vědět že dvacet let budete platit výhodnou nižší sazbu," míní poradce. 

Reklama

Úvěr ručený uměním

Úvěry zastavené nemovitostmi či třeba akciemi pomáhají bohatým lidem také daňově - nemusí totiž platit daň z kapitálových zisků. Jako zástavu k úvěru mohou privátní klienti dát leccos. David Sverdlov, jehož majetek se odhaduje na šest miliard dolarů díky jeho podílu ve výrobci elektických kol Arrival, zastavil část těchto svých akcií ve prospěch kreditní linky u Citibank. Manželé Bronfmanovi z rodiny dědiců likérky Seagrams zase zastavili úvěr obrazy od Damiena Hirsta a Diego Riviery. Podle serveru Bloomberg jsou půjčky privátním klientům nyní horkým trendem v bankách pro bohaté. 

Česká privátní bankéřka, která si nepřála být jmenována, také souhlasí, že i v tuzemsku se bohatým klientům vychází vstříc. Privátní klienti v období nízkých sazeb poptávají financování luxusních věcí typu jachty, plachetnice, drahého vozu. "Investiční nemovitosti ale privátní klienti hradí obvykle ze svého, na ty jdou úvěry jen minimálně. Nemovitosti pro vlastní bydlení bývají zčásti dofinancované úvěrem," říká. Ceny za úvěr se dávají na dolní hranici cenové konstrukce úroku, většinou takzvaně na výjimku. "Cílem bývá poskytnout financování i za cenu nízkého úroku, ale udržet ostatní aktiva pod správou financující banky," vysvětluje bankéřka. 

Architekt Petr Kolář

Architekt miliardářů Kolář: Luxus není zlatý kohoutek, ale dokonalá funkčnost

Petr Kolář patří k nejžádanějším českým architektům současnosti, i miliardáři na něj stojí frontu. Staví hotelové resorty, vesnice, olympijské parky i rodinné domy. Označení „architekt miliardářů” se ale brání. „Kvalitní architektura jde dělat i s útlým rozpočtem, stavíme projekty i za milion,” říká Kolář v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Někdejší sýpka funguje jako penzion.

Povedená rekonstrukce soutěží o prestižní architektonickou cenu

Místo bourání se architekti ze studia ORA rozhodli bývalé hospodářské stavení ze 17. století zachránit. Zajímavá realizace zaujala nejenom zahraniční odborná média, dostala se i do užšího výběru České ceny za architekturu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Lubomír Lízal, ředitel Expobank CZ

Lubomír Lízal: Vysoká inflace pomůže vládě s dluhem, ale jen chvilku

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme