Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ekonomické fórum v Davosu má letos zlověstné téma: Historie v bodě zvratu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v pondělí 23. května 2022 k účastníkům prestižního a tradičního Světového ekonomického fóra v Davosu.
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Ekonomická elita světa se po dvouleté pauze způsobené protikoronavirovými opatřeními sešla na tradičním Světovém ekonomické fóru ve švýcarském Davosu. Svět se ale mezitím výrazně změnil – globální ekonomika se přes dva roky potýká s dopady covidu a poslední měsíce i s bující inflací, propady akciových trhů a následky ruské invaze na Ukrajinu. I proto mezi vystupujícími na dálku je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nad tím vším se vznáší letošní téma, které má zlověstný podtext: „Historie v bodě zvratu“, napsala agentura Bloomberg.

Reklama

Kdybyste se zeptali některých bohatých a mocných světových ekonomických lídrů sjíždějících se na Světové ekonomické fórum do Davosu, které začalo v neděli, řeknou vám: Po dvouleté, pandemií vynucené přestávce už zasedání fóra nebude jako dříve. Seznam hostů je o stovky jmen kratší a mnoho finančních titánů v něm nápadně chybí – jako například David Solomon z Goldman Sachs, Jamie Dimon z JPMorgan Chase, chybět bude také šéf nadnárodní investiční skupiny BlackRock Larry Fink nebo soukromý kapitálový miliardář Steve Schwarzman.

Masivní výprodej na Wall Street se přelil i na asijské parkety. Oslabily zejména akcie v Tokiu

Akcie na asijských trzích ve čtvrtek oslabily, a navázaly tak na masivní výprodej, který ve středu zasáhl newyorskou Wall Street. Investoři se obávají zejména dopadů inflace na hospodaření firem a pokračujícího zvyšování úrokových sazeb, které podle nich nepříznivě ovlivní výhled hospodářského růstu.

Přečíst článek

Absentuje také obvyklý kontingent superbohatých ruských magnátů – několik z nich, kteří se zúčastnili v roce 2020, je nyní sankcionováno – a mnoho jejich čínských protějšků. Dokonce i načasování a počasí jsou pryč: Místo obvyklého sněhu a svěžího lednového vzduchu je podle květnové předpovědi v Davosu hlášen déšť. Přetrvávající pandemie, bující inflace, klesající akciové trhy a válka na Ukrajině znamenají pro pětidenní akci ponuré pozadí. Nad tím vším se rýsuje letošní téma, které má zlověstný podtext: „Historie v bodě zvratu,“ uvedl Bloomberg.

„Nemyslím si, že tady letos bude nějaká zábava,“ řekla Wendy Craftová, šéfka oddělení Fulcrum Equities, rodinné kanceláře se sídlem v New Yorku. „Trhy, válka a virus rozhodně atmosféře nepomáhají,“ dodala.

Peníze

Lukáš Kovanda: Příliš silný dolar zavaří globální ekonomice

Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích světových ekonomik – USA, Velké Británie, Japonska, Západního Německa a Francie – dohodli na koordinované akci za účelem oslabení dolaru.

Přečíst článek

Očekává se, že na pětidenní událost přijedou asi dvě tisícovky lidí, nepočítaje v to mnoho dalších lidí, kteří přijedou, ale nechodí na oficiální akce. Mezi nimi i Jane Fraserová ze Citigroup a Brian Moynihan z Bank of America. Přítomno bude zhruba 90 miliardářů, jejichž jména lze nalézt v indexu 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg Billionaires Index. Patří sem filantropové Bill Gates a George Soros, magnát z hedgeových fondů Ray Dalio a indický Gautam Adani, jehož osobní jmění letos raketově vzrostlo a stal se šestým nejbohatším člověkem světa.

Pro srovnání – v lednu 2020, těsně po vypuknutí epidemie koronaviru, se v Davosu shromáždilo nejméně 119 miliardářů, třeba právě Dimon, který tentokrát pobývá v New Yorku na velkém investorském dni JPMorgan. Goldman posílá hrstku nejvyšších šéfů, ale ne Davida Solomona, jejího generálního ředitele.

Jerome Powell, šéf Fed

Nejvyšší růst sazeb za 22 let. Fed brojí proti inflaci a úroky zvyšuje o půl procenta

Americká centrální banka (Fed) rozpoutala úrokovou bitvu proti pádící inflaci. Základní úrokovou sazbu zvýšila o 50 bazických bodů do rozmezí 0,75 procenta až jedno procento. To představuje nejagresivnější navýšení od roku 2000, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Zatímco má přijet asi 50 hlav států nebo vlád, německý kancléř Olaf Scholz je jediným vůdcem ze skupiny G7. A zatímco v roce 2020 upoutal pozornost prezident Donald Trump, delegaci USA letos povede ministryně obchodu Gina Raimondová. Nejvyšším čínským představitelem je Sie Čen-chua, zvláštní vyslanec pro klimatické změny.

Rusko se jednoty Západu bojí, prohlásil Zelenskyj

V pondělí pak přes videopřenos vystoupil „muž současnosti“, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, a svůj projev zaměřil zejména na obnovu poválečné Ukrajiny. V projevu mimo jiné zdůraznil svou výzvu k uvalení embarga na ropu, technologie a další obchod s Ruskem a řekl, že v sankcích vůči bankovnímu sektoru agresorské země by neměly existovat žádné výjimky.

„Svět je jednotný kvůli hrozbám, válce a ruské agresi. Nechci, abyste ztratili tuto jednotu,“ řekl. „Ruské úřady se této silné zbraně obávají,“ dodal.

Outlet Zalanda v německém Hannoveru

Hrozba stagflace v eurozóně sílí. Inflace vyrostla na rekord, růst je minimální

Stagflace přichází v době, kdy je vysoká inflace a minimální hospodářský růst. Právě tato situace může velmi brzy nastat v eurozóně. Ale také v české ekonomice, vyplývá z dat evropských i tuzemských statistiků.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme