Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Čína se snaží nakopnout ekonomiku. Umožní bankám držet v rezervách méně deviz

Čína dál podpoří ekonomiku, umožní bankám držet v rezervách méně deviz
ČTK
 ČTK

Čína se snaží více podpořit svou ekonomiku, jejíž oživení po pandemii je pořád slabé. Mezi investory totiž převládají obavy o další vývoj hospodářství. Čínská centrální banka (PBOC) proto letos poprvé snížila objem devizových vkladů, které musejí banky držet v rezervách. Rozhodnutí přišlo krátce poté, co úřady oznámily nové stimuly pro sektor nemovitostí a představily plány na rozšíření daňových úlev pro rodiny s dětmi, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Oznámené kroky jsou nejnovějším úsilím o posílení důvěry v druhou největší ekonomiku světa, která slábne pod tíhou přetrvávající krize na trhu s bydlením, zhoršující se globální poptávky a rostoucí nezaměstnanosti. Úřady zatím přistoupily k postupnému zavádění cílených opatření a vyhnuly se velkým stimulačním krokům zavedeným v době globální finanční krize v roce 2008. Obávají se teď zvýšení úrovně zadlužení.

Centrální banka snížila podíl vkladů v devizových rezervách, které musejí finanční instituce držet, na čtyři procenta z dosavadních šesti.Tento krok zvyšuje objem zahraničních měn dostupných na místním trhu, čímž se nákup jüanů stává pro obchodníky relativně atraktivnějším.

Čínský developer Country Garden má rekordní ztrátu

Další rána pro čínský realitní trh. Developer Country Garden vykázal rekordní ztrátu

Jeden z největších čínských developerů, společnost Coutry Garden, vykázal za první pololetí rekordní ztrátu 6,7 miliardy dolarů, zhruba 148,3 miliardy korun.

Přečíst článek

Čínský jüan v srpnu klesl vůči dolaru na nejnižší hodnotu od roku 2007. Ani překvapivé snížení úrokových sazeb nedokázalo zlepšit chmurnou náladu investorů způsobenou pokračujícím slabým výkonem ekonomiky. V letošním roce už jüan klesl zhruba o pět procent a spolu s japonským jenem a malajsijským ringgitem patří k asijským měnám s nejhorším výkonem.

Centrální banka zvýšila podporu měny prostřednictvím řady nástrojů, jako je stanovení silnější denní referenční sazby, než se očekávalo, nebo podněcování státních bank k prodeji dolarů, a také zpřísněním likvidity u takzvaného offshore jüanu, se kterým se může volně obchodovat v zahraničí.

Čína schválila uhelné elektrárny o výkonu, který by uspokojil poptávku Německa

Čínský výsměch ekologii. Země staví uhelné elektrárny o výkonu, který by uspokojil poptávku Německa

Čína má v současnosti schválené k výstavbě nebo ve výstavbě uhelné elektrárny o výkonu 243 gigawattů. To by stačilo pro uspokojení poptávky Německa. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) a Global Energy Monitor (GEM).

Přečíst článek

Aby zvýšily poptávku v sektoru nemovitostí, umožnily úřady největším městům snížit akontaci pro kupce domů, a podpořily úvěrové ústavy, aby snížily sazby u stávajících hypoték, což by mohlo povzbudit výdaje domácností. Ukončení dvouletého propadu na trhu s bydlením je důležité pro oživení růstu, protože tento sektor a související odvětví tvoří přibližně pětinu ekonomiky.

V oblasti daní Čína ve čtvrtek představila kroky ke zvýšení odpočtu daně z příjmu fyzických osob. Odpočty se týkají péče o děti a vzdělávání dětí. Tyto kroky mají pomoci řešit měnící se demografickou situaci v zemi a podpořit spotřebu domácností.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Logo Sberbanky na její pobočce v ruském Petrohradě

Sberbank se navzdory sankcím daří, banka vykázala ve druhém čtvrtletí rekordní zisk

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme