Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dobšík: Průměrný plat učitele přesáhne 59 tisíc

Předseda školských odborů František Dobšík
ČTK
 ČTK

Průměrný plat učitele by měl podle predikcí růstu letošních platů z ministerstva financí dosáhnout za dva roky něco málo přes 59 tisíc korun. Na konferenci Školství 2025 to uvedl odborový předák František Dobšík.

Garantování 130 procent průměrné mzdy pro platy ve školství na konferenci zmínil jako výsledek své vlády premiér Petr Fiala (ODS). Kabinet tak podle něj učinil, aby profesi učinil atraktivnější pro mladé, kteří se rozhodují o dalším směřování. Neměli by se podle Fialy obávat o svoji budoucí existenci. Na druhou stranu podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) není možné, aby platy učitelů byly vyšší než lékařů. Část učitelů upozorňuje na opoždění růstu platů oproti realitě, protože se vypočítávají z průměrné mzdy v uzavřeném roce, tedy pro letošek z roku 2022. V mezidobí ale průměr dál roste.

Loni učitelé v mateřských, základních a středních školách vydělávali po započtení všech příplatků a odměn v průměru 49 058 korun, meziročně jim tak hrubý měsíční plat stoupl o 1327 korun, tedy o 2,8 procenta. Při započtení inflace ale mzdy reálně klesly o 7,1 procenta. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Co se týče kupní síly výdělku učitelů v regionálním školství, podle ředitele odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martina Many byla kvůli nižším nominálním nárůstům a vyšší inflaci v posledních dvou letech na stejné úrovni jako v roce 2018.

Bratislava

Slováci si polepšili. Průměrná mzda jim stoupla o téměř šest procent

Průměrná měsíční mzda na Slovensku ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 5,8 procenta na 1484 eur (37 495 korun). Míra nezaměstnanosti podle mezinárodně srovnatelné metodiky se zvýšila na 5,4 procenta z 5,2 procenta ve druhém čtvrtletí, kdy byla na minimu v novodobé historii země.

Přečíst článek

Kdo bere nejméně?

Výše průměrných výdělků učitelů je dána místem působení, dosaženou kvalifikací, vzděláním a délkou učitelské praxe. Učitelé základních a středních škol loni podle ČSÚ v průměru brali přes 51 tisíc korun hrubého měsíčně, zatímco v mateřských školách měli přibližně o 10 tisíc korun méně. Učitelé, kterým bylo méně než 30 let a učili na základní škole, loni vydělávali v průměru o 10 tisíc korun méně než jejich kolegové starší 55 let. V porovnání s průměrnou mzdou zaměstnanců s magisterským nebo doktorským vzděláním pak byla loňská mzda učitelů základních škol v průměru o čtvrtinu nižší.

Naopak mezi jednotlivými kraji se učitelské mzdy podle ČSÚ příliš neliší. Na základních školách loni v průměru nejvíce brali učitelé v Praze, 53 400 korun, a nejméně v Moravskoslezském kraji, 50 300 korun. Rozdíly jsou ale ve srovnání s průměrnými výdělky zaměstnanců v krajích. Zatímco učitelé základních škol v Praze i přes nejvyšší mzdu loni dosáhli na 93 procent průměrné hrubé mzdy pražských zaměstnanců, v Karlovarském kraji představovala mzda učitelů základních škol 129 procent průměrné mzdy v kraji.

Revolut (ilustrační foto)

Revolut má díry v bezpečnosti. Čech tak ukradl statisíce eur

U digitálních platebních platforem existuje nejspíš systémová chyba, která umožňuje kyberpodvodníkům snadněji odcizovat lidem peníze než jinde. Tisícům žalob v cizině kvůli tomu totiž čelí například platební společnost Revolut. V jednom z posledních případů, kdy zmizelo 700 tisíc euro (17,689 milionů korun) dokonce figuruje jako podvodník mladý Čech, píše tisková agentura Bloomberg. Podobné příběhy se ale už prý objevují i v některých menších bankách v Česku.

Přečíst článek

Průměrná mzda v ČR byla loni 43 341 korun, proti předchozímu roku byla vyšší o 7,5 procenta, tedy o 3024 korun. Spotřebitelské ceny ale vzrostly o 10,7 procenta, proto reálné výdělky v zemi klesly o 2,9 procenta. Snížily se druhý rok v řadě, přičemž v roce 2022 to bylo o 8,5 procenta.

Výdělky žen, které loni vykonávaly osm z deseti učitelských pozic, v roce 2023 dosáhly na úrovně 125 procent průměrné mzdy všech zaměstnankyň v Česku. U učitelů mužů to bylo 102 procenta mzdy všech mužských zaměstnanců.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Dalibor Martínek: Učitelů přibývá a nechtějí se bavit s rodiči. To bude zase husté

Přečíst článek
Doporučujeme