Kauza J.O. Investment. Soud potrestal strůjce miliardového podvodu vězením

V kauze kolem společnosti J.O. Investment dnes Městský soud v Praze potrestal majitele firmy Jakuba Ortinského trestem vězení v délce devíti let a jednoho měsíce. Uložil mu navíc peněžitý trest 7,5 milionu korun. Dalším dvěma obžalovaným soud uložil pětileté vězení a peněžitý trest 4,5 milionu korun. Muži podle nepravomocného rozsudku podvedli více než 3700 klientů a 160 firem, způsobili škodu téměř 2,4 miliardy korun.
Ortinský se úterního jednání nezúčastnil, na počátku hlavního líčení uvedl, že s obžalobou nesouhlasí. Jeho obhájce dnes novinářům řekl, že proti rozsudku podá odvolání. Z vyhlášení rozhodnutí se omluvili i zbylí obžalovaní.
Obžalobě z podvodu a z legalizace výnosů z trestné činnosti čelí kromě Ortinského také faktický obchodní ředitel firmy Petr Šorfa a Martin Hromada, který Ortinského podle obžaloby zastupoval při jeho nepřítomnosti. Všem třem mužům dnes soud uložil navíc desetileté zákazy činnosti. Poškozené soud s nároky odkázal na civilní řízení. Část zajištěných peněz soud dříve odblokoval, aby mohly být použity v insolvenčním řízení s firmou, další majetek uvolnil dnes.
Učebnicové letadlo
Podle soudce Lukáše Svrčka se v případu jednalo o typické Ponziho schéma. Jde o systém, kdy lidé svěřují peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze nechává pro svou potřebu. Vyplácí z nich část některým investorům jako údajný zisk s cílem nalákat další klienty.
Všechny peníze, které klienti investovali, podle soudce skončily na účtu společnosti J.O. Investment a přístup k nim měl jen Ortinský. „Nikdy je nepoužil na žádnou investici, nikdy je nepoužil žádným jiným způsobem, jak by je mohl rozmnožit,“ uvedl Svrček. Trestná činnost podle soudce nebyla komplikovaná, byla ale výjimečná svým rozsahem.
Soudce také odmítl tvrzení Ortinského, že firmu paralyzoval zásah policie a kvůli tomu se dostala do insolvence. Naopak se podle Svrčka podařilo díky dobré práci policie a státního zástupce zajistit část peněz pro vyplacení klientů. Svrček upozornil, že naprosté většině klientů obžalovaní žádné peníze nikdy nevyplatili.
Strůjce podvodu se odvolá
„Byť zde klienta nemám a nemohl jsem se vyjádřit k opravnému prostředku, tak s tímto rozsudkem nesouhlasíme a budeme proti němu podávat odvolání,“ řekl po vyhlášení rozsudku obhájce Ortinského Vlastimil Rampula. Upozornil, že proti Svrčkovi už v listopadu podal námitku podjatosti, kterou soudce dosud nepředložil nadřízenému soudu. Soudce podle něj také ukončil proces předčasně, i když byl Ortinský připraven předložit další důkazy.
Trestnou činnost podle žalobce muži páchali od března 2016 do února 2020. Podle státního zástupce zneužili registraci, kterou firma měla u České národní banky. Sice jí dovolovala nabízet investiční služby, ale pouze úzkému okruhu příbuzných a známých. Obžalovaní většímu množství klientů nabízeli investice na světových burzách v USA, Evropě a Asii. Peníze trojice podle obžaloby záměrně nepoužila ke slibovanému účelu, buď z nich hradili výnosy dalším klientům, nebo je používali po vlastní potřebu.
Poslední obžalovanou je matka Ortinského, která podle státního zástupce na svém účtu přijala peníze z účtu synovy firmy, ačkoliv nebyla její investorkou. Soud jí za nedbalostní trestný čin potrestal dvoumilionovým peněžitým trestem.
Ortinský loni u soudu obžalobu odmítl. Připustil, že společnost neměla odpovídající licenci, nesouhlasil ale s obviněním, že klienty podváděl. Uvedl, že neplánoval, aby firma prováděla velké obchody, rozšíření licence začal řešit až ve chvíli, kdy se obchodování rozrostlo. Lidem podle svých slov doporučoval produkt, který využíval sám. Uvedl tehdy také, že po sepsání insolvence podle něj bude možné všechny vklady investorům vyplatit, a žádná škoda tak nevznikne. Podle soudu to ale nijak nedoložil. Obžalobu dříve odmítli i zbylí obžalovaní.
Za dlouholetý „domeček z karet“ označila způsob fungování kryptoměnové zkrachovalé burzy americká Komise pro cenné papíry (SEC). Zakladatel a šéf burzy Sam Bankman-Fried byl v pondělí zatčen na Bahamách a americkou komisí obviněn z podvodu. Podle komise nekalým způsobem vybral od investorů více než 1,8 miliardy dolarů (asi 41,4 miliardy korun). Spojené státy podle všeho požádají o jeho vydání.
Dům z karet. Šéf kryptoburzy FTX okradl investory o dvě miliardy dolarů, tvrdí úřady
Money
Soud uznal Antonia Koláčka a Oldřicha Klimeckého vinnými v kauze ovládnutí a privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi soud uložil 7,5 roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Ten se okamžitě odvolal s tím, že příběh Mostecké uhelné bude pokračovat a "odhalí dosud skryté skutečnosti".
Antonio Koláček exkluzivně pro Newstream: Odvolal jsem se. Příběh MUS musí ještě pokračovat
Leaders
Antonín Koláček je jednou z hlavních postav kauzy Mostecké uhelné, kterou nyní rozhoduje český soud. Bývalý uhlobaron, který si změnil jméno na Antonio, čeká na klíčové rozhodnutí. Soud jej buďto pošle do vězení, nebo zabrání uznání výsledku švýcarské justice. Rozhodující datum se přitom nebezpečně blíží. „Osobně věřím, že zvítězí vyšší spravedlnost a dopadne to pro mě dobře,“ říká Koláček. V rozhovoru pro newstream.cz podnikatel, který je znám svými neortodoxními projevy životního stylu i víry, promluvil o tom, jak aktuálně žije a co od soudů čeká.
Bývalý uhlobaron Antonio Koláček před klíčovým soudem: Věřím v karmu. Zvítězím
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.