Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hlavně udržet krok s konkurencí. Jižní Korea investuje obří částku do umělé inteligence a čipů

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol
ČTK
 ČTK

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard korun) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů, uvedl podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol.

Reklama

Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

Polovodiče jsou klíčovým základem jihokorejské ekonomiky založené na vývozu. V březnu dosáhl vývoz čipů nejvyšší hodnoty za posledních 21 měsíců, a to 11,7 miliardy dolarů (273 miliard korun). To představuje téměř pětinu celkového exportu čtvrté největší asijské ekonomiky.

Umělá inteligence pohání úspěch. A osvícení manažeři to dobře vědí

Vědění a konání se v kontextu implementace a využití umělé inteligence (AI) ve firemním prostředí mohou jevit jako dva paralelní světy, které vyžadují zcela odlišné sady dovedností, zvláště z pohledu CEO. Zatímco pochopení možností a omezení AI je zásadní pro strategické rozhodování, přeměna tohoto poznání na konkrétní akce a výsledky je klíčem k udržitelnému úspěchu podniku.

Přečíst článek

Nad rámec investice Soul zřídí fond v hodnotě 1,4 bilionu wonů na podporu firem vyrábějících polovodiče s AI. S pomocí investic a fondu plánuje Jižní Korea výrazně rozšířit výzkum a vývoj v oblasti čipů s umělou inteligencí, jako jsou umělé neuronové procesory (NPU) a paměťové čipy nové generace s vysokou propustností paměti, uvedla vláda v prohlášení.

Reklama

Jihokorejské úřady budou rovněž podporovat vývoj nové generace umělé obecné inteligence (AGI) a bezpečnostních technologií, které přesahují nynější modely. Společnost OpenAI, která svým chatbotem ChatGPT spustila horečku kolem umělé inteligence, definuje AGI jako autonomní systémy, které překonají člověka ve většině ekonomicky hodnotných úkolů.

Prezident Jun stanovil cíl, aby se Jižní Korea stala jednou ze tří nejvýznamnějších zemí v oblasti technologií AI včetně čipů a do roku 2030 zaujala nejméně desetiprocentní podíl na celosvětovém trhu polovodičů.

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme