Reklama

Jak investovat za války? Do akcií německých zbrojařů, amerických bank nebo krvácejících ruských podniků

Moskevská burza, ilustrační foto
ČTK/AP
Lukáš Kovanda

Válka na Ukrajině, stupňující se sankce Západu a ruská odvetná opatření přepisují všechna letošní doporučení, jak a do čeho investovat. Pohnutá doba navíc přináší docela nečekané věci. Pro ty, kdo mají dostatek odvahy.

Reklama

Kdo by například tipoval, že za minulý týden bude hlavní ukazatel moskevské burzy zcela nejvýkonnější ze všech srovnatelných indexů na světě? Je to tak, v minulém týdnu akcie moskevské burzy zhodnotily v dolarech ze všech akcií světa nejvíce, v pátek před polednem si za posledních pět obchodních dní připisovaly 27 procent. Druhým světově nejvýkonnějším parketem byl s velkým odstupem ten budapešťský, který přidal „jen“ kolem pěti procent.

Ruské akcie poskočily přesto, že investoři mohou právě od minulého týdne poprvé od začátku ruské invaze spekulovat na jejich pokles. Moskevská burza ovšem zároveň stoupá, aniž by Kreml, respektive jeho státní fond musel přikročit k podpůrným nákupům akcií, na něž vyčlenil v přepočtu přes 200 miliard korun.

Elon Musk, šéf Tesly, slavnostně otevřel první evropskou továrnu automobilky nedaleko Berlína.

Forbes: Musk je nejbohatší na světě, předběhl Bezose

Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,9 miliardy dolarů).

Přečíst článek

Každý den války přinese Putinovi 20 miliard korun za ropu a plyn

Je pravda, že cizinci nadále v Rusku akcie prodávat nemohou, to ale není jediný důvod, proč tamní akcie nepadají. Ruskou ekonomiku i tamní burzu podporuje pokračující vývoz energií. Trh těsně po invazi zjevně do cen ruských akcií započítal i možné daleko výraznější odstřižení Západu, zejména Evropské unie, od ruských energií. K tomu ale nedošlo.

Vždyť Putinův režim letos za vývoz energií, plynu a ropy, získá 321 miliard dolarů, o zhruba třetinu více než loni, vyplývá z výpočtu agentury Bloomberg (který předpokládá, že k přerušení ani omezení dodávek do EU nedojde). Znamená to tedy, že každý den Putinův režim získává z vývozu ropy a plynu v přepočtu bezmála 20 miliard korun. Putin těží z vysokých cen energií, za něž z velké části může jeho válka.

Reklama

To také znamená, že investiční příležitost, samozřejmě vysoce rizikovou, mohou představovat akcie ruských energetických kolosů, jako je Lukoil nebo Gazprom. Stále se prodávají ve velké slevě oproti ceně před invazí a lze tak na ně vysoce spekulativně – vysoce rizikově – vsadit. Pokud Evropská unie nebude mít kuráž se od ruských energií odstřihnout, tyto společnosti by mohly dále růst. Samozřejmě, investor si musí takovou případnou investici obhájit i morálně. Neboť jí podporuje Putinův režim.

Kanceláře Seznam.cz, ilustrační foto

Zakladatel Seznamu Lukačovič pošle Ukrajině 100 milionů korun. Na zbraně

Miliardáře podle vlastních slov zdrtily záběry masakru v Buče. Již dříve se Ivo Lukačovič angažoval v organizaci sbírky pro nejbohatší Čechy, která na humanitární pomoc vynesla stamiliony korun.

Přečíst článek

Investici do ruských firem nahrává to, že Kreml se snaží činit vše možné, aby nedopustil další propad jak moskevské burzy, tak své měny, v níž se dané akcie obchodují. Rubl se ve druhé polovině minulého týdne vrátil prakticky tam, kde byl před invazí. Až na kurs kolem 81 za dolar.

Kreml se snaží držet rubl nad vodou

Kreml trh s rublem znásilňuje, aby nepadal. Rusové tudíž mají zakázáno rublu se zbavit nákupem deviz. Cizinci, jak už víme, mají zakázáno rublu se zbavit prodejem ruských akcií. A ruští vývozci, včetně vývozců plynu a ropy, mají nakázáno za 80 procent deviz koupit rubly.

Malá odbočka. V lednu 1989 v Československu byl kurs 14,30 koruny československé za dolar. V roce 1987 byl kurs dokonce jen kolem 5 Kčs za dolar. Věřil takovým kursům tehdy někdo? Na černém trhu se ustavovaly kursy úplně jiné – vždyť na přelomu let 1988 a 1989 se na černém trhu, u „veksláků“, dolar prodával kolem 42 korun československých. Podobné je to nyní s oficiálním kursem rublu k dolaru. Nicméně to, že se Kremlu daří propad rublu zastavit, podporuje rovněž akcie obchodované – v rublu – na moskevské burze. Je to tedy o důvod více pro rizikovou sázku na ruské akcie.

Nejde navíc jen o mocnou snahu Kremlu. Ale i o to, že je stále zjevnější, jak těžké je pro EU odstřihnout se od ruského plynu. K němu se neprozíravě uvázala v rámci zelené transformace. Ano, i Green Deal měl být oporou rublu.

ExxonMobil

Ropný gigant ExxonMobil kvůli odchodu z ruského trhu odepíše čtyři miliardy dolarů

Americký těžební gigant ExxonMobil se stejně jako stovky dalších firem západního světa kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodl opustit ruský trh a svůj obří ropný projekt Sachalin-1. Ale bude to stát čtyři miliardy dolarů, uvedla firma v prohlášení k výsledkům za první čtvrtletí. Chuť si zkusí spravit v Guyaně, kde investuje deset miliard dolarů.

Přečíst článek

Zelená transformace EU, respektive Green Deal, byla fundamentálně založená na ideji, že aby byl přechod na zelenou energetiku v EU sociálně aspoň trochu únosný, využije se po přechodnou dobu, třeba dvou desetiletí, levný ruský plyn. Proto si ostatně Němci postavili Nord Stream 2, plynovod spojující je přímo s Ruskem. Bez ruského plynu ovšem není a nebude ani Green Deal. Rozhodně ne ve své předválečné podobě. Takové Německo bude mít jiné priority než jen ty zelené. Třeba bezpečností.

Německo takřka vzápětí po ruské invazi na Ukrajinu historicky rozhodlo, že navýší své výdaje na obranu, bezpečnost a armádu o sto miliard eur jen v letošním roce. O další desítky miliard eur více bude dávat v příštích letech. Bude-li dodržovat závazek vůči NATO, tedy závazek výdajů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu, znamená to dalších přibližně dvacet miliard ročně právě na bezpečnostní a obranné účely. Dvacet miliard eur, to je zhruba třetina ročního vojenského rozpočtu Ruska.

Sledujte akcie zbrojařských firem

Však se také plán mohutného německého zbrojního investování zrcadlí v akciích tamních největších zbrojařů. Třeba akcie podniku Rheinmetall vylétly od začátku ruské invaze o více než 90 procent. Jde možná až o přepjatou reakci trhu, nicméně po jisté korekci je dobré sledovat akcie zbrojařských firem bedlivě i nadále. A potenciálně do nich investovat. Pokud tedy, opět, morálka dovolí. Výdaje na zbrojení výrazně totiž navýší také další evropské země, třeba Polsko nebo Nizozemsko.

Kdo nechce investovat ani do ruských akcií, ani do akcií zbrojařů, ten může vsadit třeba na akcie velkých amerických bank typu JP Morgan nebo Citigroup. Jsou dostatečně vzdáleny ukrajinskému bojišti a navíc budou těžit z razantního zvedání úroků v podání americké centrální banky, která i pod vlivem války na Ukrajině konečně pochopila, že inflace není přechodná.  

Při pohledu na čísla k inflaci je investování do akcií ještě větší nutnosti než kdykoli dříve. Vždyť inflace v eurozóně v březnu podle předběžných údajů citelně překonala očekávání a suverénně překonala historicky rekord. Dosáhla úrovně 7,5 procenta, přičemž expertní odhady zněly na 6,7 procenta.

Elon Musk

Musk získal téměř desetinový podíl v jeho oblíbeném Twitteru, akcie firmy vystřelily nahoru

Generální ředitel společnosti Tesla a nejbohatší člověk na světě Elon Musk v poslední době získal podíl 9,2 procenta v sociální síti Twitter. Vyplývá z pondělního prohlášení pro americké regulační úřady, uvedla agentura Reuters. Akcie Twitteru – který Musk rád a často využívá k marketingu – před zahájením obchodování na americké burze vyletěly až o 26 procent. Musk se stal největším akcionářem populární sítě.

Přečíst článek

Ale v Evropské centrální bance jsou „v pohodě“, základní úrok drží v záporu, miliardy eur dále tisknou jako o život. Jinak by se totiž předlužené země typu Itálie nebo Francie mohly dostat do problémů. To základní sazba České národní banky poprvé od roku 2001 začíná číslicí „5“ – ČNB tedy bojuje s inflací neskonale důsledněji než ECB. Se zvyšováním úroků pro toto jaro ještě nekončí, mohou se letos dostat až k úrovni šesti procent. Hypotéky v Česku tak budou nejdražší do přelomu milénia.

Investice do nemovitostí se stále může vyplatit

Přesto i nemovitosti v ČR stále mohou představovat vhodnou investici. Válka totiž vyvolá v Česku poměrně hlubokou stagflační krizi. Inflace bude vysoká, v průměru letos jistě dvouciferná, zatímco ekonomika bude stagnovat. Výsledkem bude citelný propad reálné kupní síly. Vždyť letos mzdy nominálně porostou jen o šest procent, zatímco inflace bude zřejmě i více než dvojnásobná. Česko tedy čeká největší propad životní úrovně od 90. let.

Ochabne tak sice tedy poptávka po nemovitostech, nicméně jejich cena i nadále bude alespoň kopírovat inflaci. Kvůli růstu cen stavebních materiálů nebo energií. Pokud by tedy inflace činila celoročně zmíněných třináct procent, nemovitosti zhodnotí o deset až patnáct procent. Stále jde o poměrně solidní pojistku před inflací.

Byť tou vůbec nejméně rizikovou, a přitom solidně výnosnou investicí představují státní spořící dluhopisy v proti-inflační variantě. Ty letos mohou vynést třeba dvanáct nebo i třináct procent, aniž by znamenaly jakékoli riziko – rizikovostí odpovídají uložení peněz na termínový účet. Bohužel, do spořících dluhopisů už investovat nelze. Nová česká vláda rychle pochopila, že v čase rekordní inflace prodělá kalhoty na tak štědrém – „proti-inflačním“ – úroku.

Wall Street

Týden tradera: Na trzích je klid před bouří

Uklidnění na akciových trzích pokračuje, tak by bylo možné vystihnout uplynulý týden. Investiční stratégové si již přesto všímají, že problémy v ekonomice teprve mohou přijít a nestabilita na trzích se může vrátit.

Přečíst článek

Zlaté slitky

Drahé kovy zažily růstový kvartál. Ceny tlačila vzhůru válka

Ceny drahých kovů a komodit v prvním čtvrtletí rostly. Zlato zdražilo o téměř šest procent, stříbro o sedm procent. Ještě výrazněji, o desítky procent, stouply ceny ropy, zemního plynu či pšenice a kukuřice. Vyplývá to z dat řady tuzemských analytiků. Důvodem byla podle nich hlavně ruská invaze na Ukrajinu koncem února.

Přečíst článek

Reklama

Související

Fed, ilustrační foto

Inflace utržená ze řetězu nutí Fed zvyšovat sazby. Válka na Ukrajině rozhodnutí komplikuje

Přečíst článek
Na moskevské burze začalo obchodování téměř po měsíci

Kreml nakupuje. Státní peníze drží moskevskou burzu, která otevřela poprvé od začátku války

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme