Inflace se v listopadu vrátila nad 16 procent. A bude hůř
Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 procenta a meziročně o 16,2 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Tempo inflace po měsíční pauze opět zrychlilo, z říjnových 15,1 procenta na listopadových 16,2 procenta. Analytici očekávali zvýšení jen o několik desetin procentního bodu, další inflační skok je tak mírným, ale ne zcela nečekaným překvapením. Vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení, dál zdražily i potraviny a částečně přispěla i nižší srovnávací základna loňského roku, v jehož posledních dvou měsících došlo k odpuštění DPH u elektřiny a plynu, uvedl ČSÚ.
„Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze opět zrychlila svůj růst. Částečně k tomu přispěla i loňská nižší srovnávací základna, kdy došlo k odpuštění DPH u cen elektřiny a zemního plynu,” uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Sociální tarif z pohledu inflace minulý měsíc překvapil, ale vlastně ji jen na chvíli zbrzdil. „Asi nepřekvapí, že za listopadovým růstem cen stojí opět především bydlení. Náklady na energie v té době stále ještě čekaly na zavedení stropů a jednorázový sociální tarif už tentokrát nezafungoval. Meziroční inflaci sice ovlivní i v prosinci, ale prvotní efekt už mít nebude. Až ten druhotný – negativní, a sice v lednu,” dodal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Vánoční přípravy se prodražily
K růstu cen ovšem přispělo i další zdražování potravin, jejichž ceny jsou nyní už o 27,1 procenta vyšší než loni. Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům byly vyšší zejména ceny mouky o 48,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 52,5 procenta, vajec o 71,9 procenta, olejů a tuků o 40,8 procenta, brambor o 42,4 procenta a cukru o 109,3 procenta.
„Domácnosti nyní inflaci nejcitelněji vnímají u předvánočních nákupů potravin. Obrazně řečeno, se stejnými výdaji jako loni budou letošní vánoční tabule o čtvrtinu skromnější,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
V lednu je podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy třeba počítat s návratem inflace až k úrovní osmnácti procent, neboť odezní efekt úsporného tarifu, přičemž ceny energií se zvýší k úrovni stropu, jež bude právě od ledna platit.
Návrat inflace do jednociferných čísel by měl podle ekonoma Patrika Rožumberského z UniCredit Bank nastat kolem poloviny příštího roku.
ČNB podle ekonomů zatím na inflační vývoj nebude reagovat zvýšení základní úrokové sazby. V příštím roce by pak sazby mohly klesat. Za rok touto dobou se budou pohybovat nejspíše na úrovni kolem 5,75 procenta.
Trhu stačí vědět, že korunu proti oslabování podpoříme. Už měsíc jsme nemuseli intervenovat, řekl dnes člen bankovní rady Oldřich Dědek. Oldřich Dědek z ČNB: Jsme v období radikální nejistoty
Money
Prezident Miloš Zeman jmenuje nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB) už tuto středu. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas.Lukáš Kovanda: Holub zůstane jediným jestřábem v radě ČNB. Zeman jmenuje dva nové členy už ve středu
Názory
Magazín newstream CLUB
Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh.
V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.
Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.
Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí.
K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.