Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

české školství - informace o tématu

Ministr školství a senátor za obvod Brno-město Mikuláš Bek

Stanislav Šulc: Ministr Bek chce zrušit maturity. Naneštěstí z úplně hloupých důvodů

Ministr Mikuláš Bek chce zjevně zanechat v české politice opravdu silnou stopu. Ačkoli aktuální vláda je již ve druhé polovině funkčního období a zásadnější pohyby od ní již nikdo nečeká, ve školství se chystá revoluce. Zejména u odborných škol by mohla být klasická maturita nahrazena projektem, který by více připoutal studenta s praxí.

Přečíst článek
Školy v přírodě drtí rodiče. Rodiče jako dojné krávy

Dalibor Martínek: Výdaje na školy v přírodě jsou neúnosné. Otesánek otevírá držku

Přečíst článek

David Ondráčka: Peklo přijímaček aneb Budoucnost mladé generace v rukou strejdů z Hospodářské komory

Přečíst článek
Ministr školství Mikuláš Bek

Školy mají smůlu. Fialova vláda jim peníze na nepedagogy v tuto chvíli nedá

Školské odbory se na jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS), ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) na penězích pro nepedagogy nedohodly. Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun.

Přečíst článek
Bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer

Ivan Langer: V českém školství chybí konkurence a větší tlak na kvalitu

Soukromou Vysokou školu Cevro, kterou před osmnácti lety založil bývalý ministr vnitra Ivan Langer, čeká transformace na univerzitu. Pomoct by jí k tomu měla až miliardová podpora od Nadace C-EDUCA, kterou ve prospěch školy založili Pavel Tykač a René Holeček. „Je třeba prolomit stereotyp, že co je veřejné, to je kvalitnější než soukromé,“ říká k roli soukromých škol v Česku Ivan Langer. Rozhovor s bývalým politikem a šéfem úspěšné vysoké školy vychází v novém magazínu Newstream CLUB, který je nyní k dostání u všech dobrých prodejců.

Přečíst článek
Reklama

News box

Letadlo s ruským prezidentem 👴 Vladimirem Putinem přistálo večer středoevropského letního času v Pchjongjangu, informovala agentura Interfax. Šéf Kremlu tak zahájil dvoudenní návštěvu KLDR, při níž se setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Putina podle BBC doprovázejí ministr obrany Andrej Bělousov, ministr zahraničí Sergej Lavrov a představitelé ruské vesmírné agentury Roskosmos. 
Americká automobilka Ford Motor plánuje další  rušení pracovních míst v Německu, Španělsku a Británii. Agentuře Reuters to dnes řekl šéf závodní rady továrny Fordu v Kolíně nad Rýnem Benjamin Gruschka. Rozhodnutí o rozsahu dalšího snížení počtu zaměstnanců v Evropě se podle něj očekává do konce tohoto měsíce.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost Boeing o další čtyři dny odložily plánovaný návrat vesmírné 🚀 lodi Starliner z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zem se dvěma astronauty na palubě. Šéf divize komerčních letů při NASA Steve Stich na dnešní tiskové konferenci řekl, že pracovní týmy budou díky odložení mít více času k analýze dat. Nové datum je stanovené na 26. června.
Novým generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) se stane končící nizozemský premiér 👨 Mark Rutte, uvedl dnes server nizozemské televize NOS. Rutteho protikandidát, rumunský prezident Klaus Iohannis, se kandidatury vzdá. 
Euro dnes posiluje vůči dolaru. Americkou měnu táhne dolů statistika o maloobchodních tržbách za květen, která podpořila očekávání, že 🏛️ americká centrální banka (Fed) ještě letos sníží úrokové sazby. Krátce před 17:45 středoevropského letního času přidávalo euro k dolaru 0,05 procenta na 1,0739 dolaru.
Ceny ropy dnes pokračují v 📈 růstu, podporují je vyhlídky na snižování úrokových sazeb ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent kolem 17:30 středoevropského letního času vykazovala nárůst o zhruba procento a dostala se nad 85 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si připisovala téměř 1,4 procenta a a pohyboval se nedaleko 81,4 dolaru za barel.
Nejméně osm členů filipínského vojenského námořnictva utrpělo zranění při pondělním střetu filipínských plavidel s 🚢 loděmi čínské pobřežní stráže ve sporném Jihočínském moři. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na filipínskou armádu, podle níž čínská pobřežní stráž do filipínských lodí vrazila úmyslně a ve vysoké rychlosti.
Čínský premiér Li Čchiang navštívil 🏭 továrnu na zpracování lithia ve státě Západní Austrálie, a zdůraznil tak snahu Číny o zajištění klíčových nerostných surovin používaných mimo jiné při výrobě baterií do elektromobilů, chytrých telefonů a dalších elektronických zařízení. Li dnes ukončil návštěvu Austrálie, kam se vydal jako první předseda čínské vlády po sedmi letech.
Mezinárodní ratingová agentura Fitch 👍 zlepšila výhled polské ekonomiky na letošní i příští rok. Agentura nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Polska se v letošním roce zvýší o 2,8 procenta, zatímco dosud letošní růst odhadovala na 2,2 procenta. Odhad růstu na příští rok zvýšila na 4,3 procenta z dosavadních 3,2 procenta, informovala agentura PAP.

Počet obyvatel v Praze 5 by v roce 2045 mohl vlivem bytové výstavby 📈 vzrůst na zhruba 125 tisíc oproti loňským 93 tisíc. Vyplývá to z demografické analýzy, kterou si nechalo zpracovat vedení městské části a kterou dnes projednali její zastupitelé. Podle studie výrazně poroste počet dětí i seniorů, což bude znamenat tlak na místa ve školách a v sociálních zařízeních.

Reklama
Reklama
Doporučujeme