Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Češi si stále „připadají chudí“. I tak soukromá spotřeba táhne celou ekonomiku

Peněženka, ilustrační foto
ČTK
 nst
nst

Poprvé za dva roky zrychlil meziroční růst HDP v letošním třetím čtvrtletí nad jedno procento. Ukazují to čerstvá data statistiků. Růst byl tažen soukromou i vládní spotřebou. A taky zahraniční poptávkou.

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 1,3 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici očekávali mírně vyšší růst.

Mezičtvrtletní růst HDP podle statistiků kladně ovlivnila rostoucí domácí poptávka, zatímco zahraniční stagnovala. „Statistici tímto odhadem přinášejí veřejnosti dvě dobré zprávy. Za prvé, česká ekonomika rostla nepřetržitě již čtvrtý kvartál v řadě. A za druhé, po dvou hubených letech konečně zrychlil meziroční růst nad jedno procento. Výsledek ale mírně zaostal za konsensuálními odhady analytiků, které měly ambice o desetinu procentního bodu vyšší,“ komentuje čerstvá data Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Slabé investice

K meziročnímu růstu ekonomiky přispěly zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností, které se podle ČSÚ zvyšují nepřetržitě od počátku roku. „Po skončení období vysoké inflace opět začaly reálně stoupat příjmy domácností a díky tomu také jejich ochota více nakupovat. Naopak firmy zůstávají opatrné a jejich investiční výdaje zůstávají nízké, k čemuž přispívá stále poměrně restriktivní měnová politika ČNB,“ dodal hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Vývoji české ekonomiky podle analytiků nesvědčí problémy sousedního Německa. „Česká ekonomika – jako poměrně malé na export orientované hospodářství – se tentokrát musela primárně spoléhat na domácí spotřebitelskou a vládní poptávku. Ve třetím čtvrtletí vypadl nejenom zahraniční obchod, ale rovněž i investice. A pokud ekonomika ztratí investiční drive, ochuzuje se o rychlejší růst a konkurenceschopnost v budoucnu,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Výraznějšímu růstu spotřeby dmácností brání podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy poměrně pomalé tempo zvyšování reálných mezd v letošním prvním pololetí. „Domácnosti si tak stále 'připadají chudší' v porovnání s dobou před hlubokým propadem reálných mezd v letech 2022 a 2023, který zatím tedy není letošním nárůstem ani zdaleka kompenzován. Češi jsou však 'chudší' i v porovnání s rokem 2019. Jejich reálné mzdy se mezi posledním čtvrtletím 2019 a prvním čtvrtletím letoška propadly o 7,5 procenta, což je společně se Švédskem nejvyšší propad ze všech zemí OECD. Za dobu od posledního kvartálu roku 2021 je na tom Česko vůbec nejhůře v celé OECD, ještě hůře než i zmíněné Švédsko,“ dodal Kovanda.

„Do konce roku přesto nelze očekávat, že by se vývoj české ekonomiky významněji odpoutal od odhadovaného celoročního tempa růstu okolo 1 % HDP, což je problematické především v kontextu naší dlouhodobě nejnižší míry nezaměstnanosti v EU. Důvodem slabého růstu zůstává zejména slabý hospodářský výkon sousedního Německa a dalších evropských států, na které jsme jako malá otevřená exportní ekonomika závislí. S významným podílem automotive odvětví na českém HDP je pro nás velmi negativní zprávou především stagnující evropský autoprůmysl prohrávající svůj souboj s Čínou na poli elektromobility," říká Dominik Kohut ze strategického poradenství PwC.

Německá automobilka Volkswagen v rámci úsporného programu dočasně pozastavila nábor nových zaměstnanců v řadě německých závodů

Lukáš Kovanda: Volkswagen čekají těžké časy. O práci přijdou desetitisíce lidí

Výsledky Volkswagenu jsou ještě horší, než se čekalo. A to se moc nečekalo. Německá automobilka bude muset zavírat fabriky, propouštět či snižovat a zmrazovat mzdy.

Přečíst článek

Bankovka v hodnotě 2000 korun

Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled české ekonomiky

Hrubý domácí produkt České republiky se po loňském poklesu o 0,1 procenta v letošním roce o 1,1 procenta zvýší. Ve svém podzimním výhledu světové ekonomiky to předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF).

Přečíst článek

Výroba v továrně Volkswagen

Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu poprvé za pět měsíců zlepšila, a to výrazněji, než se očekávalo. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil mnichovský ekonomický institut Ifo. Jeho index nálady se zvýšil na 86,5 bodu z 85,4 bodu v předchozím měsíci. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali méně výrazný nárůst, a to na 85,6 bodu.

Přečíst článek

Škoda Auto překvapuje solidními výsledky, na rozdíl od Volkswagenu

Zatímco mateřský koncern Volkswagen se topí v problémech, Škoda Auto překvapuje svými dobrými výsledky. Provozní zisk automobilky v prvních třech čtvrtletích letošního roku vzrostl o více než třetinu na 1,699 miliardy eur (zhruba 43 miliard korun).

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Agentura Fitch potvrdila Česku rating. Jeho letošní růst však vyhlíží slabší, než jak jej odhaduje Stanjura

Přečíst článek
Doporučujeme