Reklama

Češi přestávají nakupovat. Tržby v maloobchodě klesly třetí měsíc v řadě

Obchod (ilustrační foto)
Pixabay

Češi více kupovali jen léky a zdravotnické potřeby, ostatní zboží propadá. Šetří se i na jídle. Tržby se propadly do roku 2019.

Reklama

Meziroční pokles maloobchodních tržeb v červenci zrychlil, a to na 7,2 procenta z červnových 6,9 procenta. Může za to nižší prodej pohonných hmot, nepotravinářského zboží i potravin. Tržby obchodníků klesají v Česku třetím měsícem v řadě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě vyšší o 0,6 procenta.

"Vyšší zájem než loni měli spotřebitelé pouze o farmaceutické a zdravotnické zboží, v ostatních typech prodejen se tržby snížily," uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu ČSÚ. Internetové obchody zaznamenaly pokles prodeje sedmý měsíc v řadě, dodala.

Petr Fiala, premiér

Stanislav Šulc: Vládo, jednej. Situace živnostníků a firem je kritická

Pomoc domácnostem v energetické tísni byla správně vyhodnocena jako vládní priorita. Nyní je však již opravdu načase zaměřit veškerou pozornost na živnostníky, podnikatele a firmy. U nich skutečně doutná velmi nebezpečná rozbuška.

Přečíst článek

Podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka aktuálně české domácnosti nakupují jen tolik zboží jako v roce 2019.

Může za to inflace

"Příčinou omezování útrat je především extrémní inflace, která snižuje kupní sílu obyvatel, a kterou zdaleka nekompenzuje vývoj mezd a dalších příjmů. Inflace pak spolu s obavami z dalšího vývoje ekonomiky se pak dál odrážejí v negativní náladě spotřebitelů," uvedl Dufek. 

Nákupy, které lze odložit, se odkládají, což potvrzují i aktuální statistiky maloobchodu. Pokles zaznamenává i elektronika, kterou se domácnosti výrazně zásobily v době lockdownů. Vysoké ceny jsou rovněž důvodem poklesu tržeb pohonných hmot, a dokonce i oblečení a obuvi, jejichž prodeje zdaleka nedosahují objemů roku 2019.

Šetří se i na jídle

Tržby klesly i prodejcům potravin, oproti loňskému červenci snížily o 7,9 procenta. 

Co čekat dál? "Omezování nákupů českých domácností bude pokračovat i v dalších měsících. Klesající kupní síla spolu s obavami z nových ceníků u energií vede k opatrnosti, která se odrazí na výsledcích nejenom maloobchodu, ale i dalších služeb, které domácnosti využívají. Útlum poptávky by poté mohl přimět některé obchodníky k viditelnějšímu zlevňování především sezónního zboží," uvedl Dufek. 

Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour souhlasí. "V příštích měsících čekat pokračující poklesy tržeb v prodejnách výrobků pro kulturu, sport a rekreaci či v prodejnách elektroniky, a zřejmě se nebude dařit ani prodejcům automobilů. Ve druhé polovině letošního roku očekáváme, že česká ekonomika projde technickou recesí vlivem oslabené domácí i zahraniční poptávky," uvedl.

Berlínská katedrála ve snaze připojit se k úsporám energií na konci července vypnula na maximální míru své noční osvětlení.

Chladnější kanceláře, zhasnuté památky a reklamy. Německo začalo povinně šetřit

V Německu dnes začalo platit vládní nařízení, jehož smyslem je uspořit energie. Mezi hlavní body patří ve veřejných budovách nevytápění chodeb a snížení teploty na pracovištích, výjimku mají sociální služby či školy a školky. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck soubor těchto opatření považuje za nezbytný a opakovaně zdůrazňuje, že každá ušetřená kilowatthodina je krokem k překonání zimy a ke snížení závislosti na zemním plynu z Ruska.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Pokles tržeb obchodníků v září zrychlil na čtyři procenta

Lidé šetří a méně nakupují. Tržby obchodníků klesly sedmnáctý měsíc v řadě

Přečíst článek
Maloobchodní tržby klesly potřinácté v řadě, v květnu o 6,1 procenta

Maloobchodní tržby klesly potřinácté v řadě, internetovým a zásilkovým obchodům o osm procent

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme