Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Zásobníky s plynem jsou naplněné ze 70 procent. Na zimu bude plynu dost, tvrdí Síkela

Zásobníky s plynem jsou naplněné ze 70 procent. Na zimu bude plynu dost, tvrdí Síkela
RWE Gas Storage, s laskavým svolením
 ČTK

Tuzemské zásobníky plynu jsou v současnosti naplněny z více než 70 procent, je v nich přes 2,5 miliardy metrů krychlových plynu. Na twitteru to dnes oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle údajů úřadů jsou nynější zásoby několikanásobně vyšší než ve stejném období před rokem.

Reklama

Aktuální tempo jejich naplňování je podle Síkely dostatečné k tomu, aby se zásobníky před zimou úplně naplnily. Zásobníky se postupně plní už několik týdnů. Podle ministra pro rychlé plnění hrají zásadní roli úspory ve spotřebě.

Šetřit ale musíme dále, vyzval ministr

"Letos jsme oproti minulému, velmi úspornému roku ušetřili už více než půl miliardy kubíků a oproti roku 2021 dokonce přes 1,5 miliardy kubíků," uvedl Síkela. Zároveň apeloval na pokračování v úsporách.

Do České republiky se v prvním čtvrtletí letošního roku nedovezl žádný plyn z Ruska.

Do Česka letos ještě nepřitekl žádný plyn z Ruska, oznámil Síkela. Šetřit se bude muset dál

 Do České republiky se v prvním čtvrtletí letošního roku nedovezl žádný plyn z Ruska. Ten země nahradila plynem z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). V předchozích letech činil podíl ruského plynu v tuzemské spotřebě kolem 97 procent.

Přečíst článek

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh v předchozích dnech klesly pod 25 eur (zhruba 590 korun) za megawatthodinu (MWh) a dostaly se tak na dvouleté minimum. Podle Síkely by se zlevňování plynu na burze mělo postupně projevovat v cenách pro koncové zákazníky.

Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let. Celkově ho Češi spotřebovali 7,544 miliardy metrů krychlových, což bylo meziročně o pětinu méně. Češi navíc pokračují v rekordních úsporách plynu i letos, v prvním čtvrtletí letošního roku snížili spotřebu meziročně o 14,4 procenta. Celkem tak spotřebovali 2,52 milionu metrů krychlových plynu, což je nejméně od roku 2001, odkdy se vedou statistiky.

Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především loňské zdražování energií a teplé počasí.

Domácnosti se naučily šetřit elektřinou. Klesla její spotřeba i výroba

Domácnosti se naučily šetřit elektřinou. Klesla její spotřeba i výroba

Češi dál šetří s elektřinou. V prvním čtvrtletí letošního roku její spotřeba v Česku klesla meziročně o pět procent. Z odběratelů nejvíce šetřily domácnosti. Ještě výrazněji se snížila výroba elektřiny, která meziročně klesla o více než sedm procent, uvedl Energetický regulační úřad (ERÚ).

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme