Do dvou let zkrachuje značný počet bank, hlavně těch malých, varuje vlivný money manažer

Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl Luke Ellis, generální ředitel investiční společnosti Man Group, která prostřednictvím svých hedgeových fondů spravuje majetek investorů v hodnotě téměř 150 miliard dolarů. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.
Ellis si myslí, že krize v bankovním sektoru ještě není u konce. „Myslím, že za 12 až 24 měsíců budeme mít podstatně více neexistujících bank,” prohlásil. V Británii jsou podle něj nejvíce ohrožené banky označované jako challenger. To jsou malé, nedávno vzniklé banky zaměřené na drobnou klientelu, které přímo konkurují bankám s dlouhou tradicí.
Rozvoj sociálních sítí způsobil, že se obavy o zdraví bank šíří mnohem rychleji. Dodal, že on osobně není investorem do amerických regionálních bank.
Ti, co sází proti bankám, si mnou ruce
Mnoho investičních fondů označovaných za hedgeové, jako Man Group, v posledních dnech vydělalo na nestabilitě bankovního sektoru, protože vsadily proti bankám.
Mluvčí britské centrální banky, která dohlíží na zdraví a stabilitu britského finančního systému, uvedl, že „britský bankovní systém je dobře kapitalizován a financován a zůstává bezpečný a zdravý”. Centrální banky po celém světě reagovaly na otřesy na trzích koordinovanými opatřeními, která mají zajistit tok hotovosti mezi bankami po celém světě, upozornila agentura Reuters.
Zánik bankovního gigantu Credit Suisse vyvolal otřesy na finančních trzích a zdá se, že zasadil i pořádnou ránu švýcarské pověsti stability a bezpečí. Způsob záchrany a převzetí UBS, angažmá švýcarských úřadů i regulátora přispěly k tomu, že reputace Švýcarska jako finančního centra je otřesená, píše CNBC.
„Finanční banánová republika.” Pověst Švýcarska se otřásá
Money
Pojištění proti krachu Credit Suisse ve středu odpoledne zdražilo na krizové úrovně. Odpovídá ceně pojištění třeba americké banky Morgan Stanley v září 2008, po krachu Lehman Brothers. Tímto krachem tehdy odstartovala nejkritičtější fáze světové finanční krize let 2008 a 2009. Cenu pojištění proti pádu Credit Suisse nyní zhusta vyhánějí banky, které s ní uskutečňovaly obchody a transakce, a nyní si ve strachu a shonu pojištění kupují.
Credit Suisse je jen „špička ledovce“, varuje člen vedení největší banky v USA
Názory
Bankovní panika v USA pravděpodobně ukončí debatu o zvýšení úrokových sazeb ČNB. Na pořadu dne bude místo toho bude diskuse, kdy je začít snižovat, komentuje aktuální dění na finančních trzích ekonom Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Bankovní panika v USA zastaví debatu o tom, zda ČNB má dále zvyšovat sazby
Názory
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.