Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Čína zásobuje Rusko automobily, letos jde zatím o její největší vývozní trh

Výroba automobilů v závodě společnosti Chery v Číně
Zhou Mu / Xinhua News / Profimedia
Jiří Frydlewicz
fry

Čínští výrobci automobilů za prvních pět měsíců letošního roku vyvezli nejvíce vozů do Ruska. Využili faktu, že se globální automobilky ze země stáhly kvůli probíhajícímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Reklama

Agentura Bloomberg uvádí, že Čína do Ruska od ledna do května dodala zhruba 278 tisíc vozidel. Země, která je v současné době ve válečném konfliktu s Ukrajinou, na prvním místě vystřídala Mexiko (kam Čína letos dodala 159 tisíc vozů), které bylo loni v rámci čínského exportu vozidel na prvním místě.

V desítce největších exportních trhů se po Rusku a Mexiku umístila Belgie (120 tisíc vozů), Austrálie (101 tisíc vozů), Velká Británie (90 tisíc vozů), Saúdská Arábie (87 tisíc vozů), Thajsko (69 tisíc vozů), Spojené arabské emiráty (60 tisíc vozů), Španělsko (58 tisíc vozů) a Filipíny (58 tisíc vozů), vyplývá to ze statistik čínského svazu automobilek CAAM.

Elektromobil X7 od čínské automobilky Xpeng

Čínský svaz automobilek odvolal závazek šestnácti společností, které se chtěly vyhnout abnormální cenotvorbě

Čínský svaz výrobců automobilů CAAM kvůli antimonopolnímu zákonu odvolal čtvrteční příslib 16 automobilek, že se vyhnou "abnormálnímu stanovování cen".

Přečíst článek

V Rusku vládnou Geely, či Chery

Analytická společnost Autostat uvedla, že šest z deseti nejprodávanějších značek na ruském trhu jsou čínské automobilky jako Chery, Geely, nebo GWM. Mezi oblíbené modely patří především vozy z kategorie SUV, konkrétně modely Chery Tiggo 7 Pro, či Geely Coolray. Celkově se prodej nových aut v Rusku za červen zvýšil meziročně o 151,8 procenta na 82 407 vozů. Za šest měsíců roku se v zemi prodalo 401 600 nových aut.

Díra na trhu pro čínské automobilky vznikla s postupným odcházením společností a automobilek jako například Toyoty, Volkswagenu, či Renaultu z ruského trhu kvůli konfliktu na Ukrajině. 

Ta čínské automobilky zařadila na seznam „sponzorů války“ zahrnující více než dvě desítky společností, které pokračují v podnikání v Rusku. Agentura Bloomberg zároveň doplnila, že ty zároveň pokračují ve spolupráci s mezinárodními výrobci automobilů, kteří z Ruska odešli. Například společnost Geely a ovládá švédské automobilky Volvo a Polestar.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Čína je poprvé největším světovým vývozcem aut.

Dříve symbol levného šuntu. A teď je Čína poprvé největším světovým vývozcem aut

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme