Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České technologické startupy už zase mohou dobývat svět. Investoři jsou připraveni

České technologické startupy už zase mohou dobývat svět. Investoři jsou připraveni
iStock
Zdeněk Pečený

Po letech útlumu česká startupová scéna znovu ožívá. Růst investiční aktivity, úspěšné exity a zájem o AI ukazují na zřetelnou změnu sentimentu. Po propadu posledních let nacházejí investoři opět důvěru v technologické projekty, což startupový ekosystém výrazně posiluje.

Česká startupová scéna pookřála. Růst objemu investic a počtu uzavřených obchodů potvrzuje, že investoři opět získávají důvěru ve startupy – a to zejména v oblasti technologií, jako je umělá inteligence (AI).

„Vidíme jasný posun v sentimentu. Po předcovidovém nadšení následoval propad, ale teď se situace mění. Investoři se začínají vracet na trh s větší důvěrou a více se zaměřují na projekty s reálným dopadem,“ říká Petr Šmíd, General Partner v Rockaway Ventures.

Klíčovou změnou je nejen návrat kapitálu, ale také rostoucí důvěra v technologie. Zatímco v minulosti byla AI vnímána jako obtížně uchopitelná, dnes je naopak považována za jeden z hlavních motorů růstu.

Důležitým faktorem je také zvýšená aktivita na poli exitů. O tom svědčí i nedávný prodej společnosti CertiCon odborníka na AI Vladimíra Maříka do rukou původem srbské skupiny HTEC. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale odhaduje se, že mohla přesáhnout miliardu korun.

Zdravější trh a reálné valuace

Oživení startupové scény přichází ruku v ruce s korekcí nadhodnocených valuací a přehnaných očekávání zakladatelů z předchozích let. Dnes valuace lépe odrážejí reálnou hodnotu a růstový potenciál firem, myslí si lidé z branže. „Bolestivé období mělo pozitivní efekt – přehnané valuace zmizely a trh je nyní zdravější. Například Threatmark v prosinci přilákal investory z Londýna i New Yorku, což potvrzuje, že zájem o české startupy je skutečně globální,“ vysvětluje Radovan Nesrsta z Orbit Capital.

Oživení investiční aktivity je patrné napříč celou Evropou. Podle Adama Ďurici ze Zero One Hundred ale zůstávají na lokálním trhu výzvy – především nedostatek vhodných projektů pro VC investování.

„Kapitál na trhu je, ale problémem je nedostatek vhodných příležitostí. Mnoho fondů proto rozšiřuje svůj záběr na celý region střední a východní Evropy. Paradoxně v Praze mají mladé talenty méně motivace zakládat startupy, protože zde působí mnoho zavedených firem. V Srbsku, Rumunsku nebo Albánii je motivace k zakládání startupů výrazně vyšší,“ vysvětluje Ďurica.

Na druhou stranu větší dostupnost kapitálu v raných fázích rozvoje startupů umožňuje rychlejší růst inovativních projektů. Hynek Sochor ze Soulmates Ventures zdůrazňuje, že přestože investoři zůstávají obezřetní, startupy s jasnou vizí a schopností generovat zisk mají nyní mnohem větší šanci na úspěch. „Úspěšné exity a investiční kola dodávají trhu důvěru, že české startupy mají globální potenciál,“ říká Sochor. To potvrzuje i globální úspěch společnosti Mews, jednoho ze tří českých startupových jednorožců s hodnotou přes miliardu dolarů. Společnost Richarda Valtra získala na začátku března další investice ve výši 1,8 miliardy korun.

Opatrně našlapovat

Přestože sentiment na trhu je pozitivní, investoři zůstávají vybíraví. Peníze na trhu jsou, ale podmínky jejich alokace se zpřísňují. Fondy dnes kladou větší důraz na finanční disciplínu, škálovatelnost a schopnost startupů generovat zisk. „Po období opatrnosti se investoři vrací k financování startupů, ale tentokrát s větším důrazem na ziskovost a dlouhodobou udržitelnost. Startupy musí být připravené na to, že na ně investoři nyní kladou vyšší nároky než v minulosti,“ podotýká Jakub Borovička, Managing partner a zakladatel Borovicka Capital.

„Trh je selektivnější než v roce 2021. Investoři hledají startupy, které nejen slibují růst, ale také prokazují schopnost dosahovat konkrétních výsledků,“ potvrzuje David Marek z Tachles VC.

Chatbot_GPT

Nedokonalá hračka, nebo byznysová revoluce? Jak vnímají AI novinky zakladatelé předních českých startupů

Při psaní textů, kódování nebo třeba pro organizaci financí i kalendáře. Tak ve svých startupech využívají software založený na generativní umělé inteligenci přední čeští inovátoři. ChatGPT možná do jejich byznysu nepřináší až tak zásadní revoluci, ale rozhodně zvyšuje efektivitu práce týmů, zní téměř unissimo od 16 oslovených technologických špiček.

Přečíst článek

Globální úspěch a jak ho dosáhnout z Česka je také hlavním tématem jarního čísla magazínu Newstream CLUB, který právě vychází. 

Česko jako líheň inovací? Startupisté o tom nepochybují, teď ještě přesvědčit politiky

Česko jako líheň inovací? Startupisté o tom nepochybují, teď ještě přesvědčit politiky

Pomoci českým technologickým firmám prosadit klíčové legislativní změny, zjednodušit podnikání, přitáhnout kapitál a inspirovat talenty k založení vlastních projektů – to jsou hlavní cíle neziskové organizace Czech Founders. Počet startupů by se podle jejích zástupců mohl v Česku do deseti let i zdesetinásobit.

Přečíst článek

Český startup Mews nabral další miliardy a žije sen o globální platformě

Český poskytovatel systému pro správu hotelových rezervací Mews získal investici 75 milionů dolarů (přibližně 1,8 miliardy korun). Poskytla ji americká investiční firma Tiger Global.

Přečíst článek

AI expert Mařík prodal firmu gigantovi ze Silicon Valley

Globální technologická společnost HTEC se sídlem v Silicon Valley koupila českou hi-tech firmu CertiCon, která se specializuje na vývoj pokročilých digitálních řešení pro zdravotnictví, průmyslovou výrobu a automotive. CertiCon vlastnil a vedl přední expert na kybernetiku, robotiku a umělou inteligenci Vladimír Mařík (na snímku vpravo). Hodnotu transakce společnosti ve společném oznámení nezveřejnily.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Nikdy nebyla v Česku lepší doba na investice do startupů, než je teď, říká šéf Presto Ventures

Nikdy nebyla v Česku lepší doba na investice do startupů, než je teď, říká šéf Presto Ventures

Přečíst článek
Jiří Hlavenka, investor a miliardář

Buzz kolem ChatGPT nechápeme, říká miliardář Hlavenka i třiadvacetiletý podnikatel

Přečíst článek
Doporučujeme