Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Inflace nepolevuje, bude pořád přes osm procent, věští ekonomové. Zakročí ČNB?

Obchodní centrum - ilustrační snímek
Stanislav Šulc / Newstream
 ČTK

Zejména rapidní cen pohonných hmot zapříčinil další růst inflace, shodují se ekonomové. Významnou roli však sehrál také sektor gastronomie, protože lidé v srpnu utráceli při dovolených.

Reklama

Inflace v srpnu nadále klesla, tempo zpomalování ale proti předchozím měsícům zmírnilo. Shodují se na tom analytici. Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu odhadují v rozmezí 8,2 a 8,7 procenta po červencové inflaci 8,8 procenta. Hlavní proinflační impulz podle nich v srpnu dodaly pohonné hmoty, u kterých se sešel nepříznivý vývoj cen ropy se zvýšením spotřební daně z nafty na původní úroveň. Český statistický úřad zveřejní údaje o srpnové inflaci v pondělí.

„Pokles meziroční inflace podle nás pokračoval, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. Působení vysoké srovnávací základny loňského roku postupně odeznívá. V srpnu navíc došlo k významnému zdražení pohonných hmot,“ uvedli analytici Komerční banky. Meziroční inflace podle nich byla 8,2 procenta.

Ruský prezident Vladimir Putin

Paradox války: Ruská ekonomika šlape lépe než německá. Ale obyčejní Rusové brutálně chudnou

Nízký deficit rozpočtu, růst ekonomiky, to jsou věci, o kterých by si mohla nechat leckterá evropská země jenom zdát. Včetně Česka. Ruská ekonomika přesně toto má. Ale jen díky zbrojnímu průmyslu. Válečná ekonomika ale ožebračuje obyčejné ruské občany.

Přečíst článek

„Do srpnové inflační statistiky se nepříjemně propíší pohonné hmoty, které zdražovaly vlivem vývoje na trhu s ropou i opětovného navýšení spotřební daně z nafty. Růst cen patrně pokračoval i u rekreací a stravovacích a ubytovacích služeb, jejichž provozovatelé těží ze zvýšené poptávky v průběhu letních dovolených,“ sdělil hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Opačným směrem podle něj působily ceny potravin, které v srpnu zlevňují ze sezonních důvodů. „Celkově cenová hladina podle nás (meziměsíčně) naroste o kosmetických 0,1 procenta, což odpovídá meziroční inflaci 8,4 procent,“ uzavřel.

V říjnu inflace zrychlí

Skeptičtější jsou v odhadu inflace analytici České spořitelny. „V srpnu došlo k významnému zvýšení cen pohonných hmot. Především z tohoto důvodu proto čekáme meziměsíční růst cen o 0,4 procenta, což je relativně vysoké číslo. V meziročním vyjádření proto v srpnu pravděpodobně zůstane inflace na podobné úrovni jako v červenci,“ uvedli. Meziroční inflaci odhadují na 8,7 procenta.

Experti předpokládají, že inflace bude pokračovat ve zpomalování i v září, v říjnu ale může znovu zamířit vzhůru. Důvodem bude působení loňského úsporného tarifu na energie, který ČSÚ započítal do inflační statistiky jako pokles cen. Srovnávací základna je kvůli tomu nižší, a proto letošní meziroční inflace zrychlí. Razantní pokles inflace ke dvěma procentům očekávají analytici v lednu.

Drůbežář: Proč jsou drahé potraviny? Vláda nás v tom nechala vykoupat

Drůbežář: Proč jsou drahé potraviny? Vláda nás v tom nechala vykoupat

Energie ze dne na den zdražily o stovky procent. Obilí dvojnásobně. Nakonec zdražily před rokem a půl o desítky procent i potraviny. Češi byli v šoku, utáhli si opasky, začali nakupovat ve slevě. Maloobchodní tržby třináct měsíců klesají, inflace je v rámci Evropy rekordní. Dlouhé měsíce se řeší, kdo je viníkem drahých potravin. Bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula to dokonce nechal vyšetřovat, nezjistil nic, a nakonec byl vyměněn. Své se rozhodl k tomu říct David Bednář, ředitel drůbežářských závodů Klatovy, druhého největšího českého zpracovatele kuřecího masa. „Viníkem je vláda, neudělala v době krize vůbec nic,“ nebere si servítky Bednář.

Přečíst článek

Ondřej Stratil ve svém bistru Golden Egg

Obyčejný byznys: Bistro Golden Egg, přezdívané Žižkovský kurník, se rozhodlo uživit na vejcích. A jde jim to

Restaurace na rohu ulice, opravna, kadeřnictví. V Česku je řada zajímavých podniků a provozů, které zákazníci milují a majitelé pro ně dělají maximum. Budeme je představovat na newstream.cz v novém seriálu Obyčejný byznys.  

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Aleš Michl, guvernér České národní banky, ČNB

Lukáš Kovanda: Češi se bojí utrácet. ČNB tak možná po letech sníží základní úrok

Přečíst článek
V devadesátkách se ekonomická debata vedla o daních, dneska o dotacích. To není normální ekonomika, říká Lubomír Lízal, bývalý člen rady ČNB a exředitel Expobank CZ.

Lubomír Lízal: V devadesátkách se ekonomická debata vedla o daních, dneska o dotacích. To není normální ekonomika

Přečíst článek
Potraviny dramaticky zlevňují, inflace je ale stále vysoká. Proč?

Lukáš Kovanda: Potraviny dramaticky zlevňují, inflace je ale stále vysoká. Proč?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme