Reklama

Inflace se v listopadu vrátila nad 16 procent. A bude hůř

Listopadová inflace opět zrychlila na 16,2 procenta
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu oproti říjnu o 1,2 procenta a meziročně o 16,2 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Reklama

Tempo inflace po měsíční pauze opět zrychlilo, z říjnových 15,1 procenta na listopadových 16,2 procenta. Analytici očekávali zvýšení jen o několik desetin procentního bodu, další inflační skok je tak mírným, ale ne zcela nečekaným překvapením. Vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení, dál zdražily i potraviny a částečně přispěla i nižší srovnávací základna loňského roku, v jehož posledních dvou měsících došlo k odpuštění DPH u elektřiny a plynu, uvedl ČSÚ.

Celková cenová hladina tedy po měsíční pauze opět zrychlila svůj růst. Částečně k tomu přispěla i loňská nižší srovnávací základna, kdy došlo k odpuštění DPH u cen elektřiny a zemního plynu,” uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Sociální tarif z pohledu inflace minulý měsíc překvapil, ale vlastně ji jen na chvíli zbrzdil. „Asi nepřekvapí, že za listopadovým růstem cen stojí opět především bydlení. Náklady na energie v té době stále ještě čekaly na zavedení stropů a jednorázový sociální tarif už tentokrát nezafungoval. Meziroční inflaci sice ovlivní i v prosinci, ale prvotní efekt už mít nebude. Až ten druhotný – negativní, a sice v lednu,” dodal hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Vánoční přípravy se prodražily

K růstu cen ovšem přispělo i další zdražování potravin, jejichž ceny jsou nyní už o 27,1 procenta vyšší než loni. Vzhledem k blížícím se vánočním svátkům byly vyšší zejména ceny mouky o 48,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 52,5 procenta, vajec o 71,9 procenta, olejů a tuků o 40,8 procenta, brambor o 42,4 procenta a cukru o 109,3 procenta.

 „Domácnosti nyní inflaci nejcitelněji vnímají u předvánočních nákupů potravin. Obrazně řečeno, se stejnými výdaji jako loni budou letošní vánoční tabule o čtvrtinu skromnější,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Reklama

V lednu je podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy třeba počítat s návratem inflace až k úrovní osmnácti procent, neboť odezní efekt úsporného tarifu, přičemž ceny energií se zvýší k úrovni stropu, jež bude právě od ledna platit.

Návrat inflace do jednociferných čísel by měl podle ekonoma Patrika Rožumberského z UniCredit Bank nastat kolem poloviny příštího roku.

ČNB podle ekonomů zatím na inflační vývoj nebude reagovat zvýšení základní úrokové sazby. V příštím roce by pak sazby mohly klesat. Za rok touto dobou se budou pohybovat nejspíše na úrovni kolem 5,75 procenta.

Oldřich Dědek, člen bankovní rady ČNB

Oldřich Dědek z ČNB: Jsme v období radikální nejistoty

Trhu stačí vědět, že korunu proti oslabování podpoříme. Už měsíc jsme nemuseli intervenovat, řekl dnes člen bankovní rady Oldřich Dědek.

Přečíst článek

ČNB

Lukáš Kovanda: Holub zůstane jediným jestřábem v radě ČNB. Zeman jmenuje dva nové členy už ve středu

Prezident Miloš Zeman jmenuje nové členy bankovní rady České národní banky (ČNB) už tuto středu. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Nákup v obchodě (ilustrační foto)

Potraviny ve světě už plošně zlevňují. Ne tak v Česku. Jakou cenu jsme ještě ochotni přijmout?

Přečíst článek
Nákup v Kauflandu v Havířově

Opatření proti drahým energiím stlačila inflaci, stále je jedna z nejvyšších

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme