Reklama

Lagardeová: Zvýšení sazeb by teď inflaci nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomice

Cristine Lagardeová, šéfka ECB
ČTK

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová dál razí názor, že současná situace nevyžaduje výrazné zpřísňování měnové politiky. Razantní zvýšení úrokové sazby by podle ní inflaci teď nevyřešilo, jen by to ublížilo ekonomice. Lagardeová to řekla německé redakci Redaktionsnetzwerk.

Reklama

Finanční trhy nyní předpokládají, že ECB do prosince zvýší svou depozitní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. Podle Lagardeové by však takové zvýšení nevyřešilo vysoké ceny ropy ani výpadky v dodavatelských řetězcích, které tlačí inflaci vzhůru.

„Nevyřešilo by to žádný ze současných problémů,” prohlásila šéfka ECB. „Naopak. Pokud bychom nyní postupovali příliš unáhleně, oživení našich ekonomik by mohlo výrazně zeslábnout a ohrozilo by to pracovní místa,” dodala. ECB podle ní bude zpřísňovat měnovou politiku postupně a jen v případě, pokud to podmínky dovolí.

Minulý týden ECB na svém zasedání podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny. Její hlavní úroková sazba v současnosti činí nula procent a depozitní sazba minus 0,5 procenta.

Škoda Auto, ilustrační foto

Banky zhoršily výhled české ekonomiky, proti ČNB a vládě jsou optimisté

Česká bankovní asociace (ČBA) snížila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní rok z 3,9 na 3,7 procenta. Odhad je pozitivnější než u ČNB, podle níž HDP letos vzroste o tři procenta, i od ministerstva financí, počítajícího nyní s růstem 3,1 procenta. Loni ekonomika podle prvních údajů Českého statistického úřadu stoupla o 3,3 procenta.

Přečíst článek

Hlavní ekonom ECB Philip Lane tento týden uvedl, že současná situace nevyžaduje výrazné zpřísňování měnové politiky. Podle guvernéra nizozemské centrální banky Klaase Knota by ECB mohla v letošním čtvrtém čtvrtletí zvýšit úroky o čtvrt procentního bodu a v prvním čtvrtletí příštího roku přikročit k dalšímu zvýšení, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Míra inflace v zemích eurozóny v lednu vystoupila na 5,1 procenta, což je rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Evropská komise (EK) ve čtvrtek předpověděla, že v letošním roce dosáhne průměrná inflace 3,5 procenta. Měla by se tak nacházet výrazně nad dvouprocentním cílem ECB.

Peníze, ilustrační foto

Porovnání spořicích účtů: Úroky se zvyšují, inflaci ale nedostačují

Spoření na spořicích účtech je se zvyšováním hlavních sazeb ČNB stále zajímavější. U nejlepších finančních ústavů získáte úrok nad tři procenta, a to i bez podmínek. Inflaci ale zdaleka nepřekonají.

Přečíst článek

Reklama

Související

dvousetkoruna

Koruna se propadá k úrovni 26 korun za euro. Česku i eurozóně hrozí inflační spirála

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme