Reklama

Masivní výprodej na Wall Street se přelil i na asijské parkety. Oslabily zejména akcie v Tokiu

Masivní výprodej na Wall Street se přelil i na asijské parkety. Oslabily zejména akcie v Tokiu
iStock

Akcie na asijských trzích ve čtvrtek oslabily, a navázaly tak na masivní výprodej, který ve středu zasáhl newyorskou Wall Street. Investoři se obávají zejména dopadů inflace na hospodaření firem a pokračujícího zvyšování úrokových sazeb, které podle nich nepříznivě ovlivní výhled hospodářského růstu.

Reklama

Index Nikkei 225, což je hlavní cenový indikátor vývoje na akciové burze v Tokiu, odepsal 1,89 procenta a uzavřel na 26 402,84 bodu. Index KOSPI burzy v Soulu pak vykázat pokles o 1,28 procenta na 2592,34 bodu.

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech ve středu výrazně klesly, klíčový S&P 500 odepsal přes čtyři procenta. Impulzem k výprodeji byla velmi špatná čísla o hospodaření řetězce obchodních domů Target, která naznačila, v jaké kondici je americká ekonomika. Investoři se pak začali zbavovat rovněž akcií převážně technologických firem v růstové fázi, které jsou závislé na úvěrech a zatím nevytvářejí zisk.

Bank of America, ilustrační foto

Bank of America: To nejhorší na akciových trzích teprve přijde

Akciové trhy před sebou patrně mají další propad, který by mohl být výraznější než ten dosavadní. Například Bank of America odhaduje, že pokud se bude historie opakovat, pak má před sebou klíčový americký index S&P 500 letos ještě pokles o dalších asi 28 procent. Analytici se přitom opírají o data, která sahají 140 let do historie.

Přečíst článek

„To úterní oživení se ukázalo jako příliš optimistické,“ poznamenala k opětovnému propadu cen akcií v USA analytička Hebe Chen ze společnosti IG. V úterý hlavní akciové indexy přerušily pokles a zamířily vzhůru.

Obavy mají investoři také z vývoje koronavirové epidemie v Číně, kde úřady vyhlásily nulovou toleranci nemoci covid-19. Například Šanghaj, kde je důležitý přístav, se několik týdnů potýkala s uzávěrami, což ovlivnilo i globální obchod. Hlavní index čínských akcií CSI 300 dnes přesto ranní ztráty smazal a před koncem obchodování byl v mírném zisku.

Reklama

Rovněž kvůli válce na Ukrajině už mezi investory není až tak velká ochota riskovat. To se v posledních týdnech projevilo vyšším zájmem o americký dolar, který je považován za bezpečný přístav v dobách zvýšené geopolitické nejistoty.

Ilustrační foto

Investiční vína porážejí zlato i akcie. Zhodnocení se počítá v desítkách procent

Zájem o burgundská vína jakožto investice nebývale roste. Rostoucí poptávka zvyšuje jejich cenu, a to až o desítky procent. Loňská produkce francouzského vína navíc byla vůbec nejslabší v historii, což se také podepsalo na jeho ceně.

Přečíst článek

Tether

Černá labuť krouží nad tetherem. Stablecoin prolomil vazbu na dolar

Krytoměnový trh zachvátila panika, výprodeje digitálních měn nepolevují. Do potíží se dostaly už i takzvané stablecoiny, které si měly udržovat stabilní cenu. Největší z nich, tether, který je základní součástí kryptoměnového ekosystému, ve čtvrtek prolomil svou vazbu na dolar. Jeho kolaps by přitom podle některých ekonomů mohl být pomyslnou černou labutí pro celý trh kryptoměn.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme