Reklama

Delta udeřila. Burzy zažily nejhorší den za několik měsíců

pád burzy, ilustrační foto
Pixabay
Veronika Kudrnová

Nový týden začal na světových burzách výprodeji. Investoři mají obavy z dopadů šíření nakažlivější koronavirové mutace delta na oživení světové ekonomiky.

Pražská burza začala týden poklesem o 1,71 procenta na 1177,01 bodu. Výrazně ztrácely především banky, Moneta Money Bank přišla téměř o čtyři procenta. V zisku dnes nebyl žádný z hlavních titulů. 

„Globální akciové trhy zahájily nový týden silnými výprodeji poté, co šíření nové varianty koronaviru vzbuzuje u investorů obavy ze síly ekonomického oživení,” uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

S dalším poklesem výnosů dluhopisů se nedařilo na západoevropských trzích především bankovnímu sektoru. Evropské akcie mají za sebou dokonce nejhorší den za devět měsíců. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 2,32 procenta na 444,19 bodu. 

Vladimir Tenev

Nasdaq čeká rekordní IPO. Robinhood chce upsat akcie za 2,3 miliardy dolarů

Americká makléřská společnost Robinhood Markets chce z chystané primární veřejné nabídky akcií (IPO) na trhu Nasdaq v New Yorku získat až 2,3 miliardy dolarů (50 miliard korun).

Přečíst článek

Vedle bank výrazně ztrácely také ropné a těžařské společnosti či firmy působící v odvětví cestovního ruchu a zábavy. Německý akciový index DAX odepsal 2,62 procenta na 15 133,20 bodu, zatímco index pařížské burzy CAC 40 ztratil 2,54 procenta na 6295,97 bodu. Podobně index londýnské akciové burzy FTSE 100 klesl o 2,34 procenta na 6844,39 bodu.

Reklama

Výrazně oslabily například akcie ropných společností BP, Royal Dutch Shell a Total. Reagovaly tak na prudký pokles cen ropy, který je důsledkem víkendové dohody OPEC+ na postupném zvyšování těžby.

Obava z lockdownů

Také na americký burzovní parket se snesla deka pesimismu. Obavy z nových uzávěr a ze zpomalení hospodářského oživení poslaly hlavní akciové indexy Wall Streetu výrazně dolů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, zažil nejhorší den za téměř devět měsíců, když ztratil 2,09 procenta a uzavřel na 33 962,04 bodu.

Indexy S&P 500 a Nasdaq vykázaly nejprudší jednodenní pokles od poloviny května, uvedla agentura Reuters. Širší index S&P 500 klesl o 1,59 procenta na 4258,49 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,06 procenta na 14 274,98 bodu.

Tencent, ilustrační foto

Game on. Čínský Tencent za miliardy koupil další herní studio

Čínská společnost Tencent koupí britského vývojáře videoher Sumo za 1,27 miliardy dolarů (27,6 miliardy korun). Tencent tak rozšíří své portfolio videoher, které se umísťují na předních místech žebříčků oblíbenosti, a posílí celosvětově svoji pozici.

Přečíst článek

Suborbitální letadlo Virgin Galactic

Dobývání vesmíru může udělat miliardáře z každého. Jak na to?

Jeff Bezos již za pár hodin odstartuje do vesmíru, rozšíří tak řady miliardářů, jejichž byznys překonal zemskou tíži. Díky různým nástrojům může na vesmíru profitovat doslova každý.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme