Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Další rána pro čínský realitní trh. Developer Country Garden vykázal rekordní ztrátu

Čínský developer Country Garden má rekordní ztrátu
ČTK
 ČTK

Jeden z největších čínských developerů, společnost Coutry Garden, vykázal za první pololetí rekordní ztrátu 6,7 miliardy dolarů, zhruba 148,3 miliardy korun.

Reklama

Realitní firma zároveň varovala, že by mohla mít problémy se splácením dluhů, informoval web BBC. Čína má druhou největší ekonomiku na světě, její zotavení po pandemii ale slábne. Kromě toho se potýká s narůstajícím zadlužením samospráv a s rekordní nezaměstnaností mezi mladými lidmi.

Firma také oznámila, že nezaplatila úroky z dluhopisů, které měly být splaceny tento měsíc. Dodala nicméně, že je zatím v třicetidenní lhůtě, kdy ještě může závazky vyrovnat. Podle médií také usiluje o prodloužení lhůty pro splacení dalších dluhopisů. Firma varovala, že pokud se finanční výsledky skupiny budou v budoucnu nadále zhoršovat, mohlo by se stát, že nedokáže splácet své dluhy.

Vlastník prodejce Alza.cz koupil v Praze areál Vnitroblock

Vnitroblock má nového majitele, areál v pražských Holešovicích koupil vlastník prodejce Alza.cz

Vlastník internetového prodejce Alza.cz přes spřízněnou firmu koupil areál Vnitroblock v pražských Holešovicích. Prostor s kavárnou, obchody a architektonickým ateliérem získal od bývalého šéfa České exportní banky Tomáše Uvíry. Hodnota transakce činila nižší stovky milionů korun.

Přečíst článek

Developer už tento měsíc uvedl, že čeká ztrátu až 7,6 miliardy dolarů. Výsledek byl nakonec blíže dolní hranici firmou odhadovaného rozmezí 45 až 55 miliard jüanů (až 167,2 miliardy korun).

Reklama

V roce 2020 začala v Číně platit pravidla, na základě kterých se kontroluje objem peněz, které si mohou velké realitní podniky půjčovat. Problémy na tamním trhu s nemovitostmi mají značné dopady, protože tento trh se na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) podílí asi třetinou. Trh s nemovitostmi v Číně zahrnuje vše od výstavby domů až po firmy vyrábějící zboží, které se do nich dodává.

Jeden ze dvou obývacích pokojů domu již zesnulého magnáta Davida Rockefellera na Manhattanu

Nejdražší města USA. Patnáct míst, kde běžný Američan na solidní bydlení nedosáhne

Newyorská čtvrť Manhattan je tím nejdražším místem pro život v USA, píše server CNBC. Životní náklady jsou zde podle indexu, který vypracovala rada pro komunitní a ekonomický výzkum (C2ER) tak vysoké, že přesahují průměrné náklady o 122 procent, uvádí index, který zkoumá cenové rozdíly zboží a služeb ve 271 městských oblastech. Podívejte se na nejdražší města v USA v galerii.

Přečíst článek

V centru krize čínského realitního sektoru se nachází společnost China Evergrande Group. Firma na konci minulého roku oznámila, že dluh jí narostl na 340 miliard dolarů. Její finanční problémy se v zemi rozšířily do celého odvětví realit. Své dluhy nesplácí řada dalších developerů, kteří zanechávají nedokončené stavební projekty po celé zemi.

Evergrande vykázala za prvních šest měsíců letošního roku ztrátu 33 miliard jüanů (přes 100 miliard korun). Akcie firmy na burze v Hongkongu, kde se s nimi začalo znovu obchodovat po téměř 18měsíční pauze, v pondělí odepsaly bezmála 80 procent. Za poslední tři roky ztratily za regulatorního tažení Pekingu proti odvětví realit přes 99 procent své hodnoty.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Čínský realitní gigant Country Garden varuje před vysokou ztrátou

Obavy o čínský realitní sektor sílí. Holding Country Garden varuje před obří pololetní ztrátou

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme