Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

I přes mrazy má Česko druhé největší zásoby plynu za devět let, tvrdí Síkela

I přes mrazy má Česko nejvíce plynu za posledních devět let, tvrdí ministr průmyslu Jozef Síkela
ČTK
 ČTK

Navzdory ochlazení v minulém týdnu jsou zásoby plynu v Česku k dnešnímu dni druhé nejvyšší od roku 2014. Na Twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát se snaží snížit spotřebu plynu kvůli problémům v dodávkách, které souvisejí s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu. Vláda má za cíl během této zimy uspořit 15 procent plynu, což je 800 milionů metrů krychlových. Zatím se povedlo uspořit více než 180 milionů metrů krychlových.

Reklama

K dnešnímu ránu bylo v tuzemských zásobnících 2,889 miliardy metrů krychlových plynu. Je to 84 procent celkové kapacity. Za týden zásoby klesly o 210,5 milionu metrů krychlových. „Minulý týden byl podle našich dat druhý nejchladnější za poslední čtyři roky," uvedl ministr. Spotřeba plynu tak byla asi o sedm procent vyšší než v předešlých letech. „Odpovídala však týdnům, kdy je průměrná teplota přibližně o pět stupňů vyšší," podotkl Síkela.

Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Průlomová dohoda EU na zastropování cen plynu je tu. Německo se obává „maďarského scénáře“

Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku se v pondělí odpoledne průlomově dohodli na úrovni zastropování burzovních cen plynu v EU, a to nižšího, než původně navrhovala Evropská komise. Některé země v čele s Německem byly proti, neboť se obávají, že stejně jako v Maďarsku v případě zastropování cen benzinu a jeho následného nedostatku hrozí podobný scénář i v unii s plynem, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Hlavní ekonom, Trinity Bank

Přečíst článek

Česko v uplynulém týdnu pokryl sníh, teploty zejména v jeho druhé polovině klesaly hluboko pod nulu. „Že jsme v první těžké zkoušce obstáli, se odráží také na ceně plynu, která klesla pod 110 eur za megawatthodinu (MWh)," dodal ministr.

„Koukám, že Gazprom a s ním místní propagandisté Kremlu šíří, že máme mít strach z nedostatku plynu. Je to lež jako věž. Ve skutečnosti jsme minulý týden úspěšně prošli první opravdu těžkou zkoušku chladným počasím a nadále se ukazuje ochota k individuální úsporám. Děkuji za to,“ uvedl Síkela.

Reklama
zdroj: MPO

Mrazivé počasí podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) navíc v těchto dnech končí. Teploty se dostávají nad nulu, o Štědrém dni má být až 11 stupňů Celsia. Na toto roční období vysoké denní teploty by měly vydržet i na začátku příštího týdne. Mrznout by nemělo ani v noci.

Celková kapacita tuzemských zásobníků je 3,5 miliardy metrů krychlových plynu. Skladují ho v nich soukromé společnosti, které surovinu dodávají svým zákazníkům. Mezi hlavní hráče na patří RWE Gas Storage a MND.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák

Šéf svazu průmyslu Hanák: Nikdo z vlády nerozumí ekonomice

Nikdo z vlády nerozumí ekonomice, říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Jsou to od něj ostrá slova. Ale Hanák si je rád dovoluje. Je to matador, a na břitké komunikaci založil celou svou dlouholetou kariéru v čele vlivné lobbistické organizace. Dosud mu to vycházelo. A jestli mu to bude vycházet dále mu může být vlastně jedno. Jeho mandát v čele Svazu končí v květnu příštího roku, může si dovolit mluvit otevřeně a bez servítek. „Ve vládě jsou jenom samí učitelé a starostové. Není tam jediný makroekonom,“ říká muž, který je evidentně nervózní z malé ekonomické kompetentnosti současné vlády.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Počet solárních elektráren v Česku raketově stoupl. Přesto je ČR na chvostu Evropy

Počet solárních elektráren v Česku raketově stoupl. Přesto je ČR na chvostu Evropy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme